Fundacja Performa zaprasza na warsztaty tańca żydowskiego prowadzone przez Martę Pietruszkę. Wydarzenie odbędzie się w ramach drugiej edycji Festiwalu Tańca Współczesnego „Pamięć miasta”.
Warsztaty odbędą się w dniach 7–14 września 2023 godz. 10.00–12.00 w Wyższej Szkole Zarządzania, przy ul. 1 maja 40 w Częstochowie.
Nabór otwarty
Marta Pietruszka – przygodę z tańcem rozpoczęła w latach 80., w Studenckim Teatrze Tańca „Kontrast” działającym w Krakowie. Obok niej, działały tam wówczas między innymi Iwona Olszowska czy Katarzyna Skawińska. Pietruszka została wówczas także członkinią eksperymentalnego zespołu teatralnego Teatr 38, działającego przy Klubie pod Jaszczurami.
Była współzałożycielką (wespół z Iwoną Olszowską) Eksperymentalnego Studia Tańca EST. W 1998 roku razem z Olgą A. Marcinkiewicz założyła Teatr Gestu i Ruchu. Współpracowała także stale z Gdańskim Teatrem Tańca Mellissy Monteros i Wojciecha Mochnieja. Brała udział w projektach Śląskiego Teatru Tańca. Wykładała na krakowskiej PWST, od 1993 roku prowadzi stałe zajęcia w Staromiejskim Centrum Kultury Młodzieży na Kazimierzu. Była wychowawczynią całego pokolenia krakowskich tancerzy, zarówno amatorów, jak i tych, którzy przedostali się do profesjonalnego obiegu. W SCKM prowadziła również Scenę Tańca Współczesnego – cykliczny program prezentacji zarówno grup amatorskich, jak i kameralnych projektów ze sceny zawodowej. Zamiłowania: taniec żydowski i polskie tańce ludowe.
2. Festiwal Tańca Współczesnego „Pamięć miasta”
Współpraca i patronaty medialne:
portal taniecPOLSKA.pl, CGK, Życie Częstochowy i Powiatu, Orion TV, Twoja Polska Stacja
Partnerzy:
Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce, Teatr im. Adama Mickiewicza, Ośrodek Promocji Kultury Gaude Mater, Stowarzyszenie Częstochowski Uniwersytet Trzeciego Wieku, Galeria 4 Arte
Organizator: Fundacja Performa
Kuratorka: Anna Królica
Festiwal odbywa się pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Częstochowy i Związku Artystów Scen Polskich – Stowarzyszenie.
Festiwal tańca współczesnego „Pamięć miasta” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu „Taniec”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.
Projekt dofinansowany ze środków SKE – Związku Artystów Scen Polskich ZASP – Stowarzyszenie.
„Pamięć miasta” – spacer performatywny jest dofinansowany ze środków Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historycznych w Polsce.