Koszalin/Scena dla tańca 2018/„Wieczory dziadowskie. Tryptyk”: Polski Teatr Tańca „Niech żywi grzebią umarłych ” – chor. Aleksandra Dziurosz, reż. Tomasz Szczepanek

Zdjęcie: Koszalin/Scena dla tańca 2018/„Wieczory dziadowskie. Tryptyk”: Polski Teatr Tańca „Niech żywi grzebią umarłych ” – chor. Aleksandra Dziurosz, reż. Tomasz Szczepanek

Na zdjęciu: Veronika Akopova. Fot. Renata Dąbrowska

Wersja do druku

Udostępnij

Polskie Teatr Tańca oraz Bałtycki Teatr Dramatyczny w Koszalinie zapraszają na pokaz spektaklu Niech żywi grzebią umarłych w choreografii Aleksandry Dziurosz i reżyserii Tomasza Szczepanka. Premiera przedstawienia odbyła się  26 maja 2017 roku w Poznaniu, w ramach projektu choreograficznego Wieczory dziadowskie. Tryptyk.

Spektakl to współczesna reinterpretacja Dziadów Adama Mickiewicza, zrealizowana w formie agonu z choreografią Dziady_kopia.doc Tomasza Bazana i Goryczą Kai Kołodziejczyk. Powstał jako owoc współpracy duetu artystycznego: choreografki prof. Aleksandry Dziurosz, pomysłodawczyni i dyrektor Warszawskiego Teatru Tańca, obecnie zastępcy dyrektora Instytutu Muzyki i Tańca, oraz reżysera teatralnego Tomasza Szczepanka. Autorką muzyki elektronicznej, która stanowi warstwę dźwiękową spektaklu jest Aldona Nawrocka – kompozytorka, improwizatorka i pianistka.

Inspiracją dla twórców była romantyczna tradycja, zwłaszcza Dziady część 2 Adama Mickiewicza i moment interakcji zbiorowości żywych z osobą nieżyjącą. Jak społeczność radzi sobie z faktem śmierci na poziomie emocjonalnym, religijnym, moralnym? Jak wyglądają i przebiegają ludzkie – indywidualne i zbiorowe – rytuały żałoby? Jak zachować zmarłych w pamięci, jednocześnie pozwalając im odejść i skupiając się na dalszym życiu? Co zrobić, aby przezwyciężyć ból po stracie, znajdując oparcie w żywych? To najistotniejsze pytania, jakie stawiają sobie współautorzy spektaklu, szukając odpowiedzi we własnym doświadczeniu, obserwacji życia codziennego, a także refleksji antropologicznej i  naukach społecznych.

Produkcję spektaklu dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Projekt Wieczory dziadowskie. Tryptyk realizowany we współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca w ramach programu Scena dla Tańca 2018.

Scena dla tańca 2017 (miniaturka)IMIT (miniaturka)

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 19:00

Koszalin: Bałtycki Teatr Dramatyczny im. Juliusza Słowackiego, Plac Teatralny 1

powiązane

Ludzie

Zespoły

Organizacje

Festiwale

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close