Ludzie tańca

Urszula Bernat-Jałocha

  • tancerka
  • choreografka
  • pedagog
Zdjęcie: Urszula Bernat-Jałocha

Fot. Mateusz Furtas

Wersja do druku

Udostępnij

Urszula Bernat-Jałocha – tancerka, pedagog, choreografka, reżyserka. Edukację w zakresie tańca rozpoczęła w Ogólnokształcącej Szkole Baletowej im. Romana Turczynowicza w Warszawie. Po uzyskaniu dyplomu w  2002 roku dołączyła do zespołu Opery na Zamku w Szczecinie, a następnie w latach 2006-2008 była tancerką Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu. W 2007 roku ukończyła studia na Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie, gdzie uzyskała tytuł magistra sztuki ze specjalizacją pedagoga baletu. W roku akademickim 2008/2009 kontynuowała naukę w Scottish School of Contemporary Dance, gdzie uzyskała tytuł Bachelor of Art, a następnie brała udział w programie Apprentice dancer w Scottish Dance Theatre. Podczas studiów w Szkocji współpracowała z Janis Claxton, Thomase Smallem oraz Victorią Fox. Dodatkowo podnosiła swoje kwalifikacje, biorąc udział w warsztatach z Peeping Tom (Belgia), les ballets C de la B (Belgia) , Johanes Wieland (Niemcy), Sjoerd Vreugdenhil (Norwegia), Akram Khan (Wielka Brytania), Hofesh Shechter (Wielka Brytania), Emio Greco PC (Włochy/Holandia), Noa Paran (Izrael), Anna Nowak (Polska), Yoshifumi Inao (Japonia), Janis Claxton (Wielka Brytania).

W 2009 rozpoczęła pracę w Polskim Teatrze Tańca. Tańczyła w niemal całym repertuarze zespołu, m.in. w choreografiach Ohada Naharina, Jo Strømgrena, Jacka Przybyłowicza i Ewy Wycichowskiej, Iwony Pasińskiej. Wraz z PTT występowała na międzynarodowych festiwalach w Polsce i za granicą. W roku 2014 wzięła udział w projekcie choreograficznym Skutki

niezamierzone autorstwa Sjoerda Vreugdenhila, przygotowanym na Malta Festival 2015 (produkcja Art. Stations Foundation by Grażyna Kulczyk we współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca w ramach programu Zamówienia choreograficzne). W tym samym roku uczestniczyła w koprodukcji Polskiego Teatru Tańca z niemieckim kolektywem bodytalk, współtworząc spektakl Jewrope.

Jako choreografka zadebiutowała spektaklem Nondescript w 2014 roku podczas VII Festiwalu Atelier Polskiego Teatru Tańca. W roku 2015 została laureatką stypendium „Młoda Polska, przyznawanego artystom do 35. roku życia, odznaczającym się wybitnymi osiągnięciami w swojej dziedzinie sztuki. W ramach stypendium stworzyła przedstawienie Percepcja.

Od 2018 roku jest freelancerką. W tym samym roku otrzymała stypendium twórcze Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach którego stworzyła spektakl Showreel. W 2020 roku  stworzyła film 120 cm Intymności, który powstał dzięki programowi stypendialnemu MKiDN Kultura w sieci.

Przez wiele lat była pedagogiem Międzynarodowych Warsztatów Tańca Współczesnego w Poznaniu i Otwartych Zajęć Tańca Współczesnego w Poznaniu. Przez kilka lat pracowała jako wykładowca tańca klasycznego i współczesnego na Akademii Wychowania Fizycznego im. Eugeniusza Piaseckiego w Poznaniu oraz na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie.

W lipcu 2018 roku wzięła udział w miesięcznym kursie  DanceAbility Teacher Certification, dzięki któremu otrzymała certyfikat nauczyciela tej techniki. W kursie uczestniczyła dzięki programowi Wspieranie aktywności międzynarodowej Instytutu Muzyki i Tańca.

Fot. M. Cegiełkowska
Fot. Jorge Izquierdo
Fot. Maciej Moskwa
Fot. Maciej Moskwa
Fot. Maciej Moskwa
Fot. Maciej Moskwa

powiązane

Zespoły

Organizacje

Festiwale

Wydarzenia

Bibliografia

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close