Ludzie tańca

Joanna Leśnierowska

  • kuratorka
  • krytyczka
  • dramaturg
Zdjęcie: Joanna Leśnierowska

Joanna leśnierowska w Rekonstrukcji. Fot. Maciej Zakrzewski.

Wersja do druku

Udostępnij

 Joanna Leśnierowska – dramaturg, krytyczka, kuratorka tańca i performerka Kuratorka i inicjatorka programu Stary Browar Nowy Taniec, działającego od 2004 roku w poznańskim Starym Browarze dzięki wsparciu Art Stations Foundation by Grażyna Kulczyk.

Po ukończeniu teatrologii na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz epizodycznej pracy w poznańskim Teatrze Nowym, Joanna Leśnierowska dzięki wsparciu ASF stworzyła jeden z naj kompleksowych w Polsce projektów wspierania rozwoju tańca współczesnego –Stary Browar Nowy Taniec, łączący działalność prezentacyjną, producencką, edukacyjną i promocyjną. Funkcjonujący na wzór zachodnich domów tańca program obejmuje m. in. Alternatywną Akademię Tańca – cykl regularnych warsztatów z wybitnymi twórcami i pedagogami oraz program rezydencyjny dla młodych choreografów Solo Projekt. Wielokrotnie powtarzanym przez Leśnierowską mottem były słowa Jonathana Burrowsa: „Do stworzenia tańca potrzebne są dwie nogi, dwie ręce i przede wszystkim głowa”. Program Stary Browar Nowy Taniec ma zatem wyraźnie sprofilowany charakter – koncentruje się na tańcu krytycznym, z reguły o mocno intelektualnym charakterze, nie zawsze słusznie utożsamianym z choreografią konceptualną. Jednocześnie od samego początku szereg projektów realizowanych przy udziale Starego Browaru wychodziło poza te założenia, służąc artystom posługującym się różnymi estetykami i widzom zainteresowanym chociażby szeroko rozumianym teatrem tańca. W tym roku program Stary Browar Nowy Taniec obchodzi jubileusz 10-lecia. Obchody trwają przez cały rok, a przegląd podczas Malta Festival został zadedykowany polskim choreografom i performerom, odbywa się także  pierwsze w historii wielodniowe spotkanie – w jednym miejscu i czasie – wszystkich rezydentów Solo ProjektuSolo Projekt Camp.

Przed rozpoczęciem działalności kuratorskiej, podczas studiów w Krakowie, Leśnierowska debiutowała jako krytyczka taneczna; jej teksty, publikowane przede wszystkim w „Didaskaliach”, traktowały zarówno o uznanych choreografach zachodnich, jak i o kondycji polskiego tańca. Artkuły Leśnierowskiej pojawiały się również na łamach czasopism zagranicznych – m.in. niemieckim „Theater der Zeit”, izraelskim „Dance Today” czy czeskim „Taneční Zóna”. Jest też autorką rozdziału o teatrze tańca w Słowniku wiedzy o teatrze pod redakcją D. Kosińskiego, A. Wypych-Gawrońskiej i A. Stafiej. Ponadto prowadziła zajęcia na studiach teatrologicznych Uniwersytetu Jagiellońskiego, obecnie wykłada na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Od dekady wspiera rozwój artystyczny polskich tancerzy i choreografów. Dla szeregu z nich udział w programie rezydencyjnym Starego Browaru Solo Projekt był przepustką do dalszej pracy. W ramach tego programu pracuje również jako opiekun młodych choreografów.

Od 2006 roku Leśnierowska programuje blok „Stary Browar Nowy Taniec na Malcie” w ramach Malta Festival w Poznaniu. Na festiwalu gościli m.in. Jonathan Burrows, Boria Charmatz, Yvonne Rainer, Xavier Le Roy czy Eszter Salamon. W roku 2008 – we współpracy z Anną Hryniewiecką i Centrum Kultury „Zamek” – reaktywowała Polską Platformę Tańca. W Poznaniu odbyły się  następnie jej kolejne dwie edycje (2010, 2012).

Jest członkinią i współzałożycielką sieci European Dance Houses Network (EDN), należy także do sieci stowarzyszonych prezenterów Aerowaves. W latach 2011-2014 należała do rady programowej ds. tańca Instytutu Muzyki i Tańca.

Od 2003 roku wspólnie z Natalią Draganik prowadziła kolektyw towarzystwo gimnastyczne, w  którego spektaklach zadebiutowała jako performerka. Jako tancerka pojawiła się w takich przedstawieniach zespołu, jak m.in. Obcojęzyczności i Nic. Od tej pory regularnie występuje na scenie. Uczestniczyła w projekcie Prawa półkula Marysi Stokłosy (2009), w którym odpowiadała także za dramaturgię.  Jej solowymi występami są dwa spektakle innych choreografek: Unknown. Seans (2011) Renaty Piotrowskiej oraz JOSHA Márty Ladjánszki (2012).

Pracuje także jako dramaturg i artystyczny konsultant polskich i międzynarodowych artystów (takich jak Janusz Orlik, Renata Piotrowska, Arkadi Zaides, Minimetal, Lia Haraki, Márta Ladjánszki).

W ostatnich latach realizuje również choreografie autorskie: Rekonstrukcja (2011, obok samej choreografki wystąpili Aleksandra Borys i Janusz Orlik) oraz …(Rooms by the sea) z cyklu ćwiczenia w patrzeniu (2014, występują: Aleksandra Borys, Márta Ladjánszki, Janusz Orlik; tym razem sama artystka nie pojawia się na scenie.

Joanna leśnierowska w Rekonstrukcji. Fot. Maciej Zakrzewski.
Joanna Leśnierowska (po prawej) i Janusz Orlik w Rekonstrukcji.
Joanna leśnierowska w Rekonstrukcji. Fot. Maciej Zakrzewski.

powiązane

Zespoły

Organizacje

Festiwale

Wydarzenia

Bibliografia

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close