Wrocław/Zamówienia choreograficzne 2022: „VALESKA VALESKA VALESKA VALESKA” – reż. i chor. Dominika Knapik

Zdjęcie: Wrocław/Zamówienia choreograficzne 2022: „VALESKA VALESKA VALESKA VALESKA” – reż. i chor. Dominika Knapik

„VALESKA VALESKA VALESKA VALESKA” – reż. i chor. Dominika Knapik. Fot. Dominik Więcek

W spektaklu VALESKA VALESKA VALESKA VALESKA w koncepcji i choreografii Dominiki Knapik czworo tancerzy zaprasza widzów do instalacji performatywnej w przestrzeni na styku kabaretu, cyrku, kinderbalu i wystawy w galerii sztuki nowoczesnej. Punktem wyjścia dla twórców jest życiorys i twórczość Valeski Gert – jej osobliwa, całkowicie oderwana od konwenansów praktyka artystyczna oraz współczesna, niestabilna rzeczywistość.

Wersja do druku

Udostępnij

Rozmaite kryzysy – od ekologicznego po społeczno-polityczne – napędzane przez konflikty zbrojne wymagają od nas zadania sobie pytania o sens uprawiania sztuki w tak niezrozumiałym świecie. Być może odpowiedzią na niestabilną naturę naszych czasów może być język groteski? Valeska Gert specjalizowała się w solowych miniaturach tanecznych o solidnej dawce ekscentryzmu, pełnych wyrazistej mimiki. Deformowała w nich rzeczywistość, dążąc do absurdu i abstrakcji, wykorzystując własne ciało jako instrument. Uważana za prekursorkę awangardowego performansu, jednocześnie nigdy nie weszła do tanecznego mainstreamu. Twórcy VALESKA VALESKA VALESKA VALESKA zbudują kolaż na bazie materiałów dokumentalnych z życiorysu Gert, (i)grając z faktami i wyobrażeniem. To spektakl-kapsuła czasu, bazujący na groteskowej obecności performerów, którzy poruszą ważne tematy, niekoniecznie w poważny sposób.

Tylko kotek będzie ze mną. Umarłam, więc nie mogę go już karmić. Jest głodny. W desperacji zaczyna mnie gryźć. Śmierdzę. On już mnie nie lubi. Miauczy głośno tak długo, aż sąsiedzi zauważą i wyważą drzwi…

Koncept, reżyseria, choreografia: Dominika Knapik
Asystent choreografki: Dominik Więcek
Kreacja i performans: Daniela Komędera-Miśkiewicz, Dominika Wiak, Dominik Więcek, Monika Witkowska
Scenariusz i dramaturgia: Patrycja Kowańska
Reżyseria światła, wideo: Wolfgang Macher
Muzyka: Doministry Dominik Strycharski
Kostiumy: Dominik Więcek
Kierowniczka produkcji: Alicja Berejowska (Perform for change)
Produkcja: Fundacja Performa
Partnerzy: Centrum Kultury w Lublinie, Teatr Łaźnia Nowa, Dom Utopii – Międzynarodowe Centrum Empatii, Instytut im. Jerzego Grotowskiego
Prapremiera: 25 listopada 2022, Instytut im. Jerzego Grotowskiego
Czas trwania: ok. 70 min

Premiera spektaklu dofinansowana jest przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca w ramach programu własnego Zamówienia choreograficzne 2022, finansowana ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Więcej informacji: https://grotowski-institute.pl/wydarzenia/valeska-valeska-valeska-valeska/

„VALESKA VALESKA VALESKA VALESKA”

„VALESKA VALESKA VALESKA VALESKA”

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

premiera •

godz. 19:00

Wrocław: Instytut Grotowskiego, Studio Na Grobli, ul. Na Grobli 30

inne wydarzenia

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close