Wrocław/XIII Brave Festival: Mélanie Lomoff z uczestnikami warsztatów – pokaz finałowy

Zdjęcie: Wrocław/XIII Brave Festival: Mélanie Lomoff z uczestnikami warsztatów – pokaz finałowy

Fot. materiały organizatorów

Wersja do druku

Udostępnij

Na zakończenie 5-dniowych warsztatów dla profesjonalnych tancerzy, prowadzonych przez Mélanie Lomoff, zostanie pokazana praca choreograficzna w procesie. Publiczność zobaczy, w jaki sposób artyści rozwijają twórczo temat tegorocznej edycji „Widzialni / Niewidzialni.”

Podczas trwania warsztatów tancerze po wykonaniu indywidualnego researchu choreograficznego będą pracowali nad rozbudowywaniem własnych koncepcji i łączeniem ich w taneczną konstrukcję grupową. Ciała poszczególnych tancerzy, ich ruch oraz rytm posłużą do zbudowania swego rodzaju sieci, w ramach których badać będą efekt „widzialności poprzez akumulację” przeciwstawioną „niewidzialności przez znikanie”.

Mélanie Lomoff: Będę chciała również rozważyć możliwości przestrzeni, w której pracujemy, i zanalizować ją, patrząc, pod jakim kątem dany ruch tancerzy będzie bardziej widzialny / widoczny z punktu widzenia publiczności. Wykorzystamy to, w świadomy sposób kreując choreografię, poprzez którą tancerze, niczym cyrkowi iluzjoniści, mogą uczynić swój ruch „widzialnym”, lub „niewidzialnym” dla oglądających. Moim celem jest sprawienie, by dzięki różnym strategiom „niewidzialne” naprawdę zaistniało i zadziałało na widzów niczym magia. Jednocześnie uczestnicy procesu, w tym ja sama, kreując swoje małe osobiste fragmenty choreografii, będą uczyć się, jak na to samo zagadnienie ruchowe patrzą inni, i sprawdzać, jak użyć publiczności dla wykreowania doświadczenia „iluzji”.

Francuska tancerka i choreografka Mélanie Lomoff, która przez 10 lat tańczyła w grupie Montalvo-Hervieu, jest laureatką wielu nagród, w tym Grand Prix konkursu Paris International Dance Competition w kategorii „taniec współczesny”. Swoją strategię twórczą często opiera na pracy warsztatowej i grupowej oraz indywidualnej improwizacji, poprzez którą tancerze uczą się wzajemnie od partnerów innego myślenia przestrzennego, czerpią z emocjonalności i wrażliwości drugiego performera (lub performerów). Udowadnia, że z tańca w dosłowny sposób można uczynić metodę komunikacji, „rozmowy poprzez ciało”.

W 2014 roku na Brave Festivalu premierę miało jej solo Three studies of flesh. Na tegorocznej edycji wystąpi w pokazie wraz z indyjską tancerką klasyczną Ramą Vaidyanathan.

Bilety: 10 zł (przedsprzedaż)/15 zł

Podczas festiwalu artystka wystąpi też we wspólnym spektaklu z indyjską tancerką klasyczną Ramą Vaidyanathan oraz spotka się z festiwalową publicznością. Poprowadzi również warsztaty.

O spektaklu

O warsztatach 

***

Brave Festival

Brave Festival jest jednym z najbardziej wyjątkowych wydarzeń kulturalnych w Polsce.

Pierwsza edycja festiwalu odbyła się w 2005 roku z inicjatywy Stowarzyszenia Kultury Teatralnej „Pieśń Kozła”. W tym roku, po przerwie, Brave Festival powrócił do Wrocławia w formie biennale. Jest to możliwe dzięki dofinansowaniu,  które organizatorzy otrzymali od gminy Wrocław. Fundusze na wydarzenie przekazało również Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

„Przeciw wypędzeniom z kultury” – hasło przewodnie festiwalu – doskonale oddaje jego istotę. Organizatorzy dbają, by Brave Festival był przede wszystkim okazją do dyskusji nad problemami społeczności zamieszkujących różne części globu. Również w tym roku niezwykli artyści opowiedzą publiczności o różnych powodach marginalizacji – politycznych, ekonomicznych i obyczajowych. Walka, podejmowana każdego dnia przez społeczności kultywujące swoją kulturę, w czasie festiwalu staje się również udziałem publiczności.

Brave Festival miał dotąd 12 niezwykłych edycji. Każda z nich otwierała drzwi do krainy tradycji i duchowego dziedzictwa kultur całego świata, których kultywowanie staje się dziś ogromnym wyzwaniem.

Brave Festival od wielu lat wspierany jest honorowymi patronatami UNESCO, Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Prezydenta Wrocławia oraz w podczas tej edycji Patronatem Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego 2018.

http://www.bravefestival.pl

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 18:00

Wrocław: Teatr Pieśń Kozła, ul. Purkyniego 1

inne wydarzenia

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close