Ludzie tańca

Zdjęcie: Andrzej Adamczak

Andrzej Adamczak, fot. A.Grabowski

Wersja do druku

Udostępnij

Andrzej Adamczak – tancerz, choreograf, I solista Polskiego Teatru Tańca-Baletu Poznańskiego. Ukończył Państwową Szkołę Baletową w Poznaniu i pedagogikę baletu na Wydziale Edukacji Artystycznej Akademii Muzycznej w Warszawie. Był solistą baletu Teatru Wielkiego w Poznaniu oraz Teatru DNA przy Operze Szczecińskiej.

Pracę sceniczną rozpoczął w Teatrze Wielkim w Poznaniu, gdzie tańczył przede wszystkim w repertuarze klasycznym, neoklasycznym i charakterystycznym (Giselle, Szecherezada, Ognisty ptak, Popołudnie Fauna, Harnasie, Grek Zorba), ale wybrał taniec współczesny, w którym realizuje się jako wykonawca i choreograf.

Jeszcze w Teatrze Wielkim wziął także udział w spektaklach Ewy Wycichowskiej – Jezioro łabędzie (1995) oraz Pawła (obecnie: Mikołaja) Mikołajczyka – Dobranoc (1997). Z Mikołajczykiem kontynuował współpracę w ramach projektu Żegnaj, Polsko (2001) zrealizowanego w szczecińskiej Operze na Zamku. Była to premiera autorskiego teatru prowadzonego przez Mikołajczyka w Szczecinie pod nazwą „Teatr Tańca DNA – taniec zakodowany genetycznie”.

W 2001 roku związał się z Polskim Teatrem Tańca.. Obecnie tańczy w całym repertuarze Polskiego Teatru Tańca, m.in. w choreografiach Ewy Wycichowskiej, Ohada Naharina, Yossi Berga, Jacka Przybyłowicza, Istvana Yuhos-Putto i Thierry Vergera i Jo Strømgrena.

Zrealizował wiele spektakli dla Atelier Polskiego Teatru Tańca: m.in. JA-JO (2002), …szparagijem (2002), Wchodzę (2004), Scan (2006), Trzy siostry – Wyobrażenie (2009) i Polskiego Teatru Tańca: Chopin – Fresh Fruits (2010), Spotkania w dwóch niespełnionych Aktach (Teatr Wielki w Łodzi we współpracy z Polskim Teatrem Tańca – 2011).

W listopadzie 2013 roku zrealizuje on spektakl pt. Volta do muzyki Iwo Borowczyka. Sztuka ta powstanie w ramach programu Agon. Program zamówień kompozytorsko-choreograficznych ogłoszonego przez Instytut Muzyki i Tańca.

Jako pedagog i choreograf współpracuje z Ogólnokształcącą Szkołą Baletową w Poznaniu. Jest również pedagogiem Międzynarodowych Warsztatów Tańca Współczesnego i Otwartych Zajęć Tańca Współczesnego, organizowanych przez PTT.

Dwukrotnie (2003 i 2005) otrzymał główną nagrodę za najlepszą choreografię współczesną na Ogólnopolskim Konkursie Tańca im. W. Wiesiołłowskiego w Gdańsku oraz nagrodę za najciekawszą choreografię na II Ogólnopolskim Konkursie Baletu Najmłodszych Tancerzy (2006).Jest laureatem Nagrody dla Młodych Twórców Miasta Poznania (2004) i Medalu Młodej Sztuki (2009).

Andrzej Adamczak, fot. A.Grabowski

powiązane

Zespoły

Organizacje

Festiwale

Wydarzenia

Bibliografia

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close