
Fot. A.Grabowski
Fot. A.Grabowski
Centrum Kultury i Sztuki w Siedlcach zaprasza na pokaz spektaklu Polskiego Teatru Tańca Gorycz w choreografii Kai Kołodziejczyk w ramach programu „Scena dla tańca 2018”. Gorycz ma wiele odcieni: zmysłowy, egzystencjalny, metafizyczny. Autorka spektaklu przygląda się różnym obszarom jej doświadczenia. Gorycz kryje się w smaku rdzy, w upojeniu absyntem, w słodko-gorzkim uczuciu miłości. Gorycz w tradycji literackiej i folklorystycznej – w poezji Mickiewicza i Berezina oraz ludowych obrzędach dziadów i Zielonych Świątek – splata się z ucieleśnionym doświadczeniem białego śpiewu. Jedna z trzech odsłon tryptyku poświęconego reinterpretacji Dziadów Adama Mickiewicza.
Spektakl Gorycz został zrealizowany we współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca w ramach programu Zamówienia choreograficzne 2017.
Premiera: 27 maja 2017 r., Aula Artis w Poznaniu
Autorka koncepcji, reżyseria i choreografia: Kaya Kołodziejczyk
Muzyka: Jacek Sienkiewicz
Przygotowanie muzyczne, praca z pieśniami tradycyjnymi: Julita Charytoniuk
Dramaturgia: Daria Woszek
Kostiumy: Katarzyna Borkowska
Scenografia: Bracia / Maciej Chorąży i Agnieszka Klepacka
Charakteryzacja: Magdalena Banachowicz
Asystentka produkcji: Sandra Szatan
Producentka: Natalia Gorzelańczyk
Wykonanie: Urszula Bernat-Jałocha, Jerzy Kaźmierczak, Kornelia Lech, Paweł Malicki, Michał Przybyła, Katarzyna Rzetelska, Sandra Szatan, Dominik Więcek, Emily Wong
Czas trwania: 60 min.
Projekt realizowany we współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca w ramach programu Scena dla tańca 2018.
Bilety: https://iframe39.biletyna.pl/event/view/id/78676
O artystach:
Polski Teatr Tańca – istnieje od 1973 roku, jest profesjonalnym autonomicznym zespołem, którego oblicze przeszło ewolucję od spektakli ukształtowanych formą teatru baletowego do współczesnego gatunku: teatru tańca, który charakteryzuje się przekraczaniem granic rodzajowych, technicznych i stylistycznych, wyzwalaniem z przypisanych tradycją środków wyrazu, skłanianiem ku interdyscyplinarności, poszukiwaniem nowych przestrzeni teatralnych i opartym na kreatywnej improwizacji w procesie tworzenia.
Z recenzji:
„Przejmujący i efektowny wizualnie spektakl przywieźli tancerze Polskiego Teatru Tańca, którzy podjęli się trudnego wyzwania, jakim jest przedstawienie na scenie… goryczy. […] Intrygującym i trudnym był też pomysł włączenia do spektaklu doświadczenia goryczy odnalezionego w tradycji literackiej i folklorystycznej – w poezji Mickiewicza i Berezina oraz ludowych obrzędach Dziadów i Zielonych Świątek”.
Monika Żmijewska, „Gazeta Wyborcza Białystok”
„Ważnym nawiązaniem do Mickiewicza jest obrzęd jako spotkanie ludzi w pewnej sprawie. Nie nazywamy tej sytuacji i nie objaśniamy jej mistycyzmu. Jednak strukturalnie Dziady. Część II odwzorowane są w Goryczy niemal jeden do jednego. Respektujemy kolejność rozgrywania się z zdarzeń, jednak w spektaklu nie oddajemy dokładnie Mickiewiczowskiej historii”.
Twórczynie w rozmowie z Anną Koczorowską
Więcej informacji: http://www.ckis.siedlce.pl