
Fot. Jakub Wittchen dla Art Stations Foundation by Grażyna Kulczyk
Fot. Jakub Wittchen dla Art Stations Foundation by Grażyna Kulczyk
Fundacja Ciało/Umysł zaprasza pasjonatów tańca i sztuk performatywnych do Narodowego Instytutu Audiowizualnego na prezentację Family Affair.
Family Affair to rodzaj teatru dokumentalnego, angażującego i zaangażowanego. Dzięki połączeniu poetyckiego podejścia wraz z badaniami terenowymi włoski kolektyw Zimmerfrei wraz z uczestnikami rozwija multimedialną narrację wyłaniającą się z różnych doświadczeń rodzin mieszkających w Warszawie. Codzienne doświadczenie, know-how oraz projekty poszczególnych członków rodzin zostają przekształcone w multimedialny performans.
Projekt realizowany będzie w ośmiu miastach europejskich. Po Warszawie kolektyw ZimmerFrei pojedzie do Belgii, Francji, Włoch, Portugalii, Szwajcarii oraz na Węgry, próbując wraz z uczestnikami warsztatów zdefiniować pojemne pojęcie „rodziny” – najmniejszej z możliwych wspólnot. W ten sposób ma powstać europejska kolekcja idei związanych z problematyką rodziny jako modelu relacji we współczesnym społeczeństwie.
Organizator: Fundacja Ciało/Umysł
Partnerzy: Komuna//Warszawa, Narodowy Instytut Audiowizualny
Projekt współfinansuje m.st. Warszawa, dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Projekt w ramach projektu Open Latitudes przy wsparciu Programu Kultura Unii Europejskiej
Od kuratorki WST, Edyty Kozak:
Nie jest łatwo rozpocząć projekt, ale jeszcze trudniej go zakończyć!
„ART & Family” to ostatnia, 5 odsłona Warszawskiej Sceny Tańca, która powstała w 2011 roku, tworząc pierwszy udany projekt prezentacji tańca w stolicy przez cały rok.
Po tym intensywnym okresie budowania nie tylko programu, ale i nowej marki na kulturalnej mapie Warszawy zapraszamy na ostatnie spotkanie, na którym spróbujemy zmierzyć się z tematem modelu współczesnej, artystycznej rodziny. Na program złożą się: performansy, prezentacje artystyczne, panele dyskusyjne, filmy, spotkania z artystami, muzyka i tańce…
Zawód artysty nie jest łatwo scharakteryzować. Wciąż trwają spory o jego profesjonalizację. Różne dziedziny prezentują odmienne postawy artystyczne, uwikłane w różnorodne warunki funkcjonowania społecznego. Pojawiają się też opinie mówiące o tym, że artysta to nie zawód, ale powołanie czy hobby.
Na ostatnie spotkanie Warszawskiej Sceny Tańca wybraliśmy temat, który jeszcze z innej strony spojrzy na zawód artysty. Podczas tej odsłony wraz z włoskim kolektywem ZimmerFrei zastanowimy się, jak w cieniu artystycznej działalności tancerzy i performerów, poza scenami i salami baletowymi, toczy się codzienne, rodzinne życie artystów, pełne trosk i wyzwań często wynikających z uprawianego zawodu artystycznego.
Więcej informacji na stronie: www.cialoumysl.pl