
autorka grafiki: Justyna Miśkowiec
autorka grafiki: Justyna Miśkowiec
W ramach Międzynarodowych Spotkań Twórcza Dyspozycja we Wrocławiu zostaną pokazane dwa spektakle jednego wieczoru: Kamuflaż Anity Szurek i Tomasza Pomersbacha oraz Zielonooki Pink Mama Theatre.
Kamuflaż
Punktem wyjścia Kamuflażu autorstwa Anity Szurek i Tomka Pomersbacha jest postać Marylin Monroe, którą twórcy spektaklu ukazują przez pryzmat ciała aktorki. Ciała estradowego, filmowego oraz niezwykle fotogenicznego, które zawsze musiało być „w formie”, emanować atrakcyjnością oraz pewnością siebie. Było ono nieustająco poddawane swoistej tresurze, która ostatecznie zapewniła mu miano boskiego i uczyniła z niego relikwię dla fanów, ale również sprawiła, że zostało sprowadzone przez przemysł filmowy do roli rekwizytu. Spektakl zawiera wyrafinowaną stronę wizualną; spójną, klimatyczną dramaturgię; precyzyjną i dopracowaną choreografię. Ciało Tomka staje się doskonałe i samotne, zmęczone, bezszelestne, liryczne, a nieraz na pokaz, ekshibicjonistyczne i prowokujące. Mit Marilyn Monroe pojawia się w wielu odsłonach.
performans: Tomasz Pomersbach
dramaturgia: Anita Szurek
opracowanie dźwięku: Jakub Korczyński
światło: Adrian Jackowski
kostium: Monika Wodarz
autorka grafiki: Justyna Miśkowiec
Anita Szurek – krytyczka teatralna. Publikuje teksty, wywiady oraz recenzje w „Notatniku Teatralnym” oraz czasopiśmie „Teatr”. Od trzech lat współpracuje jako reżyser i dramaturg z tancerzem Tomkiem Pomersbachem. Ich pierwszy spektakl, Quaerere, miał swoją premierę w ramach wrocławskiego Mandala Performance Festival w maju 2014.
Tomasz Pomersbach – tancerz, choreograf, nauczyciel tańca współczesnego. W latach 2010-2013 był tancerzem Polskiego Teatru Tańca w Poznaniu, pod dyrekcją Ewy Wycichowskiej. Pracując w teatrze, współrealizował dwa spektakle w ramach atelier młodych choreografów: Arytmię oraz Ukradkiem. Od 2014 roku pracuje jako tancerz i choreograf niezależny. Na stałe współpracuje z teatrem Pink Mama Theatre z siedzibą w szwajcarskim Bernie, prowadzonym przez Sławka Bendrata i Dominika Krawieckiego.
Zielonooki
Natomiast solo taneczne Zielonooki zainspirowane jest filmem dokumentalnym Śmierć w internecie. Jest to autentyczna opowieść o mężczyźnie podającym się na portalach społecznościowych za dotkniętego silną depresją nastolatka. Ów mężczyzna, w perfidny sposób namawia młodych ludzi do odebrania sobie wspólnie z nim życia. Zrealizowawszy swój szaleńczy plan i doprowadziwszy do desperackiego czynu osoby „po drugiej stronie monitoru”, kasuje swój profil i zakłada nowy. Zielonooki to nick internetowy, pod którym kryje się młody, naiwny mężczyzna spędzający większość dnia przed komputerem. Nawiązując kontakt w sieci z zupełnie obcą osobą, zostaje przez nią osaczony i zmanipulowany. Zielonooki projektuje sobie w głowie wyidealizowany obraz swojego rozmówcy. Wykonuje wszystkie jego perwersyjne polecenia i powierza mu wszelkie swoje sekrety. Tworzy się między nimi niebezpieczna więź, która łatwo może doprowadzić do tragedii.
Oboje są przekonani, że połączyło ich uczucie nagłe. Piękna jest taka pewność, ale niepewność piękniejsza.
Wisława Szymborka, Miłość od pierwszego wejrzenia
Choreografia: Sławek Bendrat
Pomysł i dramaturgia: Dominik Krawiecki
Wykonanie: Valentin Markus Oppermann
Czas trwania: 40 minut
Spektakl przeznaczony jest dla widzów dorosłych.
***
Międzynarodowe Spotkania Twórcza Dyspozycja trwają od czerwca we Wrocławiu. Program projektu zapewni uczestnikom uzyskanie nowych zdolności i wiedzy, dzięki warsztatom, działaniom twórczym oraz możliwości oglądania pokazów performansów i spektakli tanecznych. Artyści zaproszeni do projektu to m.in.: Ewa Wolf, Paweł Konior, Fernando Belfiore, Alexey Torgunakov, Ewa Staroń, Yola Wesołowska, Matthieu Ehrlacher, Anna Piotrowska, Aleksandra Osowicz.
Kurator: Adam Kamiński
Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Kultura – Interwencje 2017.