Białystok/Scena dla tańca 2018/„Wieczory dziadowskie. Tryptyk”: Polski Teatr Tańca „Niech żywi grzebią umarłych ” – chor. Aleksandra Dziurosz, reż. Tomasz Szczepanek

Zdjęcie: Białystok/Scena dla tańca 2018/„Wieczory dziadowskie. Tryptyk”: Polski Teatr Tańca „Niech żywi grzebią umarłych ” – chor. Aleksandra Dziurosz, reż. Tomasz Szczepanek

Fot. A. Grabowski

Wersja do druku

Udostępnij

Polskie Teatr Tańca oraz Opera i Filharmonia Podlaska w Białymstoku zapraszają na pokaz spektaklu Niech żywi grzebią umarłych w choreografii Aleksandry Dziurosz i reżyserii Tomasza Szczepanka. Premiera przedstawienia odbyła się  26 maja 2017 roku w Poznaniu, w ramach projektu choreograficznego Wieczory dziadowskie. Tryptyk. Spektakl to współczesna reinterpretacja Dziadów Adama Mickiewicza, zrealizowana w formie agonu z choreografią Dziady_kopia.doc Tomasza Bazana i Goryczą Kai Kołodziejczyk. Powstał jako owoc współpracy duetu artystycznego: choreografki prof. Aleksandry Dziurosz, pomysłodawczyni i dyrektor Warszawskiego Teatru Tańca, obecnie zastępcy dyrektora Instytutu Muzyki i Tańca, oraz reżysera teatralnego Tomasza Szczepanka. Autorką muzyki elektronicznej, która stanowi warstwę dźwiękową spektaklu jest Aldona Nawrocka – kompozytorka, improwizatorka i pianistka.

Inspiracją dla twórców była romantyczna tradycja, zwłaszcza Dziady część 2 Adama Mickiewicza i moment interakcji zbiorowości żywych z osobą nieżyjącą. Jak społeczność radzi sobie z faktem śmierci na poziomie emocjonalnym, religijnym, moralnym? Jak wyglądają i przebiegają ludzkie – indywidualne i zbiorowe – rytuały żałoby? Jak zachować zmarłych w pamięci, jednocześnie pozwalając im odejść i skupiając się na dalszym życiu? Co zrobić, aby przezwyciężyć ból po stracie, znajdując oparcie w żywych? To najistotniejsze pytania, jakie stawiają sobie współautorzy spektaklu, szukając odpowiedzi we własnym doświadczeniu, obserwacji życia codziennego, a także refleksji antropologicznej i  naukach społecznych.

Koncepcja, dramaturgia i reżyseria: Aleksandra Dziurosz, Tomasz Szczepanek
Choreografia: Aleksandra Dziurosz z zespołem PTT
Muzyka: Aldona Nawrocka
Kostiumy i scenografia: Iga Kowalczuk
Reżyseria świateł: Karolina Gębska
Asystentka choreografa: Paulina Jaksim
Asystentka kostiumografa: Natalia Rejsztel
Producentka: Natalia Gorzelańczyk
Wykonanie: Evelyn Blue, Julia Hałka, Paulina Jaksim, Katarzyna Kulmińska,  Katarzyna Rzetelska, Sandra Szatan, Emily Wong, Kacper Bożek, Dominik Kupka, Volodymyr Makovskyi, Michał Przybyła,  Adrian Radwański, Dominik Więcek

Produkcję spektaklu dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Projekt Wieczory dziadowskie. Tryptyk realizowany we współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca w ramach programu Scena dla Tańca 2018.

Scena dla tańca 2017 (miniaturka)IMIT (miniaturka)

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 19:00

Białystok: Opera i Filharmonia Podlaska, ul. Odeska 1

powiązane

Ludzie

Zespoły

Organizacje

Festiwale

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close