X Gdański Festiwal Tańca/Solo Dance Contest 2018: Preselekcja – dzień 4

Zdjęcie: X Gdański Festiwal Tańca/Solo Dance Contest 2018: Preselekcja – dzień 4

Gdański Festiwal Tańca

Wersja do druku

Udostępnij

Międzynarodowy konkurs Solo Dance Contest to stała część Gdańskiego Festiwalu Tańca. W tym roku konkurs odbywa się po raz dziewiąty. Zgłosiło się do niego 173 tancerzy z całego świata. Wśród aplikujących znaleźli się laureaci zarówno polskich, jak i zagranicznych prestiżowych konkursów tańca współczesnego. Ostatecznie do konkursu zakwalifikowano 35 tancerzy.

oraz Nagrodę Publiczności.

Konkurs odbędzie się w dniach 11-15 czerwca (od poniedziałku do piątku).

Czwartego dnia wystąpią: Jonathan Breton (Francja), Ivona Medić (Chorwacja), Dor Mamalia (Izrael), Raquel Gualtero Soriano (Hiszpania), Giulia Forotti (Włochy), Yochan Kang (Korea Południowa), Edouard Hue (Francja), Daniel Gwirtzman (USA), Dominika Wiadk (Polska).

Jonathan Breton / Francja / LifeLine / 9 min.

Tancerz i choreograf. Ukończył Superior Institute of Performing Arts w Paryżu oraz Alvin Ailey School w Nowym Jorku. Pracuje jako choreograf w AZOTH Dance Theatre, francusko-amerykańskim teatrze tańca. W 2018 roku otrzymał nagrodę francuskiego rządu i mediów za całokształt twórczości.

Ivona Medić / Chorwacja / Self Manual / 12 min.

Tancerka i performerka, w ramach “dzikiej karty” wystawiona do konkursu Solo Dance Contest z ramienia Budapest Contemporary Dance Academy. Współpracowała z wieloma choreografami i tancerzami, między innymi z Rasmusem Olme, Francisco Cordova, Thierrym Smits.

Dor Mamalia / Izrael / I choose you / 8 min.

Dwukrotny laureat nagrody Ministerstwa Kultury Izraela za “Best cast performance” oraz Nagrody Publiczności Copenhagen Choreography Dance Competition. Jego najnowsze solo, I Choose You, zostało docenione na festiwalach Diana Vishneva Context Festival oraz Holland Dance Festival.

Raquel Gualtero Soriano / Hiszpania / Somebody Somewhere / 11 min.

Ukończyła Hooges School voor de Kunsten w Amsterdamie na kierunku Modern Theatre Dance. Tańczyła w Campagnia Zappalà Danza, Scottish Dance Theatre, Fabulous Beast Dance Theatre, Tanz Company Gervasi oraz z Romeo Castelucci. Jej solo Persona otrzymało nagrodę Young Creation Injuve w 2011 roku.

Giulia Forotti / Włochy / Where the Heart is / chor. Nunzio Perricone  / 9 min.

PREMIERA

Zaczęła tańczyć w wieku pięciu lat. Po współpracy z licznymi niezależnymi teatrami tańca, w 2018 roku dołączyła do zespołu Eleven Dance Company w Mediolanie. Oprócz zdobycia wykształcenia tanecznego ukończyła studia medyczne.

Yochan Kang / Korea Południowa / I have something to say / 8 min.

Tancerz rezydencji Künstler Haus in Dosse Park w Niemczech. Posiada dyplom magistra sztuki Uniwersytetu w Hanyang w Seulu. Po ukończeniu studiów przeniósł się do Europy, swój talent rozwija w Niemczech i we Włoszech.

Edouard Hue / Francja / Forward / 20 min.

Ukończył Conservatoire à Rayonnement Régional d’Annecy. Tańczył dla Hofesh Shechter Company oraz w projektach choreografa Oliviera Dubois. Współpracował również z Damienem Jalet, Jamesem Wiltonem, Foofwa d’Imobilite. Od 2014 roku jest choreografem Beaver Dam.

Daniel Gwirtzman / USA / Doodling / 10 min.

Doświadczony nowojorski tancerz, choreograf oraz założyciel Daniel Gwirtzman Dance Company. Jego twórczość charakteryzuje się humorem, różnorodnością stylu oraz charyzmą. The New York Times napisał o nim: „Daniel Gwirtzman wie, że w tańcu czasami mniej oznacza więcej. I jest to rzecz, z której powinien zdawać sobie sprawę każdy choreograf.”

Dominika Wiak / Polska / Melancholia / chor. Jakub Lewandowski / 10 min.

Absolwentka Akademii Sztuk Teatralnym im. Stanisława Wyspiańskiego na Wydziale Teatru Tańca w Bytomiu. Brała udział w spektaklach Eweliny Marciniak, Radosława Rychcika, Eryka Makohona, Sylwii Hefczyńskiej-Lewandowskiej, Macieja Kuźmińskiego oraz Jakuba Lewandowskiego. Laureatka Best Solo oraz Audience Award na International Dance Festival Solo/Duo, we współpracy z Dominikiem Więckiem i nagrody w konkursie 3…2…1…TANIEC!

Uczestników będzie kbędzie oceniać międzynarodowe Jury w składzie:

Bojana Cvejić (Serbia/Belgia) –  doktor filozofii, autorka licznych książek, w tym napisanej wspólnie z Anną Teresą De Keersmaeker Drumming & Rain: A Choreographer’s Score;

Palle Granhøj (Dania) –  tancerz i choreograf, twórca obstruction technique;

Anastasio Koukoutas (Grecja) – pisarz, wykładowca historii tańca i asystent reżysera;

Inbal Pinto (Izrael) – nagradzana choreografka i scenografka, była tancerka Batsheva Dance Company oraz

Ewa Wycichowska (Polska) – kierownik Zakładu Tańca Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, była dyrektor Polskiego Teatru Tańca.

W Konkursie przewidziano 3 nagrody przyznawane przez Jury:

I nagroda – 3.000 euro

II nagroda – 2.000 euro

III nagroda – 1.000 euro

oraz Nagrodę Publiczności.

***

Pełen program: www.gdanskifestiwaltanca.pl

Aktualności i relacje: facebook.com/GdanskiFestiwalTanca

BILETY na pokazy konkursowe Solo Dance Contest:

3 zł – zniżka na KARTĘ TANCERZA

5 zł – zniżka* na KARTĘ DUŻEJ RODZINY

* wyłącznie za okazaniem ważnej legitymacji i KARTY przy zakupie biletów (1 bilet na 1 legitymację/ 1 KARTĘ)

Sprzedaż biletów oraz rezerwacje prowadzi kasa Klubu Żak codziennie w godzinach od 15.00 do 21.00 (w sb i nd od g.16.00). Kontakt: kasa@klubzak.com.pl; Tel. 58 344 05 73 lub 58 345 15 90 – w. 117

Rezerwacje: kasa@klubzak.com.pl. Potwierdzone rezerwacje należy odebrać (opłacić) w ciągu 5 dni od dnia potwierdzenia rezerwacji (nieopłacone w terminie rezerwacje są anulowane). Nie przyjmujemy rezerwacji na ostatnie 10 miejsc na dany spektakl.

Zakupione bilety i karnety nie podlegają zwrotom. Liczba biletów i karnetów w danej puli limitowana. Wszystkie ceny zawierają podatek VAT. Liczba miejsc siedzących jest ograniczona, miejsca nie są numerowane. Na przedstawieniach obowiązuje zakaz rejestracji i fotografowania profesjonalnym sprzętem.

 

Organizator: Klub Żak, 80-266 Gdańsk, ul. Grunwaldzka 195/197, tel. 58 3440573, www.klubzak.com.pl, biuro@klubzak.com.pl

Biuro Festiwalowe: gft@klubzak.com.pl i gft2@klubzak.com.pl

Akredytacje: pr@klubzak.com.pl

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 18:00

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close