Iława/Scena dla tańca 2020: „Od kontemplacji do inspiracji – Teatr Tańca na scenie Kinoteatru Pasja”: „Showreel” – chor. i reż. Urszula Bernat-Jałocha

Zdjęcie: Iława/Scena dla tańca 2020: „Od kontemplacji do inspiracji – Teatr Tańca na scenie Kinoteatru Pasja”: „Showreel” – chor. i reż. Urszula Bernat-Jałocha

fot. materiały organizatora

Wersja do druku

Udostępnij

Iławskie Centrum Kultury zaprasza na spektakl Showreel w chor. i reż. Urszuli Bernat-Jałochy. Oprócz twórczyni spektaklu na scenie zobaczymy Marcina Motyla.

O spektaklu: 

Showreel to obraz realcji damsko-męskie we współczesnym świecie. Spektakl opowiada  historie kobiety i mężczyzny, potraktowane momentami z przymrużeniem oka, a niekiedy całkiem poważnie. Wychodząc od bardzo pierwotnych, tradycyjnych wzorców partnerskich do dzisiejszych – bardziej wolnych i „otwartych” – relacji między kobietą i mężczyzną, a także zahaczając o zjawisko metroseksualizmu, zwraca uwagę na utratę harmonii damsko-męskiej, na proces zacierania płci i jej znaczenia. Pojawia się perspektywa silnej, niezależnej kobiety, chcącej ukryć swoją chęć ucieczki od pierwowzoru kobiecości, oraz mężczyzna, który łamie stereotypowy obraz, zarówno modelowego wyglądu, jak i towarzyszących mu zainteresowań. Twórcy skłaniają widzów do przemyśleń na temat własnych relacji partnerskich – czy bliższe są nam modele tradycyjne, czy też te współczesne? Czy życie w związku daje nam szczęście i poczucie spełnienia?

Choreografia i reżyseria: Urszula Bernat-Jałocha

Tańczą: Urszula Bernat-Jałocha, Marcin Motyl

Muzyka: Ben Frost O God Protect Me, Through the Roof of Your Mouth, Carnage & Borgore Incredible, The Haxan Cloak Excavation

Spektakl powstał w ramach Stypendium Twórczego MKiDN /2018.

Wejściówki można odebrać w kasie kina w godzinach jej otwarcia.

Urszula Bernat-Jałocha – tancerka, pedagożka, choreografka, reżyserka. Rozpoczęła edukację w zakresie tańca w Ogólnokształcącej Szkole Baletowej im. Romana Turczynowicza w Warszawie. Po uzyskaniu dyplomu w 2002 roku dołączyła do zespołu Opery na Zamku w Szczecinie, a następnie w latach 2006-2008 była tancerką Teatru Wielkiego w Poznaniu. W 2007 roku ukończyła studia na Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie, gdzie uzyskała tytuł magistra sztuki ze specjalizacją pedagoga baletu. W sezonie 2008/2009 kontynuowała naukę w Scottish School of Contemporary Dance, gdzie uzyskała tytuł Bachelor of Art, a następnie brała udział w programie Apprentice Dancer w Scottish Dance Theatre. Podczas studiów w Szkocji współpracowała z Janis Claxton, Thomasem Smallem oraz Victorią Fox.

W roku 2009 rozpoczęła pracę w Polskim Teatrze Tańca. Tańczyła w niemal całym repertuarze zespołu m.in. w choreografiach Ohada Naharina, Jo Strømgrena, Jacka Przybyłowicza i Ewy Wycichowskiej, Iwony Pasińskiej. Wraz z zespołem występowała na międzynarodowych festiwalach w Polsce i za granicą. W roku 2014 wzięła udział w projekcie choreograficznym Skutki niezamierzone, autorstwa Sjoerda Vreugdenhila. W tym samym roku uczestniczyła w koprodukcji Polskiego Teatru Tańca z niemieckim kolektywem Bodytalk, współtworząc spektakl Jewrope.

Jako choreografka debiutowała spektaklem Nondescript w 2014 roku, podczas VII Festiwalu Atelier Polskiego Teatru Tańca. Rok później została laureatką stypendium Młoda Polska, przyznawanego artystom do 35. roku życia, odznaczających się wybitnymi osiągnięciami w swojej dziedzinie sztuki. W ramach wyróżnienia powstał spektakl Percepcja. Od roku 2018 jest freelancerem. Otrzymała stypendium twórcze MKiDN, dzięki któremu stworzyła spektakl Showreel. W marcu 2019 roku solo Likness, które jest częścią spektaklu Showreel, zaprezentowała na IV Międzynarodowym Festiwalu Tańca Współczesnego w Meksyku (IV Festival Internacional de Danza Contemporánea Unipersonal “Cuerpo al Descubierto”).

Marcin Motyl – tancerz, choreograf i visual artist. Ukończył Ogólnokształcącą Szkołę Baletową w Warszawie, a następnie pracował w Polskim Teatrze Tańca. Tam miał okazję tańczyć w spektaklach takich choreografów, jak: Ohad Naharin, Jo Strømgren, Yossi Berg, Ewa Wycichowska, Urszula Bernat-Jałocha. Dziś pracuje nad własną metodą pracy twórczej, kształtując jednocześnie swoisty język ruchu.

Pokaz spektaklu odbywa się w ramach projektu Od kontemplacji do inspiracji – Teatr Tańca na scenie Kinoteatru „Pasja” w Iławie pod honorowym patronatem Burmistrza Miasta Iławy. Jest współorganizowany przez Instytut Muzyki i Tańca w ramach programu Scena dla tańca 2020.

O projekcie: 

Pokaz spektaklu to jedno z kilku wydarzeń zaplanowanych w roku 2020 w ramach projektu: Od kontemplacji do inspiracji – Teatr Tańca na scenie Kinoteatru „Pasja” w Iławie, łączącego teatr i taniec. Będą to m.in.: spektakl Ewa i On Iwony Olszowskiej, Pawła Koniora (30 marca), Real Love Teatru Tańca Zawirowania (6 kwietnia), warsztaty taneczne GaGa z Małgorzatą Mielech (we współpracy ze Szkołą Tańca i Akrobatyki Spinel, 19 kwietnia), spektakl Cicha w wykonaniu Pauliny Wycichowskiej i Malwiny Paszek, spektakl dla przedszkolaków Pan Kejk w wykonaniu Olsztyńskiego Teatru Tańca oraz Teatru Tańca „Pryzmat” (w ramach Iławskiej Nocy Muzeów, 15 maja).

***

W ramach programu Scena dla tańca, będącego programem własnym Instytutu Muzyki i Tańca, wsparcie otrzymują projekty, dzięki którym spektakle taneczne mogą być regularnie i gościnnie prezentowane na scenach teatralnych i w instytucjach (jak centra sztuki czy galerie) w całej Polsce.

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 19:00

Iława: Iławskie Centrum Kultury (Kinoteatr Pasja), ul. Niepodległości 13a

powiązane

Ludzie

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close