MAAT FESTIVAL to międzynarodowy festiwal tańca i ruchu, skupiony na awangardowych poszukiwaniach w sztuce ciała. W 2015 roku organizatorzy zapraszają na VII edycję Maat Festival „Kantor Now”, która poświęcona będzie badaniom fenomenu twórczości Tadeusza Kantora. Do udziału w projekcie zaproszono artystów, dla których szczególnie ważny jest dorobek teatru Cricot 2 oraz postać Tadeusza Kantora jako wciąż aktywnego inspiratora.
Trzecim rezydentem VII edycji Maat Festival „Kantor Now” będzie Sławek Bendrat (1-14 września 2015). W ramach rezydencji organizatorzy zapraszają do udziału w lekcjach tańca, które prowadzą rezydenci festiwalu. Każda otwarta lekcja tańca oparta jest na własnej metodzie pracy z ciałem. Organizatorzy proszą o wcześniejsze zgłoszenie udziału w lekcji tańca na adres mailowy: zapisy.maat@gmail.com lub tel. 81 466 61 25.
Opis lekcji:
Na lekcji tańca współczesnego, które prowadzi Sławek Bendrat, wykorzystywane są jego wieloletnie doświadczenia zdobyte podczas pracy w wielu europejskich zespołach i pięcioletniej pracy pedagogicznej w Szwajcarii. Lekcja bazuje na wykorzystaniu technik floor work i release, oraz innych ćwiczeń, które jednocześnie wzmacniają sprawność fizyczną tancerza. Nacisk kładziony jest na pracę nad płynnością ruchów i opanowanie techniczne materiału choreograficznego. Istotna częścią lekcji jest ćwiczenie frazy ruchowej, w której analizowane są detale i interpretacja każdego ruchu. Materiał ruchowy często składa się z małych gestów, które umożliwiają tancerzowi wydobycie emocji w ruchu.
Sławek Bendrat – tancerz, choreograf
Wrocławianin, studiował na wydziale pedagogiki baletu Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie; absolwent Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Olgi Sławskiej-Lipczyńskiej w Poznanie. Przez wiele lat był związany jako tancerz z Polskim Teatrem Tańca w Poznaniu, następnie pracował w szwajcarskim Luzerner Theater jako tancerz i choreograf. Kolejne dwa lata był członkiem zespołu Baletu Narodowego w Marsylii (Ballet National de Marseille) kierowanego przez Frederica Flamanda. W 2010 roku otrzymał podczas międzynarodowego konkursu Baltic Movement Contest na pracę solowę otrzymał nagrodę za Pinku Chirashi. Jest jednym z założycieli Pink Mama Theatre, w którym pełni funkcję dyrektora artystycznego oraz choreografa wszystkich spektakli teatru. Pink Mama Theatre od 2013 roku ma status „associated artist” w Dampfzentrale Bern, jednej z najważniejszych scen tańca w Szwajcarii.
***
Miejsce wydarzeń: Centrum Kultury w Lublinie ul. Peowiaków 12.
Zespół kuratorski: Tomasz Bazan, Anna Królica, Patrycja Płanik
Produkcja: Maria Sapeta
Więcej informacji: http://teatrmaat.pl/maat-festival