Poznań/#NAWOLNYM: Polski Teatr Tańca „Żniwa” – reż. Igor Gorzkowski, chor. Iwona Pasińska

Zdjęcie: Poznań/#NAWOLNYM: Polski Teatr Tańca „Żniwa” –  reż. Igor Gorzkowski, chor. Iwona Pasińska

Fot. Andrzej Grabowski.

Wersja do druku

Udostępnij

W ramach cyklu wydarzeń kulturalnych #NAWOLNYM Miasto Poznań zaprasza na pokaz spektaklu Polskiego Teatru Tańca Żniwa.

O spektaklu:

(…) Idziesz przez świat i światu dajesz kształt przez twoje czyny.

Spójrz w świat, we świata kształt, a ujrzysz twoje winy.

(…) Za tobą goni jęk i klątwa goni, ściga;

tyś mocen jest jak Bóg, co świat na barkach dźwiga.

 

[Recytatyw: Stanisław Wyspiański: Powrót Odysa, akt III]

Żniwa to pierwsza premiera Polskiego Teatru Tańca pod dyrekcją Iwony Pasińskiej. Uniwersalny mechanizm zachowań społecznych został w niej uchwycony przez gatunek teatru tańca. Ruch i taniec przekazują treści wywiedzione zarówno z naszej tradycji i kultury, jak i natury. Odwieczny obrzęd zasiewów i zbiorów stanowi pretekst ukazania ludzkich namiętności i emocji. Surowa warstwa wizualna spektaklu zderza się w nim z wyrazistą ekspresją i zmysłowością tancerzy.

Podstawa literacka przedstawienia wywiedziona z dramatu Wyspiańskiego Powrót Odysa tworzy ramę narracji, wokół której rozgrywają się sceniczne wydarzenia. Ponadto w kompozycji obrazów zasiewów twórcy przedstawienia wykorzystali teksty z Roku polskiego Zofii Kossak. Wykonawcy – tancerze Polskiego Teatru Tańca oraz aktor – wcielą się w role protagonistów, eksplorując różne warianty wydarzeń w przestrzeni ruchu i słowa. W warstwie wizualnej na uwagę zasługuje wartość widoczna w detalach spektaklu, takich jak unikatowe ręcznie tkane płaszcze wedle osiemnastowiecznych wzorów kontuszy.

Żniwa powstały we współpracy z Igorem Gorzkowskim, odpowiedzialnym za reżyserię i dramaturgię. Swój wkład do przedstawienia włożyli także wykonawcy przy rozwiązaniach choreograficznych. W spektaklu zwraca uwagę wyjątkowy kształt muzyczny, na który składają się kompozycje Eugeniusza Rudnika, legendy Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia, pioniera muzyki elektronicznej, zestawione z tradycyjnymi polskimi pieśniami w opracowaniu i wykonaniu na żywo wybitnego śpiewaka Adama Struga.

Premiera Żniw zainaugurowała nowy program artystyczny teatru na rok 2017 – „Rok Guślarzy”.

Sceny Żniw:

Prolog (Pieśń: Tam na polu – Adam Strug)

1. Zasiew (muz. Eugeniusz Rudnik)

2. Zalotnicy (muz. Eugeniusz Rudnik)

3. Matka i syn (muz. Eugeniusz Rudnik)

4. Ojciec i syn (Pieśń: Bzicam konia, bzicam – Adam Strug)

5. Powrót (muz. Eugeniusz Rudnik)

6. Mąż i żona (Pieśń: Zarżyj że koniu – Adam Strug)

7. Żniwa (muz. Eugeniusz Rudnik)

8.  Dożynki (Stanisław Wyspiański)

Epilog (Pieśń: Zachodźże słoneczko – Adam Strug)

Reżyseria i dramaturgia: Igor Gorzkowski

Choreografia: Iwona Pasińska

Muzyka: Eugeniusz Rudnik i Adam Strug

Partie wokalne: Adam Strug

Kostiumy: Adriana Cygankiewicz

Realizacja świateł:  Przemysław Gapczyński, Mariusz Porada

Projekt dźwięku: Michał Garstecki (Free Flay Music)

Asystent spektaklu:  Katarzyna Rzetelska

Artyści:
Urszula Bernat-Jałocha, Fabian Fejdasz, Julia Hałka, Paulina Jaksim, Zbigniew Kocięba, Jerzy Kaźmierczak, Katarzyna Kulmińska, Kornelia Lech, Paweł Malicki, Marcin Motyl, Michał Przybyła, Katarzyna Rzetelska, Sandra Szatan, Dominik Więcek, Emily Wong oraz gościnnie Maciej Cymorek

#NAWOLNYM

Miasto Poznań drugi rok z rzędu zaprasza mieszkańców do udziału w  wydarzeniach kulturalnych, które odbędą się latem na Wolnym Dziedzińcu. Na przełomie czerwca lipca będą filmy, warsztaty i koncerty. W sierpniu na dziedzicu Urzędu Miasta Poznania zaprezentują się najpopularniejsze polskie teatry.

Wszystkie wydarzenia będą bezpłatne. Wstęp na filmy, warsztaty i koncerty będzie wolny. Na spektakle teatralne rozdanych zostanie 8 tysięcy wejściówek.

Wydarzenia kulturalne Na Wolnym są symbolem otwarcia Poznania na kulturę. Są dostępne dla wszystkich, bez względu na możliwości finansowe. Dla mnie to jedna z najważniejszych inwestycji. Ubiegłoroczne zainteresowanie spektaklami teatrów Krystyny Jandy to dowód, że poznaniacy tej kultury potrzebują. Z satysfakcją oddajemy dziedziniec urzędu im i artystom – podkreśla prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak.

– Tego lata wachlarz wydarzeń, na jakie zapraszamy, jest bardzo szeroki. Szczególnie serdecznie zapraszam dzieci, bo specjalnie dla nich przygotowano kilka naprawdę ciekawych spektakli łączących teatr i muzykę.

Czytaj więcej o #NAWOLNYM: http://www.poznan.pl/nawolnym/

 

Repertuar teatr #NAWOLNYM:http://bit.ly/2vXJlp0

*Informacja o wejściówkach: http://bit.ly/2vF9iWB

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 20:00

Poznań: Dziedziniec Urzędu Miasta Poznania, Plac Kolegiacki 17. Spektakl z bezpłatnymi wejściówkami*.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close