Ludzie tańca

Katarzyna Żeglicka

  • choreografka
Zdjęcie: Katarzyna Żeglicka

Katarzyna Żeglicka. Fot. Paweł Kuligowski

Genderqueer i crip pedagożka teatru i animatorka kultury, performerka i choreografka; aktywistka feministyczna i queerowa; certyfikowana trenerka samoobrony i asertywności dla kobiet i dziewcząt – WenDo; doradczyni zawodowa i trenerka pracy.

Wersja do druku

Udostępnij

Ukończyła roczny Kurs Choreografii Scenicznej pod kierownictwem Iwony Olszowskiej. Swoje umiejętności w zakresie tańca i inkluzywności zdobywała w Polsce, Szwecji, Holandii i Włoszech. Uczyła się m.in. od: Zofii Noworól, Rafała Urbackiego, Caroline Bowditch, Justyny Wielgus i Justyny Sobczyk (Teatr 21), Dave’a Toole’a, Claire Cunningham, Marka Brew, Adama Benjamina. Z Antkiem Kurjatą brała udział w cyklu laboratoriów tanecznych „Taniec i niepełnosprawność – przekraczanie granic” organizowanych przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca i British Council. W ramach niego, wspólnie z Pauliną Wycichowską, prowadziła jedno z laboratoriów tanecznych. Uczestniczka rezydencji Winter Artist Exchange Ponderosa (Niemcy, 2020) i Rezydenci w Rezydencji w CK Zamek (Poznań, 2022). Stypendystka krakowskiego programu „Kultura odporna” (2020). Na realizację projektu pn. Dzikorosła otrzymała stypendium twórcze z Urzędu Miasta Krakowa (2022). Laureatka w konkursie Europe Beyond Access za etiudę Rezonans kontrastu (2021), którą pokazała w Katmandu (Nepal, 2019). Autorka performansu Już lecę. Występowała w spektaklach: Poruszenie (chor. Zofia Noworól), PokaZ 21 (reż. Justyna Wielgus) i Rafał Urbacki: Solo (Anu Czerwiński, Kacper Lipiński, Magdalena Przybysz, Igor Stokfiszewski, Weronika Szczawińska, Jaśmina Wójcik, Jakub Wróblewski) oraz anarchistycznej wersji Projektu Kwarantanna (Tatiana Cholewa, Filip Pawlak, Patrycja Nosowicz). Żeglicka od ponad 20 lat pracuje z osobami w różnym wieku i z różnym stopniem sprawności, doświadczającymi dyskryminacji i przemocy. Prowadzi warsztaty i laboratoria z zakresu pracy z ciałem oraz z przeciwdziałania dyskryminacji, przemocy, empowermentu i inkluzywności. Współpracuje z instytucjami kultury, uczelniami wyższymi oraz organizacjami pozarządowymi. Założycielka i prezeska Stowarzyszenia Strefa Wenus z Milo (2014-2020) i członkini Kolektywu Artykuł 6.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close