Wrocław/X Mandala Performance Festival: Promocja książek pod redakcją Jadwigi Majewskiej

Zdjęcie: Wrocław/X Mandala Performance Festival: Promocja książek  pod redakcją Jadwigi Majewskiej

Fot. z materiałów organizatorów

Wersja do druku

Udostępnij

Centrum Inicjatyw Artystycznych i Biuro Festiwalowe Impart 2016 zapraszają na promocję książek  pod redakcją Jadwigi Majewskiej Świadomość ruchu. Teksty o tańcu współczesnym i Antologia polskiej krytyki tańca po 1989 roku. My, Taniec. W dyskusji udział wezmą: Jadwiga Majewska, Magdalena Zamorska i Katarzyna Gardzina-Kubała. Prowadzenie: Julia Hoczyk.

 

Antologia Świadomość ruchu. Teksty o tańcu współczesnym pod redakcją Jadwigi Majewskiej stanowi autorski wybór najważniejszych wypowiedzi o tańcu współczesnym, opisujących fundamenty aktualnej estetyki i praktyki w tej dziedzinie. Refleksje twórców, ich autointerpretacje i manifesty zostały zestawione z esejami teoretyków i krytyków. Wszystkie zamieszczone wypowiedzi to głosy profesjonalistów, często o wadze klasyki gatunku. Książka składa się z dwóch części: w pierwszej taniec funkcjonuje w trzech perspektywach (jako proces, działanie i spektakl), w drugiej – pojawia się w rozlicznych kontekstach: teatralnym, krytycznym, historycznym, socjologicznym, antropologicznym czy religioznawczym. Poszczególne rozdziały zostały ułożone tak, aby wskazać ewolucję zagadnień i różnorodność perspektyw.

Zestawienie nie ma jednak ambicji zbioru wyczerpującego nowoczesną refleksję o ruchu, nastawione jest raczej na konfrontację z tym, co aktualne i przyszłościowe w tańcu. Książka może służyć jako podręcznik dla studentów teatrologii, performatyki, teorii tańca, zarówno na uniwersytetach, jak i w wyższych szkołach artystycznych. Może stanowić podstawę do dalszych, bardziej szczegółowych, publikacji w przyszłości. Jest znakomitym przewodnikiem zarówno dla samych artystów, jak i dla osób piszących o tańcu oraz zajmujących się jego propagowaniem – szczególnie w kontekście wzrastającej popularności tańca w kulturze współczesnej.

My Taniec. Antologia polskiej krytyki tańca po 1989.

Prof. dr hab. Grzegorz Niziołek: „Pomysł, aby zebrać teksty krytyczne na temat tańca napisane przez polskich autorów w ciągu ostatnich dwudziestu lat, z kilku powodów zasługuje na uznanie i wsparcie. Po pierwsze, tego rodzaju antologia ma znaczenie historyczne, dokumentuje narodziny nowej dynamiki zainteresowania sztuką tańca w Polsce. Dynamiki w dużym stopniu związanej ze zmianami politycznymi po 1989 roku, zainspirowanej przede wszystkimi wybitnymi zjawiskami w dziedzinie tańca europejskiego i światowego, ożywionej transferem spektakli i idei. Po drugie, antologia ta ma szansę wzmocnić samo środowisko artystyczne i krytyczne polskiego tańca, zapisuje jego genealogię i ścieżki rozwoju, pozwala dokonać pierwszych podsumowań, ujawnić mocne i słabe strony całego ruchu, ustanowić dla niego nowe kierunkowskazy. Po trzecie, taniec jest dzisiaj przedmiotem zainteresowania (a właściwie: fascynacji) studentów wiedzy o teatrze, wiedzy o kulturze, nauki o mediach, a także studentów uczelni artystycznych (teatralnych, muzycznych, plastycznych). Taniec dobrze odpowiada dzisiejszym zainteresowaniom zjawiskami intermedialnymi, sprzyja badaniom transdyscyplinarnym, domaga się nowej refleksji estetycznej. Antologia rejestruje ten wieloletni i złożony proces powstawania języka krytycznego, jest dokumentem ważnej kulturowej przemiany.”.

Harmonogram festiwalu

Organizatorzy: Biuro Festiwalowe Impart 2016, Centrum Inicjatyw Artystycznych

Dyrektor Generalny Biura Festiwalowego Impart 2016: Krzysztof Maj

Kurator festiwalu: Adam Kamiński
Koordynacja: Ewa Staroń

Projekt dofinansowany przez Wydział Kultury Urzędu Miejskiego Wrocławia oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

MKiDN mini (miniaturka)

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 16:30

powiązane

Ludzie

Zespoły

Organizacje

Festiwale

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close