Poznań: Polski Teatr Tańca „Percepcja”, „Nondescript” – chor. Urszula Bernat-Jałocha

Zdjęcie: Poznań: Polski Teatr Tańca „Percepcja”, „Nondescript” – chor. Urszula Bernat-Jałocha

Percepcja. Fot. Maciej Zakrzewski

Wersja do druku

Udostępnij

Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu zaprasza na pokaz dwóch spektakli Polskiego Teatru Tańca w choreografii Urszuli Bernat-Jałochy: Percepcja i Nondescript. Dwa utrzymane w skrajnie odmiennej estetyce spektakle razem prezentują polemiczną, ale jednocześnie wnikliwą i wieloaspektową analizę społecznych mechanizmów – przyglądają się napięciom między unifikacją a indywidualizmem, sferami kulturowej i fizycznej cielesności. Czym jest mężczyzna? Czym jest kobieta? Jak wyglądają? Co robią? Gdzie pracują? Jak się ubierają? A gdyby tak przestać określać i spróbować zobaczyć człowieka wolnego od znaczeń nadawanych mu przez kulturę?

Percepcja

Spektakl Percepcja porusza temat mechanizmów rządzących współczesnym społeczeństwem i determinujących zachowanie jednostki. Autorka zgłębia problem wszechobecnego w europejskiej kulturze indywidualizmu. Korporacje i media kreują sztuczne potrzeby i nakaz powierzchownego wyróżniania się z tłumu zmuszając jednostki do przyporządkowania i ciągłej reinterpretacji własnej tożsamości. W skali makro zjawisko jest nie do objęcia, jednak Urszula Bernat-Jałocha proponuje spojrzeć na nie z perspektywy grupy – kilku osób zgromadzonych w klubie – w której jak w soczewce skupia się obraz relacji międzyludzkich. Tworząc przedstawienie, artyści skupili się na odsłanianiu mechanizmów autokreacji.

Przedstawiają je poprzez projekcje wizualne z kilku perspektyw, dając widzowi możliwość zobaczenia tylko pozornie nieistotnych detali spektaklu, których nie mógłby dostrzec z miejsca na widowni: „[…] drobne ruchy dłoni, mimika twarzy, podkreślony czarną kredką do oczu ciemny makijaż. Pozwalają dokładniej przyjrzeć się dyskusji przy barze, która odbywa się niemal wyłącznie za pomocą dłoni, a w której wyraża się zarówno chęć i uciekanie przed dotykiem drugiej osoby, zaproszenie i negacja”. (Katarzyna Prus-Zajączkowska, kulturapoznan.pl)

Jest to możliwe dzięki oprawie wizualnej autorstwa Jago Chalcińskiej, producentki wideo, VJ-ki, realizatorki projektów multidyscyplinarnych z pogranicza video-artu, VJingu i performance‘u audiowizualnego. Warstwę muzyczną stworzył Paul Tinsley, założyciel grupy muzycznej Violent Yoga, kompozytor muzyki do wielu filmów i spektakli tanecznych. Autorką scenografii i kostiumów jest Adriana Cygankiewicz, której prace można było podziwiać m.in. w przedstawieniach takich artystów, jak Susane Jaresand, Jacek Przybyłowicz czy Ewa Wycichowska.

TEASER

choreografia: Urszula Bernat-Jałocha
muzyka: Paul Tinsley
video: Jagoda Chalcińska
reżyseria świateł: Ewa Garniec
kostiumy i scenografia: Adriana Cygankiewicz
czas trwania: 45 min
obsada: Urszula Bernat-Jałocha, Zbigniew Kocięba, Paweł Malicki, Marcin Motyl, Katarzyna Rzetelska, Sandra Szatan, Dominik Więcek
premiera: 25 września 2015, MP2 na Międzynarodowych Targach Poznańskich

Spektakl zrealizowany w ramach Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska”.

Nondescript

Spektakl Nondescript Urszuli Bernat-Jałochy, która szkoliła się pod okiem fachowców ze Scottish School of Contemporary Dance, jest taneczną refleksją nad płcią kulturową. Choreografka pozbywa tancerzy tak „naturalnych” przymiotów jak określony strój czy fryzura, ubierając ich w jednakowe kostiumy. Daje tym samym pole na zastanowienie się, czym są stereotypy tworzące mężczyznę i kobietę. Redukując człowieka do samego ciała stawia wizualne pytanie, czy jest on nadal człowiekiem, czy może bezosobowym, androgynicznym materiałem?

Artystka, niczym genialny chirurg, przeprowadza – przy muzyce Michela Legranda, Sakamoto czy Biosphere – wiwisekcję na ciągle żywym stereotypie, traktującym o płci kulturowej (z recenzji Moniki Nawrockiej-Leśnik, KulturaPoznań.pl).

Trailer

choreografia: Urszula Bernat-Jałocha
kostiumy: Adriana Cygankiewicz; współpraca: Ewa Bernat
muzyka: Michel Legrand, Ben Frost, Andy Stott, Alva Noto & Ryuichi Sakamoto, Biosphere
aranżacja muzyczna: Zuzanna Majewska
obsada: Urszula Bernat-Jałocha, Zbigniew Kocięba, Marcin Motyl, Katarzyna Rzetelska, Dominik Więcek

Link do wydarzenia / CK Zamek: http://www.zamek.poznan.pl/news,pl,20,9621.html

Link do wydarzenia / facebook: https://www.facebook.com/events/120758461735401/

Bilety: http://bilety.ptt-poznan.pl/event/view/id/277/

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 20:00

Poznań: Centrum Kultury Zamek, ul. Święty Marcin 80/82

powiązane

Ludzie

Zespoły

Organizacje

Festiwale

Teksty

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close