Toruń: Polski Teatr Tańca „Czterdzieści”

Zdjęcie: Toruń: Polski Teatr Tańca „Czterdzieści”

Fot. Maciej Zakrzewski

Wersja do druku

Udostępnij

Spektakl śledzi życie pewnej kobiety od momentu jej przyjścia na świat w roku 1973 do rocznicy urodzin w 2013. Te cztery dekady są  odbiciem czasu zwątpień, nadziei, zmagań, wyborów i nieprzewidzianych wydarzeń, którymi kierują heroiczne cnoty – żądza życia i chęć przetrwania. W wędrówce po chaotycznej Europie bohaterce spektaklu udaje  się znaleźć kompromis pomiędzy własnymi ambicjami i wymuszonymi  okolicznościami. Wiele warstw przedstawienia  portretuje  nie tylko indywidualne poszukiwania konkretnego człowieka, lecz staje się także synonimem pewnej podróży  kraju i zespołu Teatru Tańca. Polska przeszła radykalne zmiany w ciągu ostatnich 40 lat, jakie są jej perspektywy? Jubileusz czterdziestolecia Polskiego Teatru Tańca skłania do tych samych pytań. Jako dzieło sztuki, przedstawienie to nie zagłębia się w fakty i sylwetki. Fikcyjny punkt widzenia, nawet z perspektywy obcego, może równie dobrze zapewnić dystans niezbędny do komunikacji na wspólnym poziomie. Przecież nawet prawda nigdy nie jest do końca prawdą, wszystko jest kwestią detali, na które chce się położyć nacisk, zignorować je lub wyolbrzymić.

Mówią, że życie jest jak książka. Ale życie nie jest książką. Życie jest zapisane na tysiącach luźnych kartek. Możesz opowiedzieć historię, owszem, możesz nawet stwierdzić, że ta historia jest prawdziwa,  lecz –  doprawdy –  wszystko to jest jedynie kwestią wyboru,  decyzji,  które strony ułożyć i w jakim porządku. Nasza opowieść jest właśnie taka.

Jo Strømgren

SPOT

Prapremiera: 15 i 16 czerwca 2013 w Poznaniu, Centrum Kultury Zamek
Reżyseria, choreografia i scenografia: Jo Strømgren
Reżyseria światła: Hans J. Skogen
Kostiumy: Bregje van Balen
Muzyka: Jo Strømgren, Viljo Vesterinen, George Brassens, Fryderyk Chopin, Giacomo Puccini, Francisco Tarrega, Serge Gainsbourg, Giovanni Battista Pergolesi, Antonio Vivaldi, Norbert Gabla, Ronan Hardiman, Ich Troje, Astor Piazzolla, Alfredo Catalani, Eleni Karaindrou, Lars Årdal
Obsada premierowa: Andrzej Adamczak, Karina Adamczak–Kasprzak, Urszula Bernat-Jałocha, Artur Bieńkowski, Niels Claes, Adriana Cygankiewicz, Agnieszka Fertała, Paulina Jaskim, Zbigniew Kocięba, Katarzyna Kulmińska, Kornelia Lech, Karol Miękina/Guillermo Millan Merida, Jacek Niepsujewicz/Paweł Malicki, Daniel Navarro Lorenzo, Josefine Patzelt, Luca Scarpa/Marcin Motyl, Daniel Stryjecki, Katarzyna Rzetelska, Paulina Wycichowska.

Obsada z 17 stycznia 2015, MP2, Międzynarodowe Targi Poznańskie: Andrzej Adamczak, Karina Adamczak–Kasprzak, Agata Ambrozińska-Rachuta, Urszula Bernat-Jałocha, Artur Bieńkowski, Adriana Cygankiewicz, Agnieszka Fertała, Paulina Jaksim, Jerzy Kaźmierczak, Zbigniew Kocięba, Katarzyna Kulmińska, Kornelia Lech, Paweł Malicki, Marcin Motyl, Josefine Patzelt, Adrian Radwański, Bartłomiej Raźnikiewicz, Katarzyna Rzetelska, Daniel Stryjecki, Paulina Wycichowska.

Jo Strømgren: Jo Strømgren, urodził się w 1970 roku w norweskim Trondheim, gdzie uczył się baletu klasycznego oraz pracował przez kilka lat jako tancerz tańca współczesnego, zanim kontuzja zmusiła go do poszukiwań bardziej multi dyscyplinarnej kariery twórczej. Jako niezrzeszony choreograf często jest angażowany przez zespoły baletowe, wśród nich: Wiener Staatsopernballet, The Royal Danish Ballet, Staatsoper Nürnberg Ballet, Gothenburg Ballet, Ballet de l’Opera National du Rhin, Royal Swedish Ballet i inne. Obecnie jest związany z Narodowym Baletem Norweskim. Jo stworzył wiele przedstawień tańca współczesnego dla takich zespołów, jak: Cedar Lake Dance Company, Danish Dance Theatre, Carte Blanche Dance Company, Cloud Gate Ensemble, Scottish Dance Theatre, Helsinki Dance Company, Repertory Dance Theatre Utah, Iceland Dance Company, Bern Ballet, Staatsheater am Gärtnerplatz München, czy Staatstheater Braunschweig. Jako reżyser teatralny specjalną miłością darzy dramaty Henrika Ibsena i głównie pracuje w teatrach skandynawskich: The Norwegian National Theatre, The Royal Danish Theatre, Reykjavik City Theatre, The National Theatre of Bergen, Malmö City Theatre. Na scenie międzynarodowej współpracował m.in. z Philadelphia Live Arts i Teatrem Puszkina w Moskwie. Jako dramaturg stworzył ok. 15 sztuk, wystawianych na scenach wielu teatrów. Jest także chwilowo zaangażowany w reżyserię filmową. Jego pierwszy film fabularny, pt. Destination Moskow powstał w 2003 r. Natomiast jego film taneczny The Neighbour w 2010 r. wygrał prestiżową Rose d’Or w Lausanne. Aktywność Jo Strømgrena na arenie międzynarodowej jest ogromna – w 2013 roku 20 różnych produkcji jego autorstwa było wykonywanych na całym świecie.

Spektakl powstał jako część projektu: „Znaki Czasu – pokonać granice. Działania artystyczno-edukacyjne w Polsce, Norwegii i Islandii„, w ramach programu  „Promowanie różnorodności kulturowej i artystycznej w ramach europejskiego dziedzictwa kulturowego” (Mechanizm Finansowy EOG 2009-2014).

Wsparcie udzielone przez Islandię, Liechtenstein oraz Norwegię.

Pasek logotypów Czterdzieści (miniaturka)

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 18:00

Toruń: Teatr im. Wilama Horzycy, Plac Teatralny 1

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close