
Fot. Yassiek (Janusz Matuszewski).
Fot. Yassiek (Janusz Matuszewski).
Centrum Kultury i Inicjatyw Obywatelskich w Podkowie Leśnej zaprasza na plenerowy pokaz spektaklu Kanabasis Teatru Limen Butoh w wykonaniu Sylwii Hanff i Grażyny Chmielewskiej (taniec butoh) oraz Indii Czajkowskiej (muzyka). Prezentacja odbywa się w ramach projektu Butoh (w) podróży, realizowanego przez Stowarzyszenie „Akademia Umiejętności Społecznych” we współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca w ramach programu Scena dla tańca 2017.
Kanabasis to połączenie dwóch słów: katabasis (ruch zstępujący, zejście do otchłani) i anabasis (ruch wznoszący).
Kanabasis to podróż archetypowych postaci przez mityczny czas i przestrzeń Śnienia w poszukiwaniu zagubionej mocy, zagubionej duszy. Spektakl zbudowany jest wokół postaci La Loby – Śpiewającej Nad Kośćmi. Kości symbolizują odrodzenie, to, że jesteśmy w posiadaniu źródła, elementu pierwotnego, więc mamy moc, aby naprawić wszelkie spustoszenia psychiki. La Loba „… śpiewa im pieśń odrodzenia… śpiewać znaczy mówić głosem duszy – na zasłanej kośćmi pustyni duszy kieruje na nas swe tchnienie – przeobrażając nas…”. (Clarissa Pinkola Estés, Biegnąca z wilkami)
Koncepcja i reżyseria: Sylwia Hanff
Taniec Butoh: Sylwia Hanff, Grażyna Chmielewska
Design: Moni Worsztynowicz
Muzyka: India Czajkowska
Sylwia Hanff – pionierka i najbardziej rozpoznawalna tancerka butoh w Polsce. Uczyła się u największych mistrzów butoh (tj. Ko Murobushi, Daisuke Yashimoto, Carlotta Ikeda, Yoshito Ohno oraz Atsushi Takenouchi, Tadashi Endo, Ken Mai, Kan Katsura i inni); performerka teatru fizycznego, instruktorka improwizacji tańca i symboliki ciała, nauczycielka jogi i medytacji; tańca współczesnego i orientalnego uczyła się na wielu międzynarodowych festiwalach i warsztatach tańca w Polsce, Niemczech i Wielkiej Brytanii; brała udział w międzynarodowych projektach tanecznych. Była aktorką zespołu Warszawskiego Teatru Pantomimy, 10 lat współpracowała z Teatrem Narodowym i Teatrem Wielkim – Operą Narodową. Współpracuje z teatrami fizycznymi i eksperymentalnymi. Magister filozofii Uniwersytetu Warszawskiego, menadżerka kultury – od wielu lat organizuje wydarzenia butoh. Od kilkunastu lat prowadzi warsztaty pracy z ciałem i medytacji w ruchu. Od 2002 roku prowadzi Teatr Limen Butoh. Stworzyła kilkanaście autorskich spektakli solowych i zespołowych oraz wiele etiud i improwizacji. Została opisana w książce Obecni ciałem. Warsztat polskich tancerzy (2014) Magdaleny Zamorskiej i The Body Revolving Stage. New Dance in New Poland (2012) Jadwigi Majewskiej. Stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
FB https://www.facebook.com/limenbutoh
Grażyna Chmielewska – aktorka – mim, tancerka butoh. W latach 1982 – 2001 była aktorką Warszawskiego Teatru Pantomimy przy Teatrze Żydowskim. Brała udział we wszystkich premierach tego teatru, a także innych produkcjach telewizyjnych i filmowych. Od wielu lat praktykuje japoński taniec butoh.
India Czajkowska – polska kompozytorka, wokalistka i pianistka. Ukończyła Wydział Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego oraz Szkołę Muzyczną II stopnia w Łodzi. Tworzy na składy kameralne jak i porusza się w eksperymentalnych przestrzeniach z użyciem elektroniki i sonorystyki, często z użyciem niekonwencjonalnie potraktowanego głosu. Wydała solowy album COSMOSPIR (2008,wyd. Hic Sunt Leones). Jednym z głównych obszarów jej działalności jest tworzenie muzyki filmowej i teatralnej. W roku 2015 w ramach Salento International Film Festival przyznano jej główną nagrodę za BEST SOUNTRACK do włoskiego filmu La Scultura (reż. Mauro John Capece).Współpracowała także m.in z Piotrem Uklanskim oraz wielokrotnie ze znanym polskim dokumentalistą Andrzejem Titkowem, a także z różnymi teatrami. W latach 2002-2004 współtworzyła warszawską scenę muzyki improwizowanej prowadząc własny cykl koncertów Konstelacje (Jazzgot.PKiN) W latach 90. XX w. koncertowała z swoim zespołem – Ness. Powołała do życia zespół Cadyk. Nagrywała i koncertowała m.in z Ensemble Elektra z Nowego Jorku, Davidem Kollarem, ARTRANCE (Kollar/Borlai/ Czajkowska), Drum Freaks, gościnnie z zespołem Lux Occulta. Od roku 2011 koncertuje ze składem Tańce Snu (Dances Of The Dream, wyd.Zoharum 2014).
Miejsce:
***
Prezentacja spektaklu Kanabasis odbywa się w ramach projektu Butoh (w) podróży, realizowanego we współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca w ramach programu Scena dla tańca 2017.
O projekcie Butoh (w) podróży
Taniec butoh ze swej natury jest podróżą, której jednym z najważniejszych aspektów jest spotykanie ludzi w nowych miejscach. Stąd tytuł projektu, który symbolizuje chęć i potrzebę żywego kontaktu z publicznością w różnorodnych miejscowościach Polski.
Potrzebna jest również zmiany fałszywego przekonania, że współczesny teatr tańca butoh jest zbyt trudny dla odbiorców z mniejszych miast. 14-letnie doświadczenia Teatru Limen przeczą temu stereotypowi. Spektakle butoh TL prezentowane w niedużych miejscowościach, zawsze spotykały się z ogromnych zainteresowaniem, wspaniałym odbiorem ludzi spragnionych kontaktu z awangardową i poruszającą sztuką tańca butoh.