Wrocław: „Splot”

Zdjęcie: Wrocław: „Splot”

Janusz Orlik. Fot. Jacek Poremba

Podczas koncertu inauguracyjnego 33. festiwalu Musica Polonica Nova w Sali Czerwonej Narodowego Forum Muzyki wystąpią artyści związani z muzyką współczesną: Małgorzata Walentynowicz, Dorota Walentynowicz oraz Sławomir Wojciechowski, a także Janusz Orlik – tancerz i choreograf uważany za jednego z czołowych twórców polskiej sceny tańca współczesnego.

Wersja do druku

Udostępnij

W pierwszej części wydarzenia zabrzmi Rituals na fortepian preparowany, elektronikę i wideo, autorstwa Sławomira Wojciechowskiego – utwór, który powstał z myślą o pianistce Małgorzacie Walentynowicz. Jego fundament tworzy kilka złożonych faktur, uwzględniających zarówno partię fortepianu, jak i sample pochodzące z rozmaitych źródeł – muzyki jazzowej, rockowej, popularnej, współczesnej czy klasycznej. Towarzyszące warstwie muzycznej barwne wideo autorstwa Doroty Walentynowicz subtelnie podkreśla jej motorykę.

Koncert zwieńczy Dance ex machina na fortepian, taniec, wideo i elektronikę Jakuba Krzewińskiego oraz Anny Sowy z udziałem Janusza Orlika. Głównym punktem wyjścia utworu jest ruch postrzegany jako nieodłączny element muzyki, związanym tak z mechaniką rozmaitych elementów samego instrumentu, jak i performatywnymi gestami obecnymi w interpretacji pianisty. Elektroakustyczne dźwięki oraz choreografia ukazana w wideo składają się na kolejne istotne warstwy multimedialnego projektu.

Program:

Sławomir Wojciechowski Rituals na preparowany fortepian, elektronikę i wideo  (2019)
Pierre Jodlowski Série Rouge na fortepian i taśmę (2017)*
***
Jakub Krzewiński, Anna Sowa Dance ex machina na fortepian, taniec, wideo i elektronikę ** (2022)

Zamówienie utworów Rituals na preparowany fortepian, elektronikę i wideo S. Wojciechowskiego oraz Dance ex machina na fortepian, taniec, wideo i elektronikę J. Krzewińskiego i A. Sowy dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie“, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Wykonawcy:

Janusz Orlik – choreografia, taniec
Małgorzata Walentynowicz – fortepian
Dorota Walentynowicz – wideo
Sławomir Wojciechowski, Jakub Krzewiński  – elektronika

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

inne wydarzenia

powiązane

Ludzie

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close