Wrocław/Więcej niż teatr 2015: Teatr Rozbark „Gatunki chronione” – chor. Rafał Urbacki, film: Anu Czerwiński

Zdjęcie: Wrocław/Więcej niż teatr 2015: Teatr Rozbark „Gatunki chronione” – chor. Rafał Urbacki, film: Anu Czerwiński

Fot. Aleksander Joachimiak

Wersja do druku

Udostępnij

W ramach międzynarodowego seminarium Więcej niż teatr, organizowanego przez Instytut im. Grotowskiego we Wrocławiu, odbędzie się pokaz spektaklu Teatru Rozbark Gatunki chronione w choreografii Rafała Urbackiego, którego integralną część stanowi film Anu Czerwińskiego.

.

Czworo tancerzy w niezwykłej przestrzeni Śląskich Mazur. Wybór miejsca nie jest przypadkowy, rezerwat przyrody, gatunki, które by przeżyć, muszą zostać objęte ochroną państwa, i młodzi ludzie o alternatywnej motoryce. Choreografia, skomponowana dla zaangażowanych w projekt tancerzy, stawia przed nimi nie tylko wyzwania ruchowe, lecz także aktorskie. Gatunki chronione są próbą krytycznej refleksji na temat sposobu postrzegania osób o alternatywnej motoryce, bez nadużywanych w mediach narracji „ofiary” albo „superbohatera”.

Gatunki chronione to spektakl ruchowy połączony z filmem dokumentalnym, nakręconym w zespole przyrodniczo-krajobrazowym Żabie Doły nazywanym Śląskimi Mazurami. W Gatunkach, jak i w przyrodzie następują naturalne mechanizmy obronne. Bohaterowie odnajdują prawdę o swoich ciałach gdzieś na styku performansu scenicznego i realnego życia. W zderzeniu z codziennymi doświadczeniami, scena staje się dla nich bezpiecznym schronieniem, rezerwatem, jedynym miejscem, gdzie mogą szczerze, choć nie bez lęku, opowiedzieć o swojej tożsamości.

Gatunki chronione
Ideą ochrony gatunków jest zasada maksymalnej bioróżnorodności środowiska. W szerszej perspektywie nie chodzi wyłącznie o ratowanie ich, ale o uspołecznienie. Gatunki chronione są szczególnie narażone na wyginięcie ze względu na niesprzyjające warunki zewnętrzne i częstą ingerencję w ich naturalne środowisko życia. Ochrona gatunków wynika z nadziei, że w którymś pokoleniu pojawią się osobniki bardziej przystosowane do naszego klimatu. Jest wiele powodów objęcia ochroną gatunkową: pomoc w adaptacji w ekosystemie, stworzenie optymalnych warunków rozwoju danego gatunku oraz dla jego rozmnażania. Do określenia czy i w jakim stopniu dany gatunek podlega ochronie, niezbędna jest opinia lub orzeczenie lekarsko-weterynaryjne stwierdzające potrzeby biologiczne i optymalne warunki bytowe danych osobników. Gatunek chroniony jest objęty prawną opieką państwa. Za jego zrywanie, wykopywanie, uszkadzanie, chwytanie, umyślne płoszenie i niepokojenie, zabijanie, niszczenie postaci młodocianych i form rozwojowych, niszczenie schronień, legowisk i siedlisk i tym podobne działania szkodliwe dla jego przedstawicieli przewiduje się określone kary. Obowiązkiem organów administracji publicznej, osób prawnych i innych jednostek organizacyjnych oraz osób fizycznych jest dbałość i troska o gatunki, w szczególności te, które podlegają ochronie prawnej.

Zespół przyrodniczo-krajobrazowy Żabie Doły
Położony na Górnym Śląsku, na granicy miast: Bytomia, Chorzowa i Piekar Śląskich, zespół przyrodniczo-krajobrazowy o powierzchni 226,2 ha. Został utworzony w 1997 roku. Powstałe w wyniku eksploatacji górniczej i działalności hutnictwa zbiorniki wodne, zapadliska, hałdy i nieużytki zostały uznane jako jedne z cenniejszych przyrodniczo terenów Śląska pod względem ornitofauny. Ornitolodzy oznaczyli tutaj 129 gatunków ptaków, w tym 76 gatunków ptaków lęgowych, z których 17 gatunków jest nielicznych w skali Górnego Śląska. Najbardziej interesujące jest duże zagęszczenie populacji lęgowej bączka – gatunku zagrożonego wyginięciem w tym regionie. Występują tu również: bąk, bażant, błotniak stawowy, cyraneczka, czajka, dzięcioł duży, kowalik, kuropatwa, łabędź niemy, mazurek, perkoz dwuczuby, perkoz rdzawoszyi i perkoz zausznik, pliszka siwa i pliszka żółta, pustułka, remiz, słowik rdzawy, sowa uszata, szczygieł, zięba. Gatunki lęgowe występujące w Żabich Dołach stanowią około 30 procent wszystkich gatunków ptaków lęgowych w Polsce.

Tańczą: Tatiana Cholewa, Radosław Lis, Karolina Stroisz
Choreografia, działania performatywne: Rafał Urbacki
Światła: Rafał Urbacki, Michał Wawrzyniak
Asystent: Marlena Hermanowicz
Koncepcja filmu, montaż: Anu Czerwiński, Rafał Urbacki
Realizacja filmu, zdjęcia: Anu Czerwiński
W filmie występują: Tatiana Cholewa, Filip Pawlak, Karolina Stroisz, Katarzyna Szarawara
Narratorka: Karolina Kędziora
Asystent kamery: Piotr Gacek (WRiTv UŚ),
Koordynatorka projektu: laba off | Natalia Starowieyska

Rafał Urbacki urodził się na Górnym Śląsku. Jest reżyserem, choreografem. Studiował m.in. reżyserię dramatu w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie i kulturoznawstwo na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Autor projektów tożsamościowych, społecznych i partycypacyjnych, m.in. Mt 9,7 [On wstał i poszedł do domu] (Stary Browar, Poznań 2010), Mover (Śląski Teatr Tańca, Bytom 2010), W Przechlapanem (Instytut Teatralny, Warszawa 2012), stypa (Teatr Ósmego Dnia, Poznań 2012), kto podskoczy jest pedałem, hej (Inicjatywa Pomada, Warszawa 2012), Niech nigdy w tym dniu słońce nie świeci (Teatr Fredry, Gniezno 2014), Gatunki chronione (z Anu Czerwińskim, Teatr Rozbark, Bytom 2014), Serce robotnika napędza praca (z Anu Czerwińskim, Teatr Rozbark, Bytom 2014), Kształt rzeczy (Muzeum Śląskie, Katowice 2015). Choreograf w spektaklach m.in. duetu Strzępka i Demirski: Tęczowa Trybuna 2012 (Teatr Polski, Wrocław 2011), musicalu Położnice szpitala św. Zofii (Teatr Rozrywki, Chorzów 2011), W imię Jakuba S. (Teatr Dramatyczny, Warszawa 2011), Courtney Love (Teatr Polski, Wrocław 2012), oraz Radosława Rychcika: Dwunastu gniewnych ludzi (Teatr Nowy, Poznań 2012) i in. Od 4 lat porusza się bez użycia wózka inwalidzkiego dzięki opracowaniu autorskiej metody ruchu. Obecnie mieszka w Katowicach.

Anu Czerwiński jest filmowcem-dokumentalistą. Ukończył reżyserię dokumentu na Université Paris Diderot (Paris VII), obecnie studiuje w Mistrzowskiej Szkole Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy w Warszawie. Jego debiutancki film Kalambury był doceniany na francuskich festiwalach filmowych (Chéris-Chéries, FIPA, Biarritz, PiontDoc). Współpracował z paryskimi teatrami, m.in. z Opéra de Paris, Théatre Artistic Athévains, Théatres Parisiens Associées, gdzie tworzył oprawę multimedialną i materiały dokumentalne.

Wstęp wolny, wymagana rezerwacja miejsc: sekretariat@grotowski-institute.art.pl; tel. 71 34 45 320
Organizatorzy proszą o odbiór wejściówek w Sekretariacie (Przejście Żelaźnicze) najpóźniej dzień przed spektaklem.

Logo Teatr ROZBARK (miniaturka)

Patronat medialny: TVP Kultura

Nowe logo TVP KULTURA (miniaturka)

W ramach Więcej niż teatr Rafał Urbacki wygłosi również prelekcję w ramach panelu ¿Na krótki dystans? (Zespołowość a działania projektowe) – 12 grudnia 2015 roku, godz. 12.10.

Więcej niż teatr jest częścią projektu „Pełnoprawna Sztuka Osób Niepełnosprawnych + Beyond Therapy – konferencja praktyczna”.

Współorganizatorzy

Partnerzy seminarium Więcej niz teatr 2015 (miniaturka)


Partner strategiczny

kghm - partner strategiczny Więcej niż teatr 2015 (miniaturka)

Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego  w ramach przygotowań do Europejskiej Stolicy Kultury 2016.

Logo ESK Wrocław (miniaturka)  MKiDN dofinansowanie (oryginał)

***

Międzynarodowe seminarium stanowi część projektu „Więcej niż teatr” organizowanego przez Instytut im. Jerzego Grotowskiego w ramach Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. Koncentruje się wokół sztuki angażującej osoby z niepełnosprawnościami. Poruszając się w przestrzeni sztuk performatywnych, w szczególności teatru, sztuk wizualnych oraz filmu, organizatorzy chcą badać, w jaki sposób podmiotowa obecność osób określanych jako niepełnosprawne weryfikuje to, co do tej pory przyjmowano w różnych obszarach bez zastrzeżeń.

Projekt Więcej niż teatr zostanie zainaugurowany międzynarodowym seminarium, które odbędzie się w dniach 11–12 grudnia 2015 we Wrocławiu, skupiającym praktyków, teoretyków i specjalistów z różnych dziedzin nauki i sztuki. Semestr potrwa od lutego do kwietnia i obejmie sesje warsztatowo-wykładowe poświęcone tematom: integracji/wspólnoty, kwestii estetycznych i procesu rozwoju artystów. Między 19 maja a 1 czerwca 2016 zaplanowano konferencję praktyczną – cykl prezentacji i warsztatów mistrzowskich prowadzonych przez aktorów, reżyserów, terapeutów, autorów oryginalnych metod pracy z ciałem, głosem i dźwiękiem oraz specjalistów do spraw ekonomii, promocji i kształcenia liderów. Zajęcia adresowane są do aktorów i nieaktorów, osób tzw. pełno- i niepełnosprawnych, a także osób zajmujących się osobami z niepełnosprawnościami.

Więcej informacji: Międzynarodowe seminarium Więcej niż teatr

Kuratorkami projektu są:
Jana Pilátová (Wydział Teatralny Akademii Sztuk Scenicznych w Pradze)
Justyna Sobczyk (Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego/Teatr 21)
Magdalena Hasiuk (Instytut Sztuki PAN)
Anna Zubrzycki (współzałożycielka OPT Gardzienice i Teatru Pieśń Kozła, założycielka Fundacji Voices)

Koordynatorka
Magdalena Lange: m.lange@grotowski-institute.art.pl, tel. 607 104 898

Więcej informacji

 

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 20:00

Wrocław: PWST Filia we Wrocławiu, ul. Braniborska 59, s. 28

powiązane

Ludzie

Zespoły

Organizacje

Festiwale

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close