
Rodzinne Nowe Epifanie, plakat: materiały własne organizatora
Rodzinne Nowe Epifanie, plakat: materiały własne organizatora
Centrum Myśli Jana Pawła II zaprasza na 16. Festiwal Nowe Epifanie oraz pierwszą edycję Rodzinnych Nowych Epifanii, obejmującą przedstawienia taneczne dla najmłodszych i ich rodziców/opiekunów. Festiwal rozpocznie się w Warszawie 5 marca i potrwa do 13 kwietnia 2025. W programie festiwalu spektakle, koncerty muzyki dawnej, pokazy filmowe oraz spotkania z artystami i ekspertami związanymi z tematyką spektakli. W ramach Rodzinnych Nowych Epifanii 22 marca o godz. 10.00 i 12.00 w Teatr Potem-o-tem odbędzie się przedstawienie pt. Moja pierwsza odyseja kosmiczna w reżyserii Katarzyny Peplińskiej-Pietrzak.
Moja pierwsza odyseja kosmiczna to multisensoryczna podróż po niesamowitym Kosmosie. Do udziału w niej organizatorzy zapraszają dzieci do maksymalnie 24 miesiąca życia.
Dzieci doświadczą bogactwa wszechświata za pomocą zmysłów wzroku, słuchu, dotyku, ruchu, równowagi i czucia głębokiego. Odwiedzą odległą galaktykę i dotkną gwiazd. Posłuchają tajemniczej, kosmicznej muzyki i zatańczą z zorzą polarną. Pospacerują po drodze mlecznej i spotkają czarną dziurę. Będą tańczyć, turlać się, skakać i odkrywać nieznane. Będzie także czas na wyciszający odpoczynek. W spektaklu nie używa się słów.
Moja pierwsza odyseja kosmiczna to opowieść o pierwszych krokach, niezwykłej sile ciekawości i kosmosie, który nas przenika.
Aby każdy dorosły razem ze swoim dzieckiem mogli w pełni cieszyć się tym doświadczeniem, obowiązują cztery zasady:
Dostępność spektaklu
W trakcie spektaklu nie używa się słów. Spektakl oddziałuje na różne zmysły.
Spektaklowi będzie towarzyszyć tłumaczka PJM.
Od twórców
Moja pierwsza odyseja kosmiczna, dzięki wykorzystaniu wszystkich zmysłów (na scenie pojawiają się kolorowe światła, spektaklowi towarzyszy muzyka, która jest także sygnalizowana przez zaczerpnięte z języka Sign2Baby gesty, dzieci czują specjalnie rozpylony zapach oraz mogą skosztować np. jadalnego brokatu) angażuje wszystkie zmysły. Jednocześnie jest to wyważona, spokojna forma, która proponuje uruchomienie wyobraźni, a nie przedstawia gotowych rozwiązań. Również rodzice, przed wejściem, zachęcani są do tego, aby nie tłumaczyć dzieciom tego, co dzieje się na scenie i pozwolić im na samodzielny, swobodny odbiór sztuki.
Recenzje
Wedle „najnajowych” przykazań i tu małe dzieci pod dyskretną kontrolą rodziców mogą robić to, na co tylko mają ochotę: mogą skakać, tańczyć, turlać się lub leżeć, obserwować lub po prostu się relaksować. (…)
Za pomocą gestów dłoni aktorek mali widzowie zostaną zaproszeni do multisensorycznej zabawy, pełnej nieodgadnionych rekwizytów oraz dźwięków, migających delikatnie lampek, kręcących się szarf i migoczących gwiazdeczek. (…) Fantazja swych pociech zaczyna coraz bardziej fascynować rodziców, do których dociera (jeśli wcześniej tego nie zauważyli), że przecież ze swoim jeszcze niemówiącym maluszkiem można świetnie porozumieć się gestami!
Aram Stern, Teatr dla Wszystkich
Twórcy:
Reżyseria: Katarzyna Peplinska-Pietrzak
Scenografia i kostiumy: Ewelina Brudnicka
Muzyka: Grzegorz Kaźmierski
Reżyseria świateł: Piotr Nykowski
Konsultacje z języka Sign2baby: Sonia Borysiak
Występują: Iga Bancewicz, Agnieszka Zakrzewska
Premiera: 1 czerwca 2023
Czas trwania: 45 min
Wiek: dzieci 0–24 miesiące i bliscy im dorośli
Cena biletu: 50 zł/os. Każdy widz musi mieć bilet, bez względu na wiek (dziecko, rodzic, opiekun).
Spektakl Moja pierwsza odyseja kosmiczna to działanie realizowane przez Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Toruniu w partnerstwie z Elefantteatret ze Stravanger/Norwegia.
Projekt dofinansowany ze środków Mechanizmu Finansowego EOG 2014-2021 oraz ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021.
Rodzinne Nowe Epifanie: „Moja pierwsza odyseja kosmiczna” – reż. Katarzyna Peplińska-Pietrzak, fot. archiwum OAK w Toruniu
RODZINNE NOWE EPIFANIE
15 marca, godz. 10.00 oraz 14.00, Niewidoczne, koncepcja i choreografia: Izabela Chlewińska, Ursynowskie Centrum Kultury „Alternatywy”. W programie również warsztaty o godz. 12:00 i 15:30.
22 marca, godz. 10.00 i 12.00, Moja pierwsza odyseja kosmiczna, reżyseria Katarzyna Peplinska-Pietrzak, Teatr Potem-o-tem.
30 marca, godz. 11.00 i 14.00, U-rodziny, choreografia Hanna Bylka-Kanecka, Ursynowskie Centrum Kultury „Alternatywy” – PREMIERA FESTIWALOWA.
12 kwietnia, godz. 12.00 i 15.00, Frajda, Granda, Bzik, choreografia Kolekttacz, Teatr Potem-o-tem.W programie również warsztaty o godz. 14:00.
13 kwietnia, godz. 10.00 i 12.00, Tu mieszkamy, reżyseria Alicja Morawska-Rubczak, koncepcja i scenografia Barbara Małecka, Teatr Potem-o-tem.
TEATR
6 marca, godz. 19.00, Ciemności kryją ziemię, reż. Tomasz Fryzeł, Teatr Powszechny.
8 marca, godz. 19.00, Puste miejsce, reż. Lena Frankiewicz, Teatr Powszechny.
9 marca, godz. 16.00, Puste miejsce, reż. Lena Frankiewicz, Teatr Powszechny.
12 marca, godz. 19.00, Nie smućcie się. Ja zawsze będę z Wami, tekst i dramaturgia Jolanta Janiczak, reż. Wiktor Rubin, TR Warszawa.
4 kwietnia, godz. 19.00, Polowanie, tekst Ishbel Szatrawska, reż. Piotr Pacześniak, Ursynowskie Centrum Kultury „Alternatywy”.
10 kwietnia, godz. 19.00, Kofman. Podwójne wiązanie, reż. Katarzyna Kalwat, Nowy Teatr – PREMIERA.
Po wybranych spektaklach dyskusja z twórcami i twórczyniami oraz zaproszonymi gośćmi.
MUZYKA
29 marca, godz. 19.00, Bach i Telemann. Fantazje rodzinne, skrzypce: Małgorzata Malke
30 marca, godz. 19.00, Stylus fantasticus, klawesyn: Małgorzata Sarbak
5 kwietnia, godz. 19.00, Flety proste – portret rodzinny, flety proste: Bolette Roed
6 kwietnia, godz. 19.00, Z pokolenia na pokolenie. Barokowi lutniści, lutnia: Anna Wiktoria Swoboda
Wszystkie koncerty odbędą się w Mazowieckim Instytucie Kultury.
Widzowie, którzy wykupią bilet z miejscem leżącym, proszeni są o przyniesienie własnej maty.
FILMY
18 marca, godz. 18.00, Nasienie świętej figi, reż. Mohammad Rasoulof
25 marca, godz. 18.00, Wizja motyla, reż. Maksym Nakonechny
1 kwietnia, godz. 18.00, Marcel Muszelka w różowych bucikach, reż. Dean Fleischer-Camp
8 kwietnia, godz. 18.00, Jak zostałam perliczką, reż. Rungano Nyoni
Wszystkie pokazy filmowe odbędą się w Centrum Myśli Jana Pawła II (ul. Foksal 11).
Po każdym pokazie filmu dyskusja z zaproszonymi gośćmi. Wstęp wolny.
Rodzinne Nowe Epifanie, plakat: materiały własne organizatora
BILETY
Bilety na spektakle i koncerty można nabyć od 5 lutego przez stronę noweepifanie.pl, sprzedaż obsługuje system kicket.com oraz wybrane kasy teatrów. Stacjonarnie bilety można nabyć również w siedzibie Centrum Myśli Jana Pawła II w kancelarii Centrum Myśli Jana Pawła II (ul. Foksal 11, 3 piętro) od poniedziałku do piątku w godz. 12.00–15.00. Szczegółowe informacje i regulamin sprzedaży biletów na stronie: noweepifanie.pl/bilety.
Więcej:
www.noweepifanie.pl | www.facebook.com/noweepifanie | www.instagram.com/noweepifanie
***
Centrum Myśli Jana Pawła II to warszawska instytucja kultury, której zadaniem jest stawianie pytań o kondycję etyczną człowieka w odniesieniu do uniwersalnych wartości: dobra, prawdy i piękna, a także wolności, solidarności i dialogu. Centrum działa w obszarze kultury, nauki, edukacji oraz budowania zaangażowanego i odpowiedzialnego społeczeństwa. W działaniach programowych Centrum Myśli Jana Pawła II korzysta z intelektualnego, duchowego i kulturowego dziedzictwa Karola Wojtyły – Jana Pawła II, wskazując na jego uniwersalny wymiar.
Partnerzy: Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera, TR Warszawa, Ursynowskie Centrum Kultury Alternatywy, Nowy Teatr, Teatr Wybrzeże, Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie, Teatr im. A. Mickiewicza w Częstochowie, Mazowiecki Instytut Kultury, Ruch Muzyczny, Kicket.com, Potem-o-tem, Teatr Animacji w Poznaniu, Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Toruniu, Kolekttacz, Miejski Teatr Miniatura, Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu, Fundacja Performat.
Patroni medialni: Programu 2 Polskiego Radia, TVP 1, TVP Kultura, TVP Warszawa, Miesięcznik Dialog, Notatnik Teatralny, Teatralny.pl, E-teatr, Czas Dzieci, Miasto Dzieci.
Wsparcie medialne: taniecPOLSKA.pl
Dofinansowano ze środków m.st. Warszawy
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.