Poznań/Dzień Teatru Publicznego/Akcja „Bilet do teatru za 300 groszy”: Polski Teatr Tańca „Wesele. Poprawiny” – reż. Marcin Liber, opieka chor. Iwona Pasińska

Zdjęcie: Poznań/Dzień Teatru Publicznego/Akcja „Bilet do teatru za 300 groszy”: Polski Teatr Tańca „Wesele. Poprawiny” – reż. Marcin Liber, opieka chor. Iwona Pasińska

Fot. Andrzej Grabowski

Wersja do druku

Udostępnij

12 maja 2018 roku po raz czwarty świętować będziemy Dzień Teatru Publicznego. Polski Teatr Tańca po raz kolejny przyłącza się do obchodów i tym samym do tegorocznej akcji Bilet za 300 groszy. W tym dniu zaprasza na spektakl Wesele. Poprawiny w reż. Marcina Libera. To przedstawienie czerpiące z barwnych tradycji tanecznych i obyczajowych, towarzyszących polskim zabawom weselnym, a przede wszystkim inspirujące do dyskusji o tym, jacy są Polacy Anno Domini 2018.

Pomysł świętowania Dnia Teatru Publicznego zrodził się w 2015 roku, kiedy teatr publiczny w Polsce świętował 250-lecie swojego istnienia. Majowa akcja biletu za grosze, w którą zaangażowało się wówczas 100 teatrów publicznych w całej Polski, była jednym z najważniejszych wydarzeń obchodów i cieszyła się wielkim powodzeniem. Na widowniach zasiadło blisko 50 tysięcy widzów – także, a może przede wszystkim, tych, którzy do teatru zaglądają rzadko lub wcale.

Ten entuzjazm udało się utrzymać w kolejnych latach. W tegorocznej akcji Bilet do teatru za 300 groszy z okazji Dnia Teatru Publicznego znów weźmie udział dokładnie 100 teatrów z 39 polskich miast. Sprzedaż biletów – prowadzona tylko w kasach teatrów – rozpocznie się 12 maja, ale spektakle będą wystawiane przez cały tydzień – aż do 20 maja. O tym, że w teatrze „grosze grają rolę” przypominać będzie symboliczna cena biletu, która wyniesie w tym roku 300 groszy (3 zł). Z badania ekonomicznego teatrów, które na zlecenie Instytutu Teatralnego im. Z. Raszewskiego przeprowadzili ekonomiści Szkoły Głównej Handlowej, wynika, że 1 złotówka dotacji samorządowej przynosi nieco ponad 3 zł przychodu dla gospodarki regionu, w którym teatr stale pracuje.

O spektaklu:

Premiera Wesela. Poprawin odbyła się w ramach Roku Guślarzy 2017, w którym Polski Teatr Tańca pragnął zachęcić do dyskusji nad współistnieniem światów materialnego i duchowego, dawnego i współczesnego. Przedstawienie wyreżyserował Marcin Liber, kojarzony z nurtem teatru krytycznego, laureat wielu nagród za reżyserię, współpracujący z najbardziej znaczącymi scenami teatralnymi w Polsce, ze stołecznym Teatrem Dramatycznym, Teatrem Studio czy Teatrem Powszechnym. Autorem scenografii, kostiumów i reżyserem świateł jest Mirek Kaczmarek, absolwent Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, w 2012 roku nominowany do Paszportu Polityki w kategorii Teatr – „za uprawianie zaawansowanej sztuki widzenia i myślenia za pomocą przestrzeni i obrazów teatralnych, za zmysł materialności i nierealności sceny”. Elektroniczną muzykę na żywo komponuje duet RSS B0YS, określający rozpiętość swoich inspiracji od „afrykańskich pustyń” po „eurotancbudy”.

W spektaklu występuje cały zespół Polskiego Teatru Tańca: Urszula Bernat-Jałocha, Julia Hałka, Paulina Jaksim, Katarzyna Kulmińska, Zbigniew Kocięba, Maciej Cymorek, Michał Przybyła, Katarzyna Rzetelska, Sandra Szatan, Adrian Radwański, Dominik Więcek, Emily Wong oraz (gościnnie) Marta Da Pinto oraz Dominik Kupka.

Na scenie publiczność zobaczy także seniorów i juniorów, wyłonionych podczas warsztatów prowadzonych przez tancerzy Polskiego Teatru Tańca.

Spektakl Wesele. Poprawiny bierze udział w IV edycji Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej „Klasyka Żywa”. Intencją Konkursu jest zachęcanie twórców do mierzenia się z dramatami dawnymi, powstałymi w innym kontekście historycznym i kulturowym, proponującymi odmienną od naszej, często bardzo zaskakującą wiedzę o człowieku. Organizatorzy liczą na prowokowanie twórczych spotkań ze znanymi i cenionymi autorami, ale także z niesłusznie zapomnianymi dramatopisarzami oraz twórcami dzieł nigdy głęboko nieodczytanych.

Więcej informacji: www.klasykazywa.pl.

***

www.dzienteatrupublicznego.pl

Spektakl grany jest w ramach Dnia Teatru Publicznego oraz towarzyszącej mu akcji Bilet do teatru za 300 groszy, która finansowana jest ze środków Ministerstwa Kutury i Dziedzictwa Narodowego, a koordynowana przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.

Instytut Teatralny - logo na 15-lecie (miniaturka) MKiDN dofinansowanie (miniaturka)

Bilety w ramach akcji Bilet do teatru za 300 groszy dostępne w kasach teatru od 12 maja 2018 z limitem 2 sztuk dla 1 osoby. Bilet na Wesele. Poprawiny będzie można nabyć w bezpośredniej sprzedaży, którą będziemy prowadzili na naszym stoisku na Starym Rynku w Poznaniu (w pobliżu Fontanny Apolla) w godzinach od 12.00 do 16.00.

 

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 20:00

Poznań: Aula Artis, ul. Kutrzeby 10

powiązane

Ludzie

Zespoły

Organizacje

Festiwale

Teksty

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close