
Fot. Marta Ankiersztejn.
Fot. Marta Ankiersztejn.
Na początku kwietnia tego roku w Bytomiu odbyła się kolejna Polska Platforma Tańca. To organizowane co dwa lata święto polskiego tańca ma na celu prezentację i promocję najciekawszych produkcji tanecznych powstałych w Polsce lub zrealizowanych przez polskich choreografów za granicą. To impreza dobrze znana poznańskiej publiczności, bo jej trzy edycje – w 2008, 2010 i 2012 roku – odbywały się właśnie w Poznaniu we współpracy Art Stations Foundation by Grażyna Kulczyk i Centrum Kultury Zamek. Od 2013 roku głównym organizatorem Polskiej Platformy Tańca jest Instytut Muzyki i Tańca w Warszawie, a festiwal co dwa lata gości w innym polskim mieście. Tej jesieni mamy okazję, by podczas intensywnego weekendu zobaczyć w Poznaniu kilka spektakli z programu tegorocznej bytomskiej platformy. Art Stations Foundation oraz Instytut Muzyki i Tańca, we współpracy z Aulą Artis, zapraszają na ekscytujące spotkanie z najnowszym polskim tańcem.
W ramach Polskiej Platformy Tańca 2017 na bis zostanie pokazany spektakl Śmierć. Ćwiczenia i wariacje Renaty Piotrowskiej-Auffret.
O spektaklu:
Śmierć jest doświadczeniem, które nie może być opowiedziane. Renata Piotrowska-Auffret usiłuje zainscenizować spotkanie ze śmiercią, gromadzi różne scenariusze, składające się na performatywny dyptyk, podróżuje przez wieki (nie)doświadczania śmierci i korzysta z ich artystycznych, kulturowych i społecznych reprezentacji. Kreuje wielokrotne spotkanie ze śmiercią, wciągając ją w choreografię jak nieuchwytną partnerkę.
choreografia i wykonanie: Renata Piotrowska-Auffret
dramaturgia: Bojana Bauer
reżyseria światła: Ewa Garniec
realizacja światła: Łukasz Kędzierski
produkcja: Fundacja Burdąg
premiera: 31 października 2014, Warszawa
czas trwania: 40 minut
Spektakl Śmierć. Ćwiczenia i wariacje został wybrany do Aerowaves Twenty 17.
Renata Piotrowska-Auffret – choreografka i performerka. Ukończyła program ex.e.r.ce „Research and Choreography” w I.C.I. – Centre Chorégraphique National de Montpellier/Languedoc-Roussillon we Francji. Jest kilkukrotną stypendystką Instytutu Adama Mickiewicza, Art Stations Foundation, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W 2017 roku została przez Aerowaves wybrana do Top Twenty, dwudziestki najbardziej obiecujących choreografów w Europie. Należy do kolektywu warszawskich choreografów Centrum w Ruchu, współtworzy kurs „Choreografia w Centrum”. Zestawia choreografię z myśleniem konceptualnym.
renatapiotrowska.pl| centrumwruchu.pl
Bilety w cenie 15zł. dostępne w punktach informacyjnych Starego Browaru oraz na: ebilet.pl