Artyści Centrum w Ruchu zapraszają na przygotowaną specjalnie z okazji urodzin improwizację, oraz projekcje, rozmowy z artystami i tort.
Centrum w Ruchu to warszawski kolektyw 11 uznanych choreografów, tancerzy i performerów ale też miejsce ich stałej pracy, artystycznych poszukiwań i kontaktów z widzami. Tutaj przygotowują spektakle, prowadzą warsztaty i zapraszają do rozmów – w ten sposób budują przestrzeń wymiany i komunikacji z publicznością o współczesnej choreografii eksperymentalnej.
Centrum w Ruchu powstało w 2013 roku z inicjatywy Fundacji Burdąg. Tworzą je artyści tańca współczesnego i sztuk performatywnych. Łączy ich pasja i determinacja kształtowania nowych przestrzeni dla sztuk performatywnych w Polsce.
Działają od dwóch lat.
Artyści Centrum w Ruchu: Izabela Chlewińska, Korina Kordova, Agnieszka Kryst, Ramona Nagabczyńska, Weronika Pelczyńska, Renata Piotrowska, Magda Ptasznik, Maria Stokłosa, Iza Szostak, Karol Tymiński, Wojtek Ziemilski.
Muzyka impro podczas urodzin: Marek Kępa i Dominik Mokrzewski
Partnerzy wydarzenia: Fundacja Burdąg, Wawerskie Centrum Kultury
Dofinansowano ze środków Miasta St. Warszawy
Centrum w Ruchu (Wawerskie Centrum Kultury), ul. Żegańska 1 A, II piętro, sala 118
Jak dojechać: Stacja kolejki S1 i autobusu 521: PKP Międzylesie lub 525 (przystanek Pożaryskiego)
Więcej:
organizacja wspierająca: www.burdagstudio.com
O CENTRUM W RUCHU
IDEA
Creativity requires the courage to let go of certainties.
Centrum w Ruchu jest KOLEKTYWEM – grupą artystów działających wspólnie w konkretnym celu, wykorzystujących różnice artystyczne jako wartość dodaną przydatną w znajdowaniu szerszej perspektywy i osiąganiu trwałych celów. Opiera się na dialogu i współpracy uwzględniającej wiele punktow widzenia. Jest inicjatywą oddolną.
Spotkali się w Warszawie. Po ukończeniu zagranicznych uczelni artystycznych i na bazie doświadczenia w pracy w międzynarodowym środowisku tańca starają się wspólnie kształtować warunki – lokalowe, producenckie i finansowe – do swojej działalności w Polsce..
Tak piszą o sobie :
„Od dwóch lat zbieramy doświadczenie, kształcimy się i rozwijamy własne ścieżki twórcze w Polsce i za granicą. Centrum w Ruchu jest naszą reakcją na zastaną sytuację, na brak ośrodków, w których można rozwijać swoją pracę – tworzyć spektakle, prowadzić warsztaty. Pomimo różnych zainteresowań i języków artystycznych, zdecydowaliśmy trzymać się razem. Prowokujemy zmiany. Centrum w Ruchu to propozycja zbudowania nowych możliwości dla pracy twórczej choreografów i performerów. Zostało stworzone i jest zarządzane przez samych artystów – budowane jest od potrzeby, od środka, od centrum. Centrum w Ruchu ma nas motywować, żeby sobie pozwalać na więcej. Żeby nie być zakładnikami systemu grantowo-projektowego. Centrum w Ruchu ma stymulować rozwój środowiska tańca i sztuk performatywnych oraz zwiększać obecność tych dziedzin w życiu kulturalnym stolicy.”
Na polskiej mapie współczesnych zjawisk artystycznych narodziny Centrum w Ruchu są świadectwem potrzeby zapełnienia niszy w świecie praktyk performatywnych. Po okresie „pokolenia solo” (termin określający najmłodszą generację niezależnych choreografów działających w obszarze tańca eksperymentalnego, a także tytuł książki Anny Królicy, której bohaterami są m.in artyści Centrum w Ruchu) kilka lat temu pojawiła się potrzeba WSPÓLNEGO budowania znaczeń i kierunków w przestrzeni sztuk performatywnych.
Siła tego zjawiska coraz mocniej przejawia się w polskim życiu artystycznym i oznacza kumulowanie wiedzy, dążenie do zmian i otwartość na partnerów – wymianę doświadczeń i dzielenie się nimi. Elementem spajającym te tendencje jest potrzeba eksplorowania i redefiniowania praktyki artystycznej w społecznymi ekonomicznym kontekście, w ktorym funkcjonują dzisiejsi twórcy. Cyrkulacja zdobytej wiedzy i doświadczenia staje się celem samym w sobie. Fakt, że grupa niezależnych artystów, którzy ukończyli szkoły i praktyki zagraniczne powraca do kraju by założyć platformę i wspólnie kształtować podwaliny własnej działalności, jest obiciem dążenia do świadomego kształtowania swojego funkcjonowania na polu sztuk performatywnych w Polsce.
MIEJSCE
Siedziba Centrum w Ruchu, dzięki współpracy z władzami lokalnymi dzielnicy Wawer, mieści się w Wawerskim Centrum Kultury, gdzie w budynku dawnej szkoły zajmuje trzy pomieszczenia o łącznej powierzchni około 200 m2. Członkowie CwR pracują w niej na co dzień, mają tu próby, warsztaty, organizują spotkania. Powstają tu spektakle będące w czołówce nowatorskich propozycji na polskiej i międzynarodowej scenie tańca. Jest to też żywa przestrzeń wymiany wiedzy między artystami sztuk performatywnych i widzami.
EDUKACJA
Oprócz realizacji przedstawień kolektyw prowadzi działalność edukacyjną (organizując kilkadziesiąt warsztatów rocznie) oraz buduje nowoczesny dyskurs wokół sztuki choreograficznej (dzięki otwartym pokazom pracy w procesie, spotkaniom z ekspertami i widownią, rezydencjom i choreograficznym projektom badawczym z udziałem dramaturgów i dziennikarzy).
POKAZY WORK IN PROGRESS
W 2014 roku ropoczęliśmy cykl pokazów worki in progress i rozmów o spektaklach jeszcze w trakcie ich realizacji. Moderowane przez dziennikarzy i kuratorów spotkania były elementem włączania widzów w proces twórczy artystów i ich pracę nad spektaklem. Prezentowaliśmy The way things dinge Ramony Nagabczyńskiej, Wylinka Marii Stokłosy (obie premiery w Muzem Sztuki Nowoczesnej w Warszawie), Europa. Śledztwo Izy Szostak, Weroniki /Pelczynskiej I Mgdaleny Jędry (premiera w Komunie//Warszawa), Śmierć. Ćwiczenia i wariacje Renaty Piotrowskiej i Surplus Magdaleny Ptasznik (obie premiery w Instytucie Teatralnym) oraz This is a musical Karola Tymińskiego, You have your voice Izabeli Chlewińskiej, które nadal są w fazie produkcji.
BADANIA
Projekt Badanie/Produkcja. Rezydencje. Taniec w procesie artykulacji to twórcza współpraca młodych krytyków i badaczy oraz profesjonalnych choreografów. Celem jest prowokowanie dialogu artystów z badaczami sztuk performatywnych. W ramach projektu zapraszamy ich na wspólne rezydencje. W czasie prób badacze śledzą proces powstawania spektaklu, uczestniczą w dyskusjach o jego kształcie, poznawają metody twórcze oraz sposoby komunikacji wewnątrz procesu tworzenia. Na podstawie zebranego materiału i prowadzonych dzienników powstają autorskie teksty będące analizą procesu powstawania spektakli. Do dziś w projekcie wzięli udział: Anka Herbut, Mateusz Szymanówka, Zofia Smolarska, Teresa Fazan, Agnieszka Kocińska i Regina Lisowska.
Projekt realizowany we współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca.
Partnerzy projektu: Dwutygodnik.com, taniecPOLSKA.pl
WSPÓŁPRACA CENTRUM W RUCHU Z INSTYTUCJAMIW POLSCE I ZAGRANICĄ
W 2014 roku wśród partnerów zagranicznych artystów Centrum w Ruchu roku znaleźli się:
- w Niemczech: Tanztage Berlin, Sophiensaele Berlin, Tanz Fabrik Berlin, Studio 5, NRW Tanzrecherche w Bielefeld, Mica Moca
- we Francji: Maison de la Culture d’Amiens, Open Latitudes (Latitudes Contemporaines- Lille, w Belgii: Les Halles – Bruxelles,
- w Szwajcarii: L’Arsenic – Lausanne, Le Manège-Mons| Folie, Free Art Fusion;
- w Austrii: Szene/Salzburg, Impulstanz /Schauspeilhaus w Wiedniu;
- w Hiszpanii: Tragant Danza i Antic Teatre – Epsai de Cracio w Barcelonie;
- w USA: Experimental Media and Performing Arts Center (EMPAC) w Troy/k.NY, Association of Performing Art Presenters (APAP), Waszyngton,
- w Islandii: Reykjavík Dance Festival
Polskie instytucje, które wsparły pokazy i produkcje artystów Centrum w Ruchu:
- Urząd Miasta Stołecznego Warszawa,
- Instytut Adama Mickiewicza,
- Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego,
- Art Stations Foundation by Grażyna Kulczyk w Poznaniu,
- Centrum Kultury w Lublinie,
- Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora CRICOTEKA,
- Fundacja C/U,
- Fundacja MaMa,
- Komuna//Warszawa,
- Fundacja Artoffnia i Miejski Ośrodek Kultury, Olsztyn
- Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie
- Instytut Muzyki i Tańca
Polskie festiwale, na których występowali artyści Centrum w Ruchu:
- Warszawa: Festiwal Ciało/Umysł, Warszawska Platforma Tańca;
- Lublin; V MAAT Festival – Border Line,
- Kraków; Free The Dance,
- Poznań; Festiwal Malta,
- Wrocław; RUSZA Festiwal,
- Poznań: Rewolucje Wielkopolskie,
- Białystok, Kalejdoskop
Do pobrania: