Konin: Polski Teatr Tańca „Kroniki czasu przyszłego. Żywa Historia. Przedmiot myśli” – chor. Paweł Malicki

Zdjęcie: Konin: Polski Teatr Tańca „Kroniki czasu przyszłego. Żywa Historia. Przedmiot myśli” – chor. Paweł Malicki

Fot. Jakub Wittchen.

Wersja do druku

Udostępnij

Polski Teatr Tańca zaprasza pokaz spektaklu w choreografii Pawła Malickiego– Kroniki czasu przyszłego. Żywa Historia. Przedmiot myśli. Spektakl składa się z dwóch części – Żywa Historia oraz Przedmiot myśli.

Żywa Historia

Książę Bolesław, król późniejszy Bolesław Chrobry, wybrał się z licznym swym orszakiem w okolicę dziką, stanowiącą gęstwinę nieprzebytą, lasów i zarośli pełną, otoczoną jezior wodami i bagnami. Nagle, w miejscu dziś zwanym Skulską Kępą, psy, które w łowach pomocnymi były, poczęły ujadać. Po poszukiwaniach długich oczom łowczych ukazał się widok przedziwny. W gęstwinie leśnej dojrzeli Boską Matkę i psy warujące, co skomleniem oddawały jej pokłon. Książę Bolesław dwór i siebie cudownej Panience ofiarował. Na tym świętym miejscu kaplicę polecił wybudować, wokół której osada powstała, od skomlenia psów nazwana Skomskiem, później na Skulsk przemianowana.

Ludzie tutaj dobrzy żyją, historią i wiarą przesiąknięci, a z ziemią tą więzią osobliwą związani. W miejscu tym cudem naznaczonym świat ujrzał człowiek energiczny, wybitny i honorowy, Buszkiewicz Henryk, mąż Haliny. Miłośnikiem Skulskiej Kępy był niezrównanym, jak i przyrody tutejszej i historii lokalnej.

W czasach trudnych dla Ojczyzny naszej dokonał czynu bohaterskiego. W dniu pamiętnym, 11 listopada roku 1956 z cokołu w punkcie centralnym Skulska usunął gwiazdę pięcioramienną, radzieckiego okupanta symbol. Na tym miejscu znamiennym orła umieścił, którego ojciec jego, kowal mądry, z masy żelaznej wytopił i na wolnej Polski wizerunek przekuł.

Wielką jego sympatyczką i godną następczynią jest Kochaniecka Armela, kobieta przedsiębiorcza, wykształcona i energii niezwykłej pełna. Społeczna ta działaczka niestrudzenie misję swoją pragnie szczególnie wśród młodych wypełniać. Każdemu młodzikowi otworzy mały skarbiec historii lokalnej, Pamięci Izbę, co po starej plebanii na Skulskiej Kępie prowadzi. Przekonania jest, iż to tutaj,
w Warzymowie, wsi małej, co ma dwustu mieszkańców, w małym domku obok zameczku starego urodziła się Rzepicha, Rzepką inaczej zwana.

Dwójce tej znakomitej zasługami swoimi dorównuje kobieta dostojna i elegancka, Halina Wyderska, historyczka z zamiłowania i profesji. Czterdzieści lat pasję swoją przelewała na kolejne pokolenia skulskiej dziatwy. A wiedzę swą obszerną
w postaci literatury dla ogółu pozostawia. W pięknie przyrody skulskiej rozkochana, a zamiłowanie to w fotografii oddaje.

Taka to kraina. Mała ojczyzna. Bogata w legendy, tradycje i historie, które żywe są, bo w ludzi bogate.

(Legenda o ludziach ze Skulska, P.M.)

Przedmiot myśli

Przedmioty martwe są zawsze w porządku i nic im, niestety, nie można zarzucić. Nie udało mi się nigdy zauważyć krzesła, które przestępuje z nogi na nogę, ani łóżka, które staje dęba. Także stoły, nawet kiedy są zmęczone, nie odważą się przyklęknąć. Podejrzewam, że przedmioty robią to ze względów wychowawczych, aby wciąż nam wypominać naszą niestałość.

(Przedmioty, Zbigniew Herbert)

 

masz teraz

pustą przestrzeń

piękniejszą od przedmiotu

piękniejszą od miejsca po nim

jest to przedświat

biały raj

wszystkich możliwości

możesz tam wejść

krzyknąć

pion – poziom

 

uderzy w nagi horyzont

prostopadły piorun

 

możemy na tym poprzestać

i tak już stworzyłeś świat
(…)

(Studium przedmiotu, Zbigniew Herbert, fragment)

Choreografia i reżyseria: Paweł Malicki
Muzyka: Krzysztof „Wiki” Nowikow
Multimedia: Daniel Stryjecki

Światła: Ewa Garniec
Kostiumy/scenografia: Adriana Cygankiewicz

Kierownik zespołu artystycznego/asystent choreografa: Anna Gruszka

Śpiew: grupa wokalna Złocista Jesień

 

Tańczą i współtworzą:

Żywa Historia: Andrzej Adamczak, Agata Ambrozińska-Rachuta, Adriana Cygankiewicz, Fabian Fejdasz, Agnieszka Fertała, Zbigniew Kocięba, Bartłomiej Raźnikiewicz, Katarzyna Rzetelska

Przedmiot myśli: Urszula Bernat-Jałocha, Fabian Fejdasz, Agnieszka Fertała, Zbigniew Kocięba, Katarzyna Kulmińska, Teresa Dias Manjua, Marcin Motyl, Adrian Radwański, Sandra Szatan, Emily Wong, Daniel Stryjecki/Paweł Malicki

Produkcja: Polski Teatr Tańca

Organizacja produkcji: Katarzyna Anioła

Kierownik techniczny: Grzegorz Okupniak

Realizacja światła: Mariusz Porada, Przemysław Gapczyński

Realizacja dźwięku i wideo: Zuzanna Majewska, Mateusz Rogaliński

Inspicjent: Mariola Hendrykowska

Garderobiana: Jolanta Jurak

 

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 19:00

Konin: Centrum Kultury i Sztuki - Dom Kultury „OSKARD”, Aleja 1 Maja 7a.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close