W dniach 19 i 20 lipca w Przecławiu odbędzie się pierwsza edycja festiwalu Taniec Poza Sferą Miasta, którego myślą przewodnią jest hasło „LOCAL/GLOBAL”. W dwa dni odbędą się spektakle, warsztaty, spotkani oraz bitwa taneczna. Festiwal wspiera medialnie taniecPOLSKA.pl.

Wersja do druku

Udostępnij

Międzynarodowy festiwal dla lokalnych społeczności

Do udziału w festiwalu zaproszeni zostali zarówno lokalni artyści reprezentujący różne style i techniki tańca jak i twórcy pochodzący z różnych zakątków świata. Zobaczymy spektakle premierowe oraz te już docenione na polskich i zagranicznych scenach. Obok spektakli odbędą się także bitwa taneczna, warsztaty i rozmowy o tańcu.

Przecław i okolice znajdujące się w bliskim sąsiedztwie Szczecina, jak wiele podobnych podmiejskich terenów, przeżywa w ostatnich dekadach skokowy wzrost ludności. Oznacza to, że nowi mieszkańcy dopiero tworzą swoją relację z miejscem zamieszkania – tłumaczy ideę festiwalu kuratorka Anna Kamińska – Poprzez powołany do życia festiwal chcemy zwrócić uwagę, że taniec uczestniczy w dynamicznej relacji między globalnymi procesami a lokalnymi kulturami, które mogą prowadzić do wzajemnych wpływów, adaptacji, hybrydyzacji, a także napięć i oporu. Taniec jest związany nie tylko z przeżyciami estetycznymi, ale  jest wyróżnikiem tożsamości i tworzy ramy jej ekspresji.

Program jest różnorodny, a wszystkie wydarzenia nawiązują do głównego hasła “LOCAL/GLOBAL”. Zaprosiliśmy do udziału zaprzyjaźnionych artystów oraz grupy, które od lat kształtują taneczny krajobraz Szczecina i okolic – objaśnia Mariusz Tatkowski, kurator festiwalu. – Zaprosiliśmy również szerokie spektrum artystów z zagranicy, w tym takich którzy zaprezentują spektakle będące dziełami premierowymi, powstałymi w ramach rezydencji. Wiele wydarzeń ma charakter otwarty i bezpłatny. Proponujemy wydarzenie dla szerokiego grona odbiorców: tych tańczących, tych czerpiących przyjemność z oglądania tańca oraz tych, którzy są otwarci i ciekawi nowych dla nich zjawisk artystycznych. Przede wszystkim będzie festiwalowa atmosfera, bliskie spotkania z ludźmi i dobra zabawa.

Festiwal to dwa dni tanecznych wydarzeń

Pierwszego dnia festiwalu, w piątek 19 lipca, jeszcze przed oficjalną inauguracją wydarzenia, organizatorzy zapraszają do włączenia się w Korowód Kolorowych Kolarzy. Otwarty dla wszystkich miłośników dwóch kółek rajd wyruszy  w trasę spod Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Przecławiu serwując etiudy taneczne lokalnym społecznościom w wykonaniu brukselskiej grupy Brut Movement. Organizatorzy zachęcają uczestników happeningu do barwnego ozdabiana jednośladów i ubranie wesołych stroi.

Festiwal oficjalnie rozpocznie spektakl kolektywu MIll3D do muzyki tworzonej na żywo przez Baltic Neopolis Orchestra w przestrzeni plenerowej GOKSiR. Następnie na scenie GOKSiR widzowie zobaczą spektakl Connected/Disconnected w koncepcji Patryka Gorzkiewicza, w którym tancerze o różnych korzeniach ruchowych spotkają się w tanecznej improwizacji.

Pierwszy dzień festiwalu zakończy się mocnym akcentem – bitwą taneczną „Poza Sferą CONTEST”. Organizatorzy zapraszają do udziału tancerzy reprezentujących wszelkie style tańca od break dance, przez wacking, house, popping, contemporary, ale i własny indywidualny styl tańca, a widzów do kibicowania i obserwowania tej niezwykłej rywalizacji. Wydarzenie współorganizowane jest ze szczecińską szkołą Dobre Tańce, a występy oceniać będą jurorzy Patryk „Gorzki” Gorzkiewicz, Matylda „Była” Bylicka oraz Agnieszka „FULI” Fułek.

Na koniec dnia odbędą się Dzikie Harce do muzyki granej na żywo przez berliński kolektyw SoulJam.

Dzień drugi to wydarzenia od rana do wieczora

Drugiego dnia festiwalu, w sobotę 20 lipca, organizatorzy zapraszają na poranne rozgrzewki z Katarzyną Kanią, warsztaty taneczne z Wojciechem Furmanem i Michałem Zakrzewskim, a później do rozmów przy wspólnym stole w Młynie 3D w Przecławiu. Podczas spotkania prowadzonego przez Katarzynę Kanię będzie można porozmawiać z artystami o spektaklach. Tematyka rozmów dotykała będzie zagadnienia lokalności oraz procesów adaptacji technik tanecznych na lokalne grunty.

Prezentacje festiwalowe drugiego dnia to trzy spektakle wystawiane na scenie GOKSiR: Niestrojenie Teatru Tańca Ego Vu w choreografii Elizy Hołubowskiej, Stone-Face-Book w wykonaniu Mikołaja Karczewskiego – tancerza współpracującego z duńską grupą Granhøj Dance Company oraz spektakl Come as you are # Teil 2 Nira De Volffa / TOTAL BRUTAL. Ten spektakl ukazuje proces adaptacji i artystycznej integracji syryjskich tancerzy w berlińskim pejzażu artystycznym.

Wydarzenia towarzyszące trwają aż do niedzieli

W niedzielę 21 lipca w Młynie 3D odbędą się poranne rozgrzewki festiwalowe oraz warsztaty z Nirem de Volffem, Po południu zaś OFF SFERA, czyli otwarta scena dla tancerzy i grup które chcą się zaprezentować poza głównym programem wydarzenia. Wystąpią między innymi Pascal Schuck, Laia Arias Castelo, czy Teatr Tańca Dialogi. Nabór spektakli jest nadal otwarty. Organizatorzy zapraszają do kontaktu mailowego na taniecfestiwal@goksirprzeclaw.pl

Karnety i bilety dostępne są w serwisie www.biletomat.pl
Strona festiwalu: www.taniecfestiwal.pl

Organizatorami wydarzenia są Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji oraz Młyn 3D w Przecławiu.

Działanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Taniec”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Festiwalu Taniec Poza Sferą Miasta. Teatr Tańca Ego Vu 2. Materiały własne organizatora.

Festiwalu Taniec Poza Sferą Miasta. Teatr Tańca Ego Vu. Materiały własne organizatora.

Festiwalu Taniec Poza Sferą Miasta. Spektakl „Connected_Disconnected”. Materiały własne organizatora.

Festiwalu Taniec Poza Sferą Miasta. Spektakl „Connected_Disconnected”. Materiały własne organizatora.

Festiwalu Taniec Poza Sferą Miasta. Wojciech Furman, Materiały własne organizatora.

Festiwalu Taniec Poza Sferą Miasta. Spektakl „Stone-Face-Book”. Materiały własne organizatora.

Festiwalu Taniec Poza Sferą Miasta. Spektakl „Stone-Face-Book”. Materiały własne organizatora.

Festiwalu Taniec Poza Sferą Miasta. Nir de Volff. Materiały własne organizatora.

Festiwalu Taniec Poza Sferą Miasta. Nir de Volff. Materiały własne organizatora.

Festiwalu Taniec Poza Sferą Miasta. Katarzyna Kania. Materiały własne organizatora.

Program festiwalu:

PIĄTEK 19 lipca

15:00 – 18:00 Brut Movement Collective korowód kolorowych kolarzy – performatywny rajd rowerowy  | W ramach projektu „Włączamy kulturę!”
wstęp wolny | Ścieżka rowerowa – początek i koniec trasy przy GOKSiR

18:00  Otwarcie festiwalu w GOKSiR

18:30 Warstwy pierwotne  MIll3D Collective
wstęp wolny | przestrzeń outdoorowa GOKSiR

19:30 Connected/Disonnected koncepcja: Patryk Gorzkiewicz
Spektakl biletowany | GOKSiR

21:00 Poza Sferą CONTEST – bitwa taneczna
GOKSiR

SOBOTA 20 lipca

10:00 – 13:00 Warsztaty FLOORISH | prowadzenie: Wojciech Furman
Warsztaty niletowane | Młyn 3D

10:00 – 11:30 Warsztaty dla dzieci – Freestyle z elementami robot dance Waves i Reggaton | prowadzenie: Michał Zakrzewski
Młyn 3D

11:00 – 12.30 Rozgrzewki festiwalowe – Spotkajmy się w ruchu! – Kan•Do•Yoga | prowadzenie: Katarzyna Kania
wstęp wolny | Młyn 3D

11:45 – 13:15 Warsztaty dla dorosłych, Salsa i Bachata solo | prowadzenie: Michał Zakrzewski
Młyn 3D

13:30-15.00 Rozmowy przy wspólnym stole | “What does it mean to be local?” – “Jak być lokalsem?” | prowadzenie: Katarzyna Kania
wstęp wolny | Młyn 3D

14:30 – 16:00 Warsztaty dla dorosłych – Salsa w parach |  prowadzenie: Michał Zakrzewski
Młyn 3D

17:30 Niestrojenie Teatr Tańca Ego Vu
Spektakl biletowany | GOKSiR

18:00 Stone – Face – Book Granhøj Dance Company
Spektakl biletowany | GOKSiR

19:00 Come as you are # Teil 2 Nir de Volff / TOTAL BRUTAL
Spektakl biletowany | GOKSiR

21:00 Rozmowy przy wspólnym stole | “Dance – Lost in translation” – “Taniec, czyli jakim językiem mówimy?” | prowadzenie: Katarzyna Kania
wstęp wolny | Młyn 3D

22:00 Afterparty: Dzikie harce poza sferą | live set: Wild Frolicking
wstęp wolny | Młyn 3D

NIEDZIELA 21 lipca

10:00 – 13:00 Warsztaty Breathing Bodies Movement, Prowadzenie: Nir de Volff
Warsztaty biletowane | Młyn 3D

10:00 – 11:30 Warsztaty dla dzieci – Freestyle z elementami robot dance Waves i Reggaton |
Młyn 3D

11:45 – 13:15 Warsztaty dla dorosłych, Salsa i Bachata solo | prowadzenie: Michał Zakrzewski
Młyn 3D

14:30 – 16:00 Warsztaty dla dorosłych – Salsa w parach | prowadzenie: Michał Zakrzewski
Młyn 3D

OFF SFERA | wydarzenie towarzyszące
wstęp wolny | Młyn 3D

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close