Polski Teatr Tańca istnieje od 1973 roku, jest profesjonalnym autonomicznym zespołem, którego oblicze przeszło ewolucję od spektakli ukształtowanych formą teatru baletowego do współczesnego gatunku: teatru tańca, który charakteryzuje przekraczanie granic rodzajowych, technicznych i stylistycznych, wyzwalanie się z przypisanych tradycją środków wyrazu, skłanianie ku interdyscyplinarności, poszukiwanie nowych przestrzeni teatralnych i oparty na kreatywnej improwizacji proces tworzenia.
Historia
W 1973 roku z inicjatywy władz miejskich i środowiska artystycznego Poznania został powołany do istnienia Polski Teatr Tańca – Balet Poznański, którego dyrekcję powierzono wybitnemu tancerzowi i choreografowi Conradowi Drzewieckiemu.
Blisko piętnastoletni okres kierownictwa Conrada Drzewieckiego charakteryzują prekursorskie przedsięwzięcia artystyczne, które usytuowały zespół poznański w gronie najlepszych kompanii europejskich, czego dowodem były m.in. liczne zaproszenia na międzynarodowe festiwale baletowe.
W latach 1988-2016 dyrektorem naczelnym i artystycznym Polskiego Teatru Tańca była prof. Ewa Wycichowska, wieloletnia primabalerina Teatru Wielkiego w Łodzi, choreograf i pedagog, profesor sztuk muzycznych, jedna z największych indywidualności artystycznych w historii polskiej sztuki tańca.
Ewa Wycichowska traktując modern i contemporary dance jako główne tworzywo ruchowe, rozwinęła oryginalną koncepcję inscenizacyjno-choreograficzną zmierzającą do syntezy sztuk, gdzie warstwy: choreograficzna, dramaturgiczna, muzyczna i plastyczna spotykają się i wzajemnie przenikają. Uzupełniła również pierwotną wizję teatru autorskiego i zaprosiła do współpracy wybitnych twórców z całego świata, m.in. Birgit Cullberg, Matsa Eka, Orjana Anderssona, Virpi Pahkinen, Karine Saporta, Ohada Naharina, Jo Strømgrena.
W latach 1999-2016 w Polskim Teatrze Tańca działało Atelier – scena poszukiwań i debiutów. Tworzyła je grupa tancerzy Polskiego Teatru Tańca, poszukująca nowych dróg aktywności artystycznej. Atelier wyłoniło nowe pokolenie twórców, którzy w znaczący sposób zaznaczają swoja obecność na współczesnej mapie sztuki tańca, m.in. Iwonę Pasińską, Paulinę Wycichowską, Andrzeja Adamczaka i Daniela Stryjeckiego.
Atrakcyjna oferta repertuarowa, nowy oryginalny język tańca i współczesna forma teatralna proponowane przez zespół poznański, spotykają się z uznaniem widzów na całym świecie.
Od 1973 roku, zgodnie ze statutem Polski Teatr Tańca, mając swoją stałą siedzibę w Poznaniu, realizuje założenia programowe, polegające na promocji i upowszechnianiu sztuki tańca w kraju i za granicą. Poszerzając swoją działalność o pierwiastek edukacyjno-warsztatowy Polski Teatr Tańca organizował w latach 1994-2016 Międzynarodowe Warsztaty Tańca Współczesnego oraz (od 2004 roku) Międzynarodowy Festiwalu Teatrów Tańca, w ostatnich latach pod nazwą Dancing Poznań.
Od 1 września 2016 funkcję dyrektora Teatru pełni dr Iwona Pasińska, tancerka, choreograf, pedagog, doktor teatrologii, wieloletnia pierwsza solistka PTT.
Z Polskim Teatrem Tańca Iwona Pasińska związana jest od 1989 roku. Tu, po ukończeniu łódzkiej szkoły baletowej, rozpoczęła swoją karierę wykonawczą i debiutowała jako choreograf. Obecnie dr Iwona Pasińska jest wykładowcą w Akademii Teatralnej w Warszawie, realizuje liczne projekty jako choreograf i dramaturg ruchu w stworzonej przez siebie fundacji Movements Factory Foundation oraz we współpracy z teatrami w całej Polsce.
Adres
Kozia 4, Poznań
Telefon
61 853 23 70; 61 852 42 42/41; 61 852 40 08;
Strona
powiązane
Ludzie
Ewa Wycichowska
- tancerka
- choreografka
- pedagog
- menadżerka kultury
Paulina Wycichowska
- tancerka
- choreografka
- pedagog
Conrad Drzewiecki
- choreograf
- tancerz
- pedagog
Krystyna Kostrzemska-Suska
- tancerka
Karolina Wyrwał
- choreograf
- tancerka
- pedagog
Urszula Bernat-Jałocha
- tancerka
- choreografka
- pedagog
Artur Bieńkowski
- choreograf
- pedagog
- menadżer kultury
Agnieszka Fertała
- tancerka
- choreografka
Katarzyna Kulmińska
- tancerka
Bartłomiej Raźnikiewicz
- tancerz
- pedagog
Katarzyna Rzetelska
- tancerka
- pedagog
Karol Miękina
- tancerz
- aktor
Marcin Motyl
- tancerz
Niels Claes
- tancerz
Konrad Stefański
- choreograf
- tancerz
- pedagog
Paulina Jaksim
- tancerka
Sandra Szatan
- tancerka
Emily Wong
- tancerka
Fabian Fejdasz
- choreograf
- tancerz
Jerzy Kaźmierczak
- tancerz
Julia Hałka
- tancerka