Kraków/Scena Tańca Współczesnego: Polski Teatr Tańca „Percepcja” – chor. Urszula Bernat-Jałocha

Zdjęcie: Kraków/Scena Tańca Współczesnego: Polski Teatr Tańca „Percepcja” – chor. Urszula Bernat-Jałocha

Fot. Maciej Zakrzewski

Wersja do druku

Udostępnij

W ramach cyklu Scena Tańca Współczesnego Staromiejskie Centrum Kultury Młodzieży zaprasza na pokaz spektaklu Percepcja w choreografii Urszuli Bernat-Jałochy. Spektakl porusza temat mechanizmów rządzących współczesnym społeczeństwem i determinujących zachowanie jednostki. Autorka zgłębia problem wszechobecnego w europejskiej kulturze indywidualizmu. Korporacje i media kreują sztuczne potrzeby i nakaz powierzchownego wyróżniania się z tłumu zmuszając jednostki do przyporządkowania i ciągłej reinterpretacji własnej tożsamości. W skali makro zjawisko jest nie do objęcia, jednak Urszula Bernat-Jałocha proponuje spojrzeć na nie z perspektywy grupy – kilku osób zgromadzonych w klubie – w której jak w soczewce skupia się obraz relacji międzyludzkich. Tworząc przedstawienie, artyści skupili się na odsłanianiu mechanizmów autokreacji.

Przedstawiają je poprzez projekcje wizualne z kilku perspektyw, dając widzowi możliwość zobaczenia tylko pozornie nieistotnych detali spektaklu, których nie mógłby dostrzec z miejsca na widowni. Jest to możliwe dzięki oprawie wizualnej autorstwa Jago Chalcińskiej, producentki wideo, VJ-ki, realizatorki projektów multidyscyplinarnych z pogranicza video-artu, VJingu i performance‘u audiowizualnego. Warstwę muzyczną stworzył Paul Tinsley, założyciel grupy muzycznej Violent Yoga, kompozytor muzyki do wielu filmów i spektakli tanecznych. Autorką scenografii i kostiumów jest Adriana Cygankiewicz, której prace można było podziwiać m.in. w przedstawieniach takich artystów, jak Susane Jaresand, Jacek Przybyłowicz czy Ewa Wycichowska.

TEASER

choreografia: Urszula Bernat-Jałocha
muzyka: Paul Tinsley
video: Jagoda Chalcińska
reżyseria świateł: Ewa Garniec
kostiumy i scenografia: Adriana Cygankiewicz
czas trwania: 45 min
obsada: Urszula Bernat-Jałocha, Zbigniew Kocięba, Paweł Malicki, Marcin Motyl, Katarzyna Rzetelska, Sandra Szatan, Dominik Więcek
premiera: 25 września 2015, MP2 na Międzynarodowych Targach Poznańskich

Spektakl zrealizowany w ramach Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska”.

Młoda Polska (miniaturka)

***

Staromiejskie Centrum Kultury Młodzieży od ponad dekady wspiera profesjonalnych twórców prowadząc Scenę Tańca Współczesnego, przede wszystkim krakowskich artystów. W 2014 roku w ramach programu „Sceny dla tańca”, organizowanej przez Instytut Muzyki i Tańca, odbył się tu pierwszy tematyczny blok prezentacji, skupiony na obecności i roli kobiet w choreografii, zatytułowany: „Portrety. Kobiety w polskiej choreografii”. Swoim programem Scena Tańca Współczesnego chce przełamywać tradycyjne wyobrażenia o tańcu, odpowiadać na nowe i awangardowe tendencje w sztuce i prezentować je dla szerszej publiczności. Opieka merytoryczna STW: Anna Królica.

Bilety: 20 i 15 zł.
Prosimy o wcześniejsze rezerwacje pod adresem: scena.tanca.sckm@gmail.com.

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 19:00

Kraków: SCKM, ul. Wietora 13/15

powiązane

Ludzie

Zespoły

Organizacje

Festiwale

Teksty

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close