Września/Scena dla tańca 2013/Znajdź miejsce dla tańca: Polski Teatr Tańca „Balladyna” i „Trzy siostry – wyobrażenie”

Zdjęcie: Września/Scena dla tańca 2013/Znajdź miejsce dla tańca: Polski Teatr Tańca „Balladyna”  i „Trzy siostry – wyobrażenie”

Trzy siostry. Fot. Marek Bielecki.

Wersja do druku

Udostępnij

Balladyna

1 marca 2013 we Wrzesińskim Ośrodku Kultury Polski Teatr Tańca pokaże dwa spektakle: Balladynę (2009) i Trzy siostry – wyobrażenie (2008). Do pierwszego ze spektakli choreografię stworzyły Karina Adamczak-Kasprzak i Agata Ambrozińska-Rachuta, do drugiego – Andrzej Adamczak. Pokaz odbędzie się w ramach programu Instytutu Muzyki i Tańca „Scena dla tańca 2013” i jego poznańskiej części realizowanej wspólnie z Centrum Kultury Zamek „Znajdź miejsce dla tańca”.

 

Tworząc Balladynę Słowacki ma niewielu przyjaciół, a być może tylko jednego. Jest nim Ignacy Krasiński, z którym zresztą krótko później poróżni go wizja sztuki, ale któremu – póki co, mógł swój tekst dedykować. Dlaczego nie dedykował go jednej osobie, która duchowo nie opuściła go nigdy? Czy dlatego, że była ona kobietą? Dlaczego historia dwóch kobiet nie jest mitem, ani baśnią, ani legendą, ani właśnie historią? I dlaczego winimy tylko jedną postać? Skoro rozpaczliwie samotne są wszystkie?  

choreografia, kostiumy, scenografia: Karina Adamczak–Kasprzak, Agata Ambrozińska-Rachuta
obsada premierowa: Karina Adamczak-Kasprzak, Agata Ambrozińska-Rachuta
muzyka: Rafał Kasprzak i inni, Sebastian Czajkowski (współpraca), głos Kirkora (off) Michał Żebrowski
czas trwania: 25 minut
premiera: 26.06.2009

Trzy siostry – wyobrażenie

Atmosferę spektaklu Andrzeja Adamczaka buduje poczucie bezczasu, zawieszenia, inercji. Jego bohaterowie, wywiedzeni z dramatu Czechowa dokonują czynów pozornych, uwikłani w zależności emocjonalne, zniewoleni konwenansem, zbuntowani i pogodzeni zarazem, zastygają jak woskowe figury w jedynej znanej im rzeczywistości. Autor spektaklu inspirując się Trzema siostrami zastrzega, iż nie dokonuje przekładu dramatu na język ruchu, interesuje go warstwa psychologiczna i tej, w relacji z tancerzami, poświęca najwięcej uwagi.

Premiera dedykowana pamięci Conrada Drzewieckiego w 82 rocznicę urodzin.

choreografia: Andrzej Adamczak

muzyka: Bolesław Pietraszkiewicz

scenografia i kostiumy: Mariusz Szmytkowski

premiera: 11 października 2008 w Poznaniu

czas trwania: 40 minut

obsada premierowa: Agata Ambrozińska-Rachuta / Karolina Wyrwał, Agnieszka Błacha, Anna Marek, Szymon Halik, Paweł Matyasik

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close