Poznań: Polski Teatr Tańca „XL. Polski Teatr Tańca wczoraj i dziś”: Odcinek VI: lata 1993-96 „(Nie)bezpieczne związki” i „Tango z Lady M.”

Zdjęcie: Poznań: Polski Teatr Tańca „XL. Polski Teatr Tańca wczoraj i dziś”: Odcinek VI: lata 1993-96 „(Nie)bezpieczne związki” i „Tango z Lady M.”

Na zdjęciu: Tango z Lady M.Fot. z archiwum Polskiego Teatru Tańca.

Wersja do druku

Udostępnij

13 września o godz. 20.00 Polski Teatr Tańca zaprezentuje VI odcinek jubileuszowego cyklu XL. Polski Teatr Tańca wczoraj i dziś zatytułowany (Nie)bezpieczne związki. W VI odcinku jubileuszowego projektu PTT, obchodzącego w tym roku swoje czterdziestolecie, zobaczymy fragmenty legendarnych spektakli jak: Carmen (chor. Jerzy Makarowski), Romeo i Julia (chor. Birgit Cullberg), Niebezpiecznie związki (chor. Ewa Wycichowska) oraz Święto wiosny (chor. Ewa Wycichowska). W spektaklu wystąpią obecni i byli tancerze Polskiego Teatru Tańca (Krzysztof Raczkowski, Anna Gruszka, Bartłomiej Raźnikiewicz). Tego samego wieczoru widzowie PTT będą mogli obejrzeć zapowiedź odcinka VII – wznowienie spektaklu Tango z Lady M.. Tancerzom towarzyszyć będą wybitni muzycy: Wiesław Prządka (bandoneon) oraz Piotr Kałużny (pianino). W ramach odcinka PTT świętować będzie 2 jubileusze: 45-lecie pracy artystycznej prof. Ewy Wycichowskiej oraz 20-lecie pracy artystycznej Kariny Adamczak-Kasprzak, I solistki PTT.

Tango z Lady M. 

Temat podjęty przez realizatorów sięga w swojej inspiracji nie tylko do motywów szekspirowskich, z ogniskującą postacią Lady Makbet, odwołuje się również do starożytnego mitu o Medei i zdarzeń współczesnych. Nie interesuje nas jednak historia i apoteoza zbrodni. Dramat i przewrotność ludzkich losów staje się w tym spektaklu punktem wyjścia do refleksji na temat istoty dobra i zła, jednostki i zbiorowości, odpowiedzialności za czyny i przebaczenia win, również dzisiaj. Taniec w naszym spektaklu staje się nie tylko środkiem wyrazu, ale i sposobem porozumienia między bohaterami. Kluczowym jest motyw tanga, tańca nasyconego namiętnością i ekspresją, teatrem naszej duszy, silnym splotem sacrum i profanum. Tango z Lady M. to także nasza propozycja rozmowy o tym, że koniec wieku nie musi oznaczać końca naszego wspólnego i indywidualnego świata.

 

Spektakl nagrodzony Buławą Hetmańską na XXV Zamojskim Lecie Teatralnym.

 

idea i choreografia: Ewa Wycichowska
muzyka: Leszek Możdżer, Astor Piazzolla
scenografia i kostiumy: Maria Balcerek
czas trwania: 60 minut
premiera: 28.01.2000.
obsada premierowa: Andrzej Adamczak, Karina Adamczak-Kasprzak, Agnieszka Błacha, Piotr Chudzicki, Adriana Cygankiewicz, Anna Gruszka-Kopeć, Anna Marek, Iwona Pasińska, Elwira Piorun, Bartłomiej Raźnikiewicz, Adrian Rzetelski, Daniel Stryjecki, Ewa Sobiak, Konrad Stefański, Shuji Waseda, Paulina Wycichowska

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 20:00

Poznań: Międzynarodowe Targi Poznańskie, Hala nr 2, ul. Głogowska 14

powiązane

Ludzie

Zespoły

Organizacje

Festiwale

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close