
fot. Andrzej Grabowski
fot. Andrzej Grabowski
W ramach pokazów programu Scena dla tańca 2019, realizowanego we współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca, widzowie Filharmonii Kaszubskiej w Wejherowie będą mieli okazję obejrzeć Polkę Polskiego Teatru Tańca. To spektakl, który ma formę kolażu, a jego koncepcja inscenizacyjna opiera się na grze różnymi znaczeniami słowa „Polka”. Wyreżyserowany został przez Igora Gorzkowskiego, a choreografię stworzyła Iwona Pasińska. Twórcy przyglądają się rozmaitym odcieniom kobiecości i różnym doświadczeniom życiowym kobiet: miłości, pracy, przyjaźni, rozmarzeniom, niespełnieniom i snom. Premiera przedstawienia odbyła się w Roku Bogów w Polskim Teatrze Tańca.
W recenzji pt. Smutna Polka w „Polityce” (nr 7) Joanna Brych pisała o spektaklu, że premierę Polskiego Teatru Tańca należy zaliczyć do jednych z najciekawszych propozycji naszej sceny tańca współczesnego ostatnich lat. Spektakl prezentowany był w ramach X. Dni Sztuki Tańca, dorocznego przeglądu baletowego organizowanego przez Teatr Wielki – Operę Narodową i Polski Balet Narodowy, który w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości poświęcony był w całości najnowszym osiągnięciom polskiej sceny tańca.
Premiera Polki wpisała się w program Roku Bogów 2018 w Polskim Teatrze Tańca. Jego idea zogniskowana była wokół polskich boskich spraw, postaci oraz symboliki, w których boskość zjawisk i figur rozumiana jest jako uzus lub aklamacja, uznanie społeczne lub samouznanie. Rok Bogów jest częścią programu działalności Polskiego Teatru Tańca na lata 2016-2020, oddającego hasło „Polski/wielko-polski”, który ma zadanie gloryfikować polską sztukę.
O spektaklu:
A siódmego dnia Pan Nasz, stworzyciel wszystkiego, strudzony swoim dziełem wypoczywał. I zdarzyło się, że Pan Nasz przysnął i kiedy spał, melodia mu wpadła przez ucho do głowy i wyjść nie chciała, póki Pan Nasz jej nie nazwie. I rzekł Pan – będzie Polka. I była. (fragment tekstu Polki – Igor Gorzkowski)
Polka to szybki taniec.
Polka to forma muzyczna, w metrum parzystym. Polka to kobieta.
„Polka” to kolaż, którego strukturę fabularną wyznacza oś życia kobiety od narodzin do śmierci.
7 kobiet, 7 grzechów głównych, 7 dni tygodnia.
Jaka jest Polka?
Co robi?
Czego nie robi?
Co je na śniadanie?
Czego nie zdążyła ?
O czym marzy?
O co się modli?
Do kogo lub do czego?
Czy jest namiętna?
Na co czeka?
Reżyseria i dramaturgia: Igor Gorzkowski
Muzyka: Zbigniew Kozub
Scenografia i kostiumy: Andrzej Grabowski
Choreografia: Iwona Pasińska i artyści – tancerze Polskiego Teatru Tańca
Obsada premierowa: Urszula Bernat-Jałocha, Julia Hałka, Paulina Jaksim, Jerzy Kaźmierczak, Zbigniew Kocięba, Katarzyna Kulmińska, Paweł Malicki, Marcin Motyl, Michał Przybyła, Adrian Radwański, Katarzyna Rzetelska, Sandra Szatan, Dominik Więcek, Emily Wong
Obsada aktualna: Amy Basley, Julia Hałka, Paulina Jaksim, Katarzyna Kulmińska, Katarzyna Rzetelska, Sandra Szatan, Emily Wong, Kacper Bożek, Jerzy Kaźmierczak, Dominik Kupka, Paweł Malicki, Michał Przybyła, Adrian Radwański, Dominik Więcek
Asystentka kostiumografa: Adriana Cygankiewicz
Produkcja: Polski Teatr Tańca
Projekt graficzny: Piotr Zdanowicz
Światła: Przemysław Gapczyński
Obsługa dźwięku: Zuzanna Majewska
Obsługa sceny: Grzegorz Potocki, Andrzej Przybyszewski
Czas trwania: 70 minut
Bilety: 29 zł normalne; 19 zł ulgowe (online na stronie: www.wck.org.pl)
Pokaz w Filharmonii Kaszubskiej to jedna z kilku prezentacji, które odbywają się w ramach projektu Brzmienie tańca. Projekt Brzmienie tańca zakłada pokazy dwóch tytułów Polskiego Teatru Tańca – Żniw i Polki – powstałych do muzyki znaczących współczesnych kompozytorów polskich. Spektakle współorganizowane są w partnerstwie z filharmoniami, aby z gatunkiem teatru tańca dotrzeć do melomanów – nowego grona odbiorców. W ramach projektu Polkę będzie można jeszcze zobaczyć w Filharmonii Podkarpackiej w Rzeszowie (10 czerwca, godz. 19.00), Żniwa w Filharmonii Gorzowskiej – Centrum Edukacji Artystycznej (20 września, godz. 19.00) oraz w Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica im. Wojciecha Kilara w Słupsku (28 września, godz. 19.00).
Projekt jest współorganizowany przez Instytut Muzyki i Tańca w ramach programu Scena dla tańca 2019.
***
W ramach programu Scena dla tańca, będącego programem własnym Instytutu Muzyki i Tańca, wsparcie otrzymują projekty, dzięki którym spektakle taneczne mogą być regularnie prezentowane na scenach teatralnych i w instytucjach (jak centra sztuki czy galerie) w całej Polsce. Program umożliwia także regularne gościnne prezentacje spektakli tańca na scenach tanecznych w całym kraju.