W ramach edycji Festiwalu Wschód Kultury/Inny Wymiar w Białymstoku odbędzie się prezentacja spektaklu Gorycz Polskiego Teatru Tańca w choreografii Kai Kołodziejczyk.
O spektaklu:
Kto nie doznał goryczy ni razu,
Ten nie dozna słodyczy w niebie.
(Adam Mickiewicz „Dziady”)
Niech będzie bardziej gorzki od piołunu piołun
Miłość niech będzie bezdomna i niema
Wolność niech będzie nadal niebezpieczna
Prawda daleka i obecna ziemia.
(Jacek Berezin „***“)
Gorycz ma wiele odcieni. Autorka spektaklu przygląda się różnym obszarom jej doświadczenia – zmysłowego, egzystencjalnego, metafizycznego. Gorycz kryje się w smaku rdzy, w upojeniu absyntem, w słodko-gorzkim uczuciu miłości. Jest w oczyszczającym zielu piołunu, które odczynia złe uroki.
Doznanie goryczy odnalezione w tradycji literackiej i folklorystycznej – w poezji Mickiewicza i Berezina oraz w ludowych obrzędach Dziadów i Zielonych Świątek – splata się z ucieleśnionym doświadczeniem śpiewu otwartym, pełnym głosem.
Premiera spektaklu odbyła się w ramach cyklu Polskiego Teatru Tańca Wieczory dziadowskie (25-27 maja 2017, Aula Artis w Poznaniu).
Spektakl Gorycz został zrealizowany we współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca w ramach programu Zamówienia choreograficzne 2017.
Autorka koncepcji, reżyseria i choreografia: Kaya Kołodziejczyk
Muzyka: Jacek Sienkiewicz
Przygotowanie muzyczne, praca z pieśniami tradycyjnymi: Julita Charytoniuk
Dramaturgia: Daria Woszek
Kostiumy: Katarzyna Borkowska
Scenografia: Bracia / Maciej Chorąży i Agnieszka Klepacka
Charakteryzacja: Magdalena Banachowicz
Asystentka produkcji: Sandra Szatan
Producentka: Natalia Gorzelańczyk
Wykonanie: Urszula Bernat-Jałocha, Jerzy Kaźmierczak, Kornelia Lech, Paweł Malicki, Michał Przybyła, Katarzyna Rzetelska, Sandra Szatan, Dominik Więcek, Emily Wong
V Wschód Kultury/Inny Wymiar
Impreza odbędzie się od 31 sierpnia do 3 września.
Od początku główną ideą festiwalu było prezentowanie bogactwa wielokulturowości Podlasia, w szczególności Białegostoku. Inny Wymiar promuje ideę dialogu i tolerancji w mieście zróżnicowanym kulturowo, gdzie od wieków współegzystowali ze sobą Polacy, Rosjanie, Białorusini, Tatarzy, Ukraińcy, Litwini, Żydzi i Niemcy. Przywraca pamięć o utraconym, jednocześnie ukazując dokonania współczesne, łączy historię ze współczesnym działaniem artystycznym.
Każda edycja Festiwalu poświęcona jest innej narodowości, od wieków współtworzącej historię i kulturę regionu. Do tej pory byli to Tatarzy, Białorusini, Żydzi i Ukraińcy. W tym roku organizatorzy wracają do pomysłu swoistej Wieży Babel, proponowane przez nas wydarzenia będą związane z szeroko pojętym Wschodem i krajami Partnerstwa Wschodniego.
Program tradycyjnie został podzielony na wymiary: Inny Wymiar Muzyki, Inny Wymiar Sztuki, Inny Wymiar Filmu, Inny Wymiar Społeczności, Inny Wymiar Teatru, Inny Wymiar Mody. Znajdą się w nim koncerty, spektakle, pokazy filmów, wystawy, spacery edukacyjne, działania artystyczne dla całych rodzin i pokazy mody.
Białostocki festiwal wyróżnia udział wielu podmiotów, tworzących jego program – są to nie tylko wiodące instytucje kultury, ale także stowarzyszenia i fundacje. W tym roku jest ich kilkanaście.
Więcej informacji na stronie: http://bok.bialystok.pl/wydarzenia/wydarzenie/wschod-kultury-wymiar-2017/