Rok temu Studencki Ogólnopolski Festiwal Teatralny „Kontestacje” świętował jubileusz 10-lecia. Stał się on pretekstem do zmian. Największą z nich było przeniesienie daty wydarzenia z jesieni na wiosnę. W tym roku organizatorzy świętują kolejną rocznicę – 50-lecie Akademickiego Centrum Kultury. Dla organizatorów jest to wydarzenie doniosłe, gdyż z „Chatką Żaka” festiwal związany jest od początku istnienia – wyrasta z tradycji teatru studenckiego, kultury alternatywnej, którym już od lat 70. patronował ten ośrodek.
XI edycję SOFT „Kontestacji” poprzedza Międzynarodowa Konferencja Naukowa Swoboda wypowiedzi artystycznej a pułapki wolności, która poruszać będzie problem cenzury i autocenzury ograniczającej wolność słowa. Wydarzeniem łączącym konferencję i festiwal będzie debata Studencka alternatywa. O teatrze w ACK „Chatka Żaka”, na której gościć będą osoby mające wpływ na działalność teatralną w Akademickim Centrum Kultury.
Podczas trwania festiwalu odbywać się będzie wystawa multimedialna Z archiwum Chatki prezentująca osiągnięcia kultowych już grup teatralnych, które stały się wizytówką lubelskiej sceny teatrów studenckich: Gong 2, Teatr Provisorium, Grupa Chwilowa, Scena6.
W tym roku SOFT „Kontestacje” zyskują rangę międzynarodową. Wśród zaproszonych gości znajduje się Kolektyw Little:interference, w którego skład wchodzą tancerze z Bytomia i Monachium oraz Justyna Kalbarczyk, artystka niezależna, pracująca w Berlinie. Będzie to doskonała okazja do skonfrontowania działalności młodych, niezależnych artystów pracujących w Polsce i tych, którzy tworzą za naszą zachodnią granicą.
Wszystkie zaproszone spektakle łączy wspólny idiom — „Tożsamość”, który eksplorowany jest poprzez użycie niejednorodnych środków. Festiwalowe prezentacje sytuują się pomiędzy teatrem tańca a performansem/lecture-performance. O tożsamości konstytuującej się w relacji z Bogiem opowie Karol Miękina w swoim spektaklu Homo religiosus, natomiast o tej, która rodzi się w związku z drugim człowiekiem artyści Teatru Nowego w Panakei oraz Dominik Gąsowski w swoim monodramie Dziecko-Dorosły-Dzieci. Portret tożsamości ukształtowanej w opozycyjnej relacji Swój – Obcy stworzy Olga Maciupa w performatywnym czytaniu dramatu Ołeksandra Irwanća Kłamczuch z Placu Litewskiego. Konfrontacji podmiotu z resztą społeczeństwa dokona Tomasz Foltyn w performansie World is. Natomiast porównanie kobiecych wizerunków odbędzie się za sprawą Anny Kosiorowskiej – Twarze Medei oraz Joanny Belzyt i jej koncertu performatywnego Przestrzenie kobiety.
Organizatorzy:
Barbara Żarinow
Joanna Belzyt
Urszula Motyka
PROGRAM
Piątek 24 kwietnia 2015:
17:00 debata: Studencka alternatywa. O teatrze w ACK Chatka Żaka”, prowadzi: dr Jarosław Cymerman
19:00 Olga Maciupa Kłamczuch z Placu Litewskiego (czytanie performatywne) (SW IMA)
20:00 Little:interferance Jetz|Teraz (SW)
21:00 Kontestacyjne konwersacje (F)
Sobota 25 kwietnia 2015:
18:00 Tomasz Foltyn World is (SW)
19:00 My – Persony Przestrzenie kobiety (SW IMA)
20:00 Żywe wiązania Dziecko-Dorosły-Dzieci (SW)
20:45 Justyna Kalbarczyk How similar I am to your grandma (SW IMA)
21:00 kontestacyjne konwersacje (F)
23:00 Noc Warsztatów
23:00 Tomasz Bazan, Przemysław Buksiński, Dominik Gąsowski, Justyna Kalbarczyk
0:45 Teatr Nowego, Kinga Panasiuk, Małgorzata Adamczyk
Niedziela 26 kwietnia 2015:
18:00 Teatr Nowego Panakeia (SW IMA)
19:00 Karol Miękina Homo religiosus (SW IMA)
20:00 Anna Kosiorowska Twarze Medei (SW)
21:00 kontestacyjne konwersacje (F)
23:00 afterparty
Imprezy towarzyszące: Międzynarodowa Konferencja Naukowa Swoboda wypowiedzi artystycznej a pułapki wolności; wystawa multimedialna Z archiwum Chatki (autor: Łukasz Łepik i Ilona Wałęcak).
Kontakt i więcej informacji: kontestacje@gmail.com