
Fot. Ani Antonova
Fot. Ani Antonova
W ramach IV odsłony Warsaw Dance Days Warszawski Teatr Tańca, Stowarzyszenie Strefa Otwarta, Mazowiecki Instytut Kultury i Aleksandra Dziurosz zapraszają na pokaz spektaklu PUSH IT austriackiego zespołu SILK Fluegge & DSCHUNGEL Wien.
Wieczór zadedykowany Austriackiemu Forum Kultury w Warszawie z okazji jubileuszu 50-lecia istnienia.
O spektaklu:
Wykorzystując techniki tańca współczesnego i urban dance, tancerze eksplorują znaczenie bodźców w codziennej rutynie, własnych impulsów, manipulacji i inspiracji ze strony innych. Badają także równowagę między bezpieczeństwem i ryzykiem, pozytywnymi i negatywnymi konsekwencjami oraz zewnętrzną uwagę, jakiej jesteśmy złaknieni w epoce umysłowego kapitalizmu.
Wszystko powinno być większe, szersze, wyższe, zawsze bardziej niż jest. Co pcha nas do przodu i pozwala nam na rozwój? Czym są nasze życzenia? Jakie pragnienia i popędy nami rządzą? Na ile te impulsy pochodzą od nas samych, a na ile są podążaniem za zewnętrznymi trendami? Kiedy potrzebujemy motywacji, żeby zejść z utartej ścieżki i przerosnąć samych siebie? Kiedy przekraczamy własne limity?
Scenariusz i reżyseria: Silke Grabinger
Asystentka choreografa i menager produkcji: Olga Świetlicka
Scenografia i światła: Jakob Wiesmayer
Obsada: Jerca Rožnik Novak , Maartje Pasman, Matej Kubus
Czas trwania: 60 minut
Silke Grabinger posiada stopień licencjata w dziedzinie space and design strategies; a także rozpoczęła studia z zakresu grafiki i designu. Jej multimedialne dzieła sztuki są wystawiane w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Europie i zostały nagrodzone wieloma nagrodami. Silke rozpoczęła działania artystyczne breakdance w roku 1997, co zaowocowało projektami z Pottporus i międzynarodowym tournée. W latach 2006-2008 występowała w Cirque du Soleil / The Beatles Show LOVE w Las Vegas, jako artystka solowa wykonująca akrobacje w powietrzu. Pracowała z choreografami Dave St-Pierre, Margie Gillis i Daniel Ezralow. W 2008 roku wyprodukowała swój pierwszy solowy spektakl zatytułowany [SLIK], we współpracy z Pilottanzt. Spektakl [SLIK] został zwycięzcą konkursu zorganizowanego przez Linz 2009 Europejska Stolica Kultury oraz odbył tournée po Europie i Afryce. W 2009 roku Silke otrzymała stypendium z dziedziny muzyki i sztuk scenicznych (BMUKK) oraz nagrodę Austrian design state award za zbiorową wystawę: space & designstrategie. Silke wykreowała postać ANIMA w playGuldaplay na cześć Friedrich Gulda wraz z Paulem Guldą, Marthą Argerich i innymi twórcami z Wiener Konzerthaus. Zagrała główną postać w spektaklu Lawine Torren babyjet podczas Klangwolke, przed 70.000 widzów. W 2012 Silke opracowała technikę notacji tańca dla muzyków, a także współpracowała z kompozytorem Bernhardem Langiem przy kreacji Moving Architecture, opartej na architekturze Austriackiego Forum Kultury w Nowym Jorku. Jednym z jej długoterminowych projektów jest spektakl zatytułowany Versuchsperson Silke Grabinger. Silke brała udział w projekcie, w ramach którego wielu międzynarodowych choreografów, takich jak Anne Juren, Benoit Lachambre, Astrid Endruweit & Michael Laub, Philippe Trajal Harrellem, komik z Superamas Dirk Stermann i reżyser Arash T. Riahi (golden girls production), eksperymentowali z nią jako tancerką, tworząc 10-minutowe choreografie . Obecna praca Silke skupia się na tworzeniu spektakli grupowych w ramach jej kompanii SILK Cie. oraz SILK Fluegge. Spektakle HALT! i BUSSTOP otrzymały wyróżnienie za całokształt twórczości w Górnej Austrii 2013. Co więcej, za spektakl BOOOM! SILK Fluegge otrzymał nagrodę na najlepszy spektakl dla młodzieży w Austrii.
SILK Fluegge – kolektyw artystyczny tańca i sztuki miejskiej z siedzibą w Tabakfabrik w Linzu. Twórczość kolektywu obejmuje przedstawienia teatralne, interwencje w przestrzeni publicznej i w muzeach, szeroko rozumianą działalność artystyczną i kulturalną. Projekty kolektywu koncentrują się wokół tańca współczesnego, i urban dance a ich tematyka w dużej mierze dotyczy młodzieży. Kolektyw SILK Fluegge jest laureatem nagród artystycznych za prace i projekty, m.in. Nagrody za międzykulturowe działania na rzecz integracji dzieci i młodzieży 2015 oraz Nagrody Twórców Scenicznych Landu Górnej Austrii 2013.
Prezentacja spektaklu możliwa dzięki wsparciu: Bundeskanzleramt Österreich oraz Austriackiego Forum Kultury w Warszawie.
DSCHUNGEL Wien jest teatrem młodzieży z Wiednia.
***
Bilety: 20 zł
Projekt Warsaw Dance Days. Międzynarodowy Festiwal Tańca Współczesnego jest częścią autorskiego programu Aleksandry Dziurosz Warszawskie Centrum Tańca.
Dyrektor Artystyczny: dr hab. Aleksandra Dziurosz
Zastępca Dyrektora: dr Bartosz Miłosz Martyna
Asystentka Dyrektora: Kamila Sikora
Koordynator: Magdalena Chabros (MIK), Anna Mizińska (MIK)
Projekt graficzny materiałów promocyjnych: Marcin Jedliński
Organizatorzy:
Aleksandra Dziurosz Brand
Mazowiecki Instytut Kultury
Stowarzyszenie Strefa Otwarta
Warszawski Teatr Tańca
Partnerzy:
Austriackie Forum Kultury w Warszawie
Bundeskanzleramt Österreich
Institute for the Performing Arts and Film (IPF) Zürcher Hochschule der Künste
Pražský Komorní Balet
SILK Fluegge