
Rodzinne Nowe Epifanie, plakat: materiały własne organizatora
Centrum Myśli Jana Pawła II zaprasza na 16. Festiwal Nowe Epifanie, w ramach którego odbędzie się pierwsza edycja Rodzinnych Nowych Epifanii. Festiwal organizowany jest w Warszawie od 5 marca do 13 kwietnia 2025. W tym roku zagości na deskach Teatru Powszechnego, TR Warszawa, Nowego Teatru, w Ursynowskim Centrum Kultury „Alternatywy”, w Mazowieckim Instytucie Kultury, w Centrum Myśli Jana Pawła II oraz na scenie Potem-o-tem. W programie spektakle, koncerty muzyki dawnej, pokazy filmowe oraz spotkania z artystami i ekspertami związanymi z tematyką spektakli.
16. edycja Festiwalu Nowe Epifanie realizowana jest pod hasłem „A cóż im zwrócisz za to, co oni tobie dali?”.
Zastanowimy się, czym dla nas – i „bezdzietnych lambadziarzy”, i posiadaczy Karty Dużej Rodziny – są międzypokoleniowe zobowiązania oraz jakie miejsce we współczesnym społeczeństwie zajmuje rodzina. Dlatego też rozszerzamy program festiwalu o spektakle dla najmłodszych i bliskich im dorosłych, tworząc po raz pierwszy Rodzinne Nowe Epifanie.
– zapowiada Katarzyna Lemańska, dyrektorka Festiwalu Nowe Epifanie.
Rodzina jako wspólnota osób związanych pokrewieństwem ma swoją długą i ważną historię w sztuce Zachodu, dla której jedną z podstaw jest Biblia. Rodzina, pokolenia czy wreszcie idea narodu wybranego to trzon starotestamentowej narracji. Szacunek do Ojca i Matki widoczny jest w naszym haśle, pochodzącym z Mądrości Syracha (7, 27–28): Z całego serca czcij swego ojca, a boleści rodzicielki nie zapominaj! Pamiętaj, że oni cię zrodzili, a cóż im zwrócisz za to, co oni tobie dali?
Jak wyjaśniają organizatorzy:
W programie festiwalu zawarliśmy różne perspektywy rozumienia międzypokoleniowych różnic i przedefiniowania podejścia do różnych modeli związku, małżeństwa, rodzicielstwa. Wierzymy bowiem, że sztuka może być inspiracją do budowania satysfakcjonujących relacji ze sobą i swoją duchowością oraz drugim człowiekiem.
Festiwal jest adresowany do wszystkich, wierzących i niewierzących, osób zainteresowanych tematyką duchowości człowieka, poszukujących odpowiedzi na ważne pytania i do tych, którzy je stawiają.
Centrum Myśli Jana Pawła II tworzy festiwal, który swoją ideą nawiązuje do filozofii Jana Pawła II, jego rozumienia dialogu i podmiotowości każdego człowieka, i który swoją nazwą wprost odwołuje się do nowych „epifanii” piękna, o których pisał Jan Paweł II w Liście do artystów – mówi Michał Senk, dyrektor Centrum Myśli Jana Pawła II.
W tym roku Festiwal zagości na deskach Teatru Powszechnego, TR Warszawa, Nowego Teatru, w Ursynowskim Centrum Kultury „Alternatywy”, w Mazowieckim Instytucie Kultury, w Centrum Myśli Jana Pawła II oraz na scenie Potem-o-tem.
Z myślą o osobach zainteresowanych tańcem i ich podopiecznych w tym roku przewidziano w programie pokazy spektakli tanecznych i teatralnych w ramach Rodzinnych Nowych Epifanii:
15 marca o godz. 10.00 oraz 14.00 w Ursynowskim Centrum Kultury „Alternatywy” zaprezentowany zostanie spektakl Niewidoczne w koncepcji i choreografii Izabeli Chlewińskiej. W programie przewidziano również warsztaty o godz. 12.00 i 15.30.
22 marca o godz. 10.00 i 12.00 w Teatr Potem-o-tem odbędzie się przedstawienie pt. Moja pierwsza odyseja kosmiczna w reżyserii Katarzyny Peplińskiej-Pietrzak.
Na 30 marca o godz. 11.00 i 14.00 w Ursynowskim Centrum Kultury „Alternatywy” zaplanowano premierę festiwalową spektaklu U-rodziny w choreografii Hanny Bylki-Kaneckiej.
12 kwietnia o godz. 12.00 i 15.00 w Teatrze Potem-o-tem wystąpi Kolekttacz ze spektaklem tanecznym Frajda, Granda, Bzik. W programie również warsztaty o godz. 14.00.
Następnego dnia, 13 kwietnia, o godz. 10.00 i 12.00 w Teatrze Potem-o-tem odbędzie się prezentacja spektaklu Tu mieszkamy w reżyserii Alicji Morawskiej-Rubczak oraz w koncepcji i scenografii Barbary Małeckiej.
Rodzinne Nowe Epifanie: „Niewidoczne” – konc. i chor. Izabela Chlewińska, fot. materiały Teatru Miniatura
Rodzinne Nowe Epifanie: „Moja pierwsza odyseja kosmiczna” – reż. Katarzyna Peplińska-Pietrzak, fot. archiwum OAK w Toruniu
Rodzinne Nowe Epifanie: „U-rodziny” – chor. Hanka Bylka-Kanecka, fot. Dominik Kupka
Rodzinne Nowe Epifanie: Kolekttacz „Frajda, Granda, Bzik”, Festiwal Najmłodszych 2021, fot. Maciej Zakrzewski
Rodzinne Nowe Epifanie: „Tu mieszkamy” – reż. Alicja Morawska-Rubczak, konc. i scenogr. Barbara Małecka, fot. Maciej Zakrzewski
BILETY
Bilety na spektakle i koncerty można nabyć od 5 lutego przez stronę noweepifanie.pl, sprzedaż obsługuje system kicket.com oraz wybrane kasy teatrów. Stacjonarnie bilety można nabyć również w siedzibie Centrum Myśli Jana Pawła II w kancelarii Centrum Myśli Jana Pawła II (ul. Foksal 11, 3 piętro) od poniedziałku do piątku w godz. 12.00–15.00. Szczegółowe informacje i regulamin sprzedaży biletów na stronie: noweepifanie.pl/bilety.
Więcej:
www.noweepifanie.pl | www.facebook.com/noweepifanie | www.instagram.com/noweepifanie
***
Centrum Myśli Jana Pawła II to warszawska instytucja kultury, której zadaniem jest stawianie pytań o kondycję etyczną człowieka w odniesieniu do uniwersalnych wartości: dobra, prawdy i piękna, a także wolności, solidarności i dialogu. Centrum działa w obszarze kultury, nauki, edukacji oraz budowania zaangażowanego i odpowiedzialnego społeczeństwa. W działaniach programowych Centrum Myśli Jana Pawła II korzysta z intelektualnego, duchowego i kulturowego dziedzictwa Karola Wojtyły – Jana Pawła II, wskazując na jego uniwersalny wymiar.
Partnerzy: Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera, TR Warszawa, Ursynowskie Centrum Kultury Alternatywy, Nowy Teatr, Teatr Wybrzeże, Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie, Teatr im. A. Mickiewicza w Częstochowie, Mazowiecki Instytut Kultury, Ruch Muzyczny, Kicket.com, Potem-o-tem, Teatr Animacji w Poznaniu, Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Toruniu, Kolekttacz, Miejski Teatr Miniatura, Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu, Fundacja Performat.
Patroni medialni: Programu 2 Polskiego Radia, TVP 1, TVP Kultura, TVP Warszawa, Miesięcznik Dialog, Notatnik Teatralny, Teatralny.pl, E-teatr, Czas Dzieci, Miasto Dzieci.
Wsparcie medialne: taniecPOLSKA.pl
Dofinansowano ze środków m.st. Warszawy
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.
Rodzinne Nowe Epifanie, plakat: materiały własne organizatora
KALENDARZ FESTIWALOWY
TEATR
6 marca, godz. 19.00, Ciemności kryją ziemię, reż. Tomasz Fryzeł, Teatr Powszechny.
8 marca, godz. 19.00, Puste miejsce, reż. Lena Frankiewicz, Teatr Powszechny.
9 marca, godz. 16.00, Puste miejsce, reż. Lena Frankiewicz, Teatr Powszechny.
12 marca, godz. 19.00, Nie smućcie się. Ja zawsze będę z Wami, tekst i dramaturgia Jolanta Janiczak, reż. Wiktor Rubin, TR Warszawa.
4 kwietnia, godz. 19.00, Polowanie, tekst Ishbel Szatrawska, reż. Piotr Pacześniak, Ursynowskie Centrum Kultury „Alternatywy”.
10 kwietnia, godz. 19.00, Kofman. Podwójne wiązanie, reż. Katarzyna Kalwat, Nowy Teatr – PREMIERA.
Po wybranych spektaklach dyskusja z twórcami i twórczyniami oraz zaproszonymi gośćmi.
RODZINNE NOWE EPIFANIE
15 marca, godz. 10.00 oraz 14.00, Niewidoczne, koncepcja i choreografia: Izabela Chlewińska, Ursynowskie Centrum Kultury „Alternatywy”. W programie również warsztaty o godz. 12:00 i 15:30.
22 marca, godz. 10.00 i 12.00, Moja pierwsza odyseja kosmiczna, reżyseria Katarzyna Peplinska-Pietrzak, Teatr Potem-o-tem.
30 marca, godz. 11.00 i 14.00, U-rodziny, choreografia Hanna Bylka-Kanecka, Ursynowskie Centrum Kultury „Alternatywy” – PREMIERA FESTIWALOWA.
12 kwietnia, godz. 12.00 i 15.00, Frajda, Granda, Bzik, choreografia Kolekttacz, Teatr Potem-o-tem.W programie również warsztaty o godz. 14:00.
13 kwietnia, godz. 10.00 i 12.00, Tu mieszkamy, reżyseria Alicja Morawska-Rubczak, koncepcja i scenografia Barbara Małecka, Teatr Potem-o-tem.
MUZYKA
29 marca, godz. 19.00, Bach i Telemann. Fantazje rodzinne, skrzypce: Małgorzata Malke
30 marca, godz. 19.00, Stylus fantasticus, klawesyn: Małgorzata Sarbak
5 kwietnia, godz. 19.00, Flety proste – portret rodzinny, flety proste: Bolette Roed
6 kwietnia, godz. 19.00, Z pokolenia na pokolenie. Barokowi lutniści, lutnia: Anna Wiktoria Swoboda
Wszystkie koncerty odbędą się w Mazowieckim Instytucie Kultury.
Widzowie, którzy wykupią bilet z miejscem leżącym, proszeni są o przyniesienie własnej maty.
FILMY
18 marca, godz. 18.00, Nasienie świętej figi, reż. Mohammad Rasoulof
25 marca, godz. 18.00, Wizja motyla, reż. Maksym Nakonechny
1 kwietnia, godz. 18.00, Marcel Muszelka w różowych bucikach, reż. Dean Fleischer-Camp
8 kwietnia, godz. 18.00, Jak zostałam perliczką, reż. Rungano Nyoni
Wszystkie pokazy filmowe odbędą się w Centrum Myśli Jana Pawła II (ul. Foksal 11).
Po każdym pokazie filmu dyskusja z zaproszonymi gośćmi. Wstęp wolny.