Trwający od 1 września 2023 roku do 30 czerwca 2024 roku sezon artystyczny będzie szczególnym czasem dla Polskiego Teatru Tańca. Z okazji obchodów 50-lecia swojej działalności teatr ten przygotował bogaty program wydarzeń: od premierowych spektakli, filmów i publikacji, poprzez cykl wystaw, aż po spotkania z artystami i innymi postaciami, które  zapisały się w dziejach zespołu. W ramach inauguracji jubileuszowego sezonu, 12 września o godz. 19.00 zaprezentowany zostanie premierowy film Mój teatr – dokument na 50-lecie Polskiego Teatru Tańca w reżyserii Radka Wysockiego. O godz. 20.00 odbędzie się premiera spektaklu Z kapelusza w reżyserii i choreografii Jo Strømgrena. W ramach wydarzeń towarzyszących zaplanowano również wystawę mobilną 50 lat historii PTT oraz premierę publikacji Żywy zapis, wydanej przez Polski Teatr Tańca.

Wersja do druku

Udostępnij

INAUGURACJA SEZONU JUBILEUSZOWEGO 

PREMIERA Mój teatr – dokumentu na 50-lecie Polskiego Teatru Tańca, reż. Radek Wysocki

O filmie:

Tę historię mógłby opowiedzieć każdy, kto lubi lub kocha Polski Teatr Tańca.
Czy mogłaby ona brzmieć inaczej? No masz.

Historia Polskiego Teatru Tańca i jego sukcesów to jedno, trudno je zliczyć i o wszystkich wspomnieć, tym bardziej w nie bardzo długim filmie; życie jednak – ani ludzkie, ani tym bardziej teatru – nie składa się wyłącznie ze zwycięstw. Dlatego, proszę uwierzyć na słowo, dyrektorowi teatru nie ma czego zazdrościć. I nie mam tu na myśli ani tego konkretnego teatru, ani nawet teatru, który przez prawie pięć dekad szukał swojego miejsca na Ziemi. Bo życie teatru to nie tylko poezja, ale w dużej mierze proza, a czasem niestety dramat. Proszę sobie wyobrazić dowolny życiowy dramat lub dramacik, a jest duża szansa, że przytrafił się jakiemuś teatrowi na świecie. Ogień? Proszę bardzo: Teatr Narodowy w Warszawie płonął pięć razy. Jeśli wierzyć historykom, w XIX wieku spłonęło na świecie 1200 teatrów.

Pożar niejedno ma zresztą imię. Kiedy w pierwszych miesiącach stanu wojennego w Polsce Polski Teatr Tańca wyjechał do Włoch, to z tej podróży nie wróciło do Polski 14 osób, w tym trzynaścioro tancerzy. Dyrektor Conrad Drzewiecki był zdruzgotany. Jeśli nie pasuje Wam tu pożar, to co powiecie na trzęsienie ziemi?

Nasz film nie opowiada oczywiście wyłącznie o klęskach. Legendę Polskiego Teatru Tańca budowały rzecz jasna przede wszystkim sukcesy; w równej mierze zresztą, co pierwszeństwo i nowatorstwo. Opowiadając historię, która zaczęła się 50 lat temu, trudno nie popaść w nostalgię, więc chusteczki mogą się przydać. Tym bardziej, że jest to po części również film drogi – w dosłownym i przenośnym tych słów znaczeniu. Podróż Polskiego Teatru Tańca to przecież nie tylko występy na scenach pięciu kontynentów, ale również podróż w czasie i poszukiwanie własnej tożsamości. Jest o czym pamiętać. Jest co wspominać.

Lecz nie ma powodu, by straszyć się, że – słuchając wspomnień byłych pracowników i świadków tej historii – zanudzicie się Państwo na przysłowiową śmierć. Nie wypowiada się w tym filmie żaden człowiek.

Radek Wysocki

Mój Teatr (czas trwania: 50 min.)

Scenariusz i reżyseria: Radek Wysocki
Zdjęcia: Marek Grabowski
Montaż: Radek Wysocki
Postprodukcja: Mirosław Mamczur
Narrator: Andrzej Mastalerz
Produkcja: Polski Teatr Tańca 2023
Prezentacje w ramach inauguracji sezonu jubileuszowego: 12, 13, 15 i 16 września o godz. 19.00 w Dużym Studio Polskiego Teatru Tańca.

Do wstępu uprawnia bilet na spektakl Z kapelusza w konkretnym dniu.

Sylwetki autorów:
Radek Wysocki – pisarz, copywriter, redaktor, autor piosenek, scenarzysta filmów reklamowych i teledysków.
Studiował nauki polityczne i dziennikarstwo na Wydziale Nauk Społecznych UAM w Poznaniu. Po kilku latach pracy w Gazecie Wyborczej – jako dziennikarz i redaktor – pod koniec lat 90-tych związał się z branżą reklamową, a potem filmową. Autor powieści Human tuman (Wydawnictwo Literackie 2004, wyróżnienie Książka Wiosny 2004 Biblioteki Raczyńskich) i książki dla dzieci Mój pierwszy kalendarz (Rebis 2000, nagroda Edukacja – za najlepszą w Polsce książkę edukacyjną dla dzieci i młodzieży w roku 2000). Jako scenarzysta i producent (GuzikOwcy) zdobył nagrodę Yach w kategorii Innowacje na Yach Film Festival 2010 za teledysk Żyję w kraju zespołu Strachy na Lachy. W 2014 roku wygrał konkurs Teatru Muzycznego w Poznaniu na teksty piosenek do musicalu Seksmisja. Otrzymał nagrodę Srebrnego Delfina na Corporate Media & TV Awards CANNES 2018 – za kampanię „Muzeum? Żebyś wiedział!” dla Muzeum Narodowego w Poznaniu.
Kilkakrotnie współpracował z Iwoną Pasińską jako dramaturg i librecista (m.in. Piotruś i wilki – Teatr Wielki w Poznaniu 2010, projekty Ostatnia niedziela I RE//MIX Conrad Drzewiecki – Komuna Warszawa 2013, Święto wiosny <6,6/66> – CK „Zamek” w Poznaniu 2014, Upadły anioły – CK „Zamek”  w Poznaniu 2015 oraz spektakl dla dzieci KoczkodanSe – Polski Teatr Tańca w Poznaniu 2022.

Marek Grabowski – operator obrazu. Studiował w Akademii Filmu i Telewizji w Warszawie. Od lat pracuje zawodowo jako operator filmowy i fotograf reklamowy. Autor zdjęć nagradzanych filmów dokumentalnych i fabularnych,  jak  Dzień Ojca, Święto wiosny, Gra, Na wieży Babel, filmu Fragment oraz filmu dokumentalnego Siła. Współautor zdjęć do filmu Pre Mortem. Filmy, które współtworzył, prezentowane były podczas International Meeting on Video-dance and Video-performance w Walencji, Camerimage, w Cannes oraz na Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni. Kreator obrazu w choreograficznych projektach filmowych Polskiego Teatru Tańca Inicjacja, Brzemię, Toporzeł, Ta Mara, Zielnik oraz Bestia, które wielokrotnie były prezentowane i nagradzane w konkursach i na festiwalach w Polsce i za granicą, m.in. w USA, Kanadzie, Meksyku, Chinach, Indonezji czy Dubaju.

Mirosław Felix Mamczur – scenarzysta, reżyser, operator oraz montażysta filmowy. Studiował reżyserię w Szkole Wajdy (DOK PRO) oraz Implementation of Film and Television Image w Łodzi. Zwycięzca nagrody FFD w Gliwicach w kategorii najlepsze zdjęcia filmowe oraz wielokrotnie nominowany do nagród filmowych. Odpowiedziany za realizację i postprodukcję choreograficznych projektów filmowych Inicjacja, Brzemię, Toporzeł, Ta Mara, Zielnik, Bestia Polskiego Teatru Tańca, nagradzanych w międzynarodowych konkursach i na festiwalach na całym świecie.

Andrzej Mastalerz – polski aktor teatralny i filmowy oraz aktor i reżyser dubbingowy. Absolwent Wydziału Aktorskiego PWST we Wrocławiu. Po studiach związał się z Teatrem im. Stefana Jaracza w Łodzi, a następnie z Teatrem Studio, Teatrem Powszechnym i Teatrem Polskim w Warszawie (do 2018). Nagrodzony za rolę w spektaklu Zbrodnia z premedytacją Gombrowicza na XXXVI Kaliskich Spotkaniach Teatralnych. Stworzył szereg ról m.in. w spektaklach Piotra Cieplaka Kubuś P oraz w Mewie. Nominowany do Feliksów Warszawskich, w kategorii najlepsza drugoplanowa rola męska, za rolę Pantalone w spektaklu Sługa dwóch panów (reż. Rimas Tuminas). Wykładowca Warszawskiej Szkoły Filmowej. Bogaty rozdział jego kariery stanowią role w Teatrze Telewizji oraz praca w Polskim Radiu. Na ekranie zadebiutował w głośnym Krótkim filmie o zabijaniu w reżyserii Krzysztofa Kieślowskiego. Współpracował m.in. z Agnieszką Holland, Władysławem Pasikowskim, Lechem Majewskim oraz Markiem Koterskim.

PREMIERA Z Kapelusza w reżyserii i choreografii Jo Strømgrena

O spektaklu:

Jak sepiowane, „staroświeckie” fotografie, skąpane w ciepłych odcieniach brązu, powidoki dawnych przeżyć, pomieszane przez pamięć, która ma swoją subiektywną chronologię, obrazy choreograficzne wyczarowane przez Jo Strømgrena z magicznego kapelusza przypominają, że wspomnienia, choć ulotne i istniejące niematerialnie, nie tracą swojej realności.

Echa i miraże zdarzeń, potasowane przez przemijający czas, skrawki tego, co minęło, nostalgiczne spojrzenie wstecz i z oddali – spektakl „Z kapelusza” wciąga widza w seans pamięci, który pozwala przeniknąć ukryte znaczenia tego, co dawne, przeszłe, nie do końca uświadomione.

Zamglone obrazy, o lekko zamazanych konturach, ukazują fantazmaty spektakli, sytuacji międzyludzkich, zbliżenia i oddalenia, odejścia i powroty, przemawiają kilkoma językami świata i kilkunastoma językami, którymi „mówią” ciała tancerzy Polskiego Teatru Tańca.

Co jeszcze można wyjąć z kapelusza? Jaką akcję uruchomi ten (nie)zwykły przedmiot?

Twórcy i realizatorzy:

Choreografia, scenografia, reżyseria świateł, reżyseria dźwięku, tekst: Jo Strømgren
Kostiumy: Bregje van Balen
Asystentka choreografa: Rebecca Hoback
Artyści-tancerze: Evelyn Blue, Kacper Bożek, Momoko Den, Julia Hałka, Patryk Jarczok, Jerzy Kaźmierczak, Zbigniew Kocięba, Mateusz Krzysiak, Katarzyna Kulmińska, Dominik Kupka, Aleksandra Kuś, Daniel Michna, Jinwoo NamKung, Sandra Szatan, Zofia Tomczyk, Emily Wong-Adryańczyk

Obsługa i przygotowanie spektaklu: Michał Beszczyński, Adrianna Cygankiewicz, Dominik Dudek, Przemysław Gapczyński, Krzysztof Ludwiczak, Zuzanna Majewska, Dariusz Szych

Muzyka: Mr. Enirbod, Abe Schwarz, Bergmund Waal Skaslien, Kevin Keller, Shimon Dzigan, Carlos Gardel, Maria Tanase, Vaska Ilieva, Jørgen Knudsen
Produkcja: Polish Dance Theatre
Koprodukcja: Jo Strømgren Kompani

Czas trwania: ok. 60 minut

Wydarzenie odbywa się pod honorowym patronatem Ambasady Królestwa Norwegii, we współpracy z Arts and Culture Norway.

O twórcach:

Jo Strømgren – jeden z najbardziej znanych w skali międzynarodowej skandynawskich choreografów, reżyser teatralny, twórca filmów tańca, laureat wielu prestiżowych nagród, m. in. Nagrody Norweskiego Stowarzyszenia Krytyków w 1998 roku, nagrody Hedda (2003)  i litewskiej prestiżowej nagrody Złotego Krzyża Sceny (2018), rezydent Norweskiej Opery Narodowej i Baletu w Oslo. Jego performensy pokazywane były w 64 krajach, do tej pory stworzył ponad 150 spektakli. Urodził się w 1970 roku w norweskim Trondheim, gdzie uczył się baletu klasycznego oraz pracował przez kilka lat jako tancerz tańca współczesnego, zanim kontuzja zmusiła go do poszukiwań bardziej multidyscyplinarnej kariery twórczej. Jako niezrzeszony choreograf często jest angażowany przez zespoły baletowe, wśród nich: Wiener Staatsopernballet, The Royal Danish Ballet, Staatsoper Nürnberg Ballet, Gothenburg Ballet, Ballet de l’Opera National du Rhin, Royal Swedish Ballet i inne. Obecnie jest związany z Narodowym Baletem Norweskim. Jo stworzył wiele przedstawień tańca współczesnego dla takich zespołów, jak: Cedar Lake Dance Company, Danish Dance Theatre, Carte Blanche Dance Company, Cloud Gate Ensemble, Scottish Dance Theatre, Helsinki Dance Company, Repertory Dance Theatre Utah, Iceland Dance Company, Bern Ballet, Staatsheater am Gärtnerplatz München czy Staatstheater Braunschweig. Spektakle w choreografii Strømgrena łączą teatr i taniec, charakteryzuje je mocny fizyczny język ruchu i poczucie humoru z politycznymi podtekstami. Najważniejsze i najczęściej nagradzane utwory to: A dance tribute to the Art of Football (1998, nagrodzony m.in. Den norske Dansekritikerprisen, przyznawaną przez Norweskie Stowarzyszenie Krytyków), There (2002 – m.in. Nagroda Hedda 2003 – norweska nagroda teatralna, The Door (2018 –litewska prestiżowa nagroda Złoty Krzyż Sceny).
Jako reżyser teatralny specjalną miłością darzy dramaty Henrika Ibsena i głównie pracuje w teatrach skandynawskich: The Norwegian National Theatre, The Royal Danish Theatre, Reykjavik City Theatre, The National Theatre of Bergen, Malmö City Theatre. Na scenie międzynarodowej współpracował m.in. z Philadelphia Live Arts i Teatrem Puszkina w Moskwie. Jest także zaangażowany w reżyserię filmową.
Pierwszą wspólną realizacją Jo Strømgrena i Polskiego Teatru Tańca był spektakl 40 (premiera: 2013 rok), który wciąż jest częścią repertuaru Polskiego Teatru Tańca (kolejne prezentacje 1 i 2 grudnia 2023). Jo Strømgren był także gościem organizowanego przez Polski Teatr Tańca Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Tańca „Granice natury – granice kultury”. Podczas pierwszej edycji wydarzenia prezentowaliśmy online jeden ze współtworzonych przez niego filmów tańca Closed (2021), podczas drugiej – już na żywo – spektakl Salve Regina (2022).

 

Bregje van Balen – niderlandzka kostiumografka. Szkoliła się w Nationale Ballet Academy w Amsterdamie i przez 18 lat tańczyła w Nederlands Dans Theater. Z wykształcenia kostiumografka, od wielu lat związana z Jo Strømgren Kompani. Pracowała dla takich teatrów jak Nederlands Dans Theater, Norweska Opera Narodowa i Balet, Göteborg Operaen, Królewski Balet Duński i Teatr Puszkina w Moskwie.

Na zdjęciu: „Z kapelusza” w reżyserii i choreografii Jo Strømgrena. Fot. Andrzej Grabowski

Na zdjęciu: „Z kapelusza” w reżyserii i choreografii Jo Strømgrena. Fot. Andrzej Grabowski

Na zdjęciu: „Z kapelusza” w reżyserii i choreografii Jo Strømgrena. Fot. Andrzej Grabowski

Do wstępu na wydarzenia towarzyszące uprawnia bilet na spektakl Z kapelusza w konkretnym dniu.

Bilety w cenie 120 zł (bilet normalny) i 80 zł (bilet ulgowy) można kupować w serwisie www.bilety24.pl oraz w siedzibie Polskiego Teatru Tańca, od poniedziałku do piątku w godz. 10.00-18.00.

Patroni sezonu jubileuszowego 2023 /2024

Patroni honorowi:

Piotr Gliński, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego

Jacek Jaśkowiak, Prezydent Miasta Poznania

Narodowy Instytut Muzyki i Tańca

Patron honorowy nad premierą spektaklu Z kapelusza w reżyserii i choreografii Jo Strømgrena: Ambasada Królestwa Norwegii w Warszawie

Patroni medialni:

TVP Kultura

www.e-teatr.pl

Magazyn PRESTO – Muzyka Film Sztuka

www.kulturaupodstaw.pl

IKS / www.kulturapoznan.pl

Wsparcie medialne: 

taniecPOLSKA.pl

Partner: 

Koleje Wielkopolskie

RAMOWY PROGRAM SEZONU JUBILEUSZOWEGO

 Wrzesień 2023

1 września 2023
Inauguracja cyklu wystaw na 50-lecie Polskiego Teatru Tańca: Narodziny – Justyna Grzebieniowska-Wolska (wystawa czynna do 24 września, od poniedziałku do piątku w godz. 10.00-18.00)

9 września 2023 godz. 17.00
„Postacie 50-lecia Polskiego Teatru Tańca – wieczory autorskie Sławomira Pietrasa”: Conrad Drzewiecki.
Inauguracja cyklu prowadzonego przez współzałożyciela Polskiego Teatru Tańca, współpracownika Conrada Drzewieckiego, zastępcę dyrektora Polskiego Teatru Tańca w latach 1973-1979
miejsce: ul. Taczaka 8 w Poznaniu

12, 13, 15 i 16 września 2023 roku
Inauguracja sezonu jubileuszowego

12 września godz. 19.00
Mój teatr – dokument na 50-lecie Polskiego Teatru Tańca, reż. Radek Wysocki

12 września godz. 20.00
Premiera Z kapelusza w reżyserii i choreografii Jo Strømgrena
Wydarzenia towarzyszące: wystawa mobilna 50 lat historii PTT w Małym Studio Polskiego Teatru Tańca oraz premiera publikacji Żywy zapis, wydanej przez Polski Teatr Tańca.

Październik 2023

1 października 2023 roku
Cykl wystaw: Odsłona druga – Grafika plakatowa

7 października 2023 roku godz. 17.00
„Postacie 50-lecia Polskiego Teatru Tańca – wieczory autorskie Sławomira Pietrasa”: Teresa Kujawa,
miejsce: ul. Taczaka 8 w Poznaniu, wstęp wolny

25 października 2023
Światowa premiera spektaklu Polskiego Teatru Tańca „Z kapelusza” w choreografii Jo Strømgrena,
miejsce: Norweska Narodowa Opera i Balet w Oslo

Listopad 2023

1 listopada 2023 roku
Cykl wystaw: Odsłona trzecia – Prasa

16 listopada 2023 roku
PREMIERA Polskiego Teatru Tańca Republika marzeń na podstawie prozy poetyckiej Brunona Schulza, w reżyserii Igora Gorzkowskiego i w choreografii Iwony Pasińskiej,
miejsce: Duże Studio, ul. Taczaka 8 w Poznaniu

18 listopada 2023 roku godz. 17.00
„Postacie 50-lecia Polskiego Teatru Tańca – wieczory autorskie Sławomira Pietrasa”: Emil Wesołowski
miejsce: ul. Taczaka 8 w Poznaniu

25 listopada 2023
Premiera polska spektaklu Polskiego Teatru Tańca Z kapelusza w reżyserii i choreografii Jo Strømgrena
Miejsce: Teatr Wielki w Warszawie

Grudzień 2023 roku

1 grudnia 2023 roku
Cykl wystaw: odsłona czwarta – Laureaci Konkursu 1 Strona – 1 Spojrzenie – 180 sekund

2 grudnia 2023 roku godz. 17.00
„Postacie 50-lecia Polskiego Teatru Tańca – wieczory autorskie Sławomira Pietrasa”: Paweł Chynowski
miejsce: ul. Taczaka 8 w Poznaniu

13-16 grudnia 2023 roku
V Międzynarodowy Festiwal „1 strona, 1 spojrzenie, 180 sekund”,
miejsce: Duże Studio, ul. Taczaka 8 w Poznaniu

16 grudnia 2023 roku
Finał konkursu „1 strona, 1 spojrzenie, 180 sekund”

Premiera choreograficznego projektu filmowego Żywy zapis Polskiego Teatru Tańca
miejsce: Duże Studio, ul. Taczaka 8 w Poznaniu,
wstęp wolny

Styczeń 2024 roku

1 stycznia 2024
Cykl wystaw – odsłona piąta: Z perspektywy kostiumografa

Premiera spektaklu z udziałem przyjaciół i pasjonatów teatru, artystów-tancerzy oraz zaproszonych gości,
miejsce: Duże Studio, ul. Taczaka 8 w Poznaniu

13 stycznia 2024 roku godz. 17.00
„Postacie 50-lecia Polskiego Teatru Tańca – wieczory autorskie Sławomira Pietrasa”: Piotr Voelkel
miejsce: ul. Taczaka 8 w Poznaniu, wstęp wolny

Luty 2024 roku

1 lutego 2024
Cykl wystaw – odsłona szósta: Fotografie z archiwum Polskiego Teatru Tańca

3 lutego 2024 roku godz. 17.00
„Postacie 50-lecia Polskiego Teatru Tańca – wieczory autorskie Sławomira Pietrasa”: Roma Juszkat
miejsce: ul. Taczaka 8 w Poznaniu

Marzec 2024 roku

1 marca 2024
Cykl wystaw – odsłona siódma: Mapa podróży

9 marca 2024 roku godz. 17.00
„Postacie 50-lecia Polskiego Teatru Tańca – wieczory autorskie Sławomira Pietrasa”: Przemysław Śliwa
miejsce: ul. Taczaka 8 w Poznaniu

Kwiecień 2024 roku 

1 kwietnia 2024
Cykl wystaw – odsłona ósma: Conrad Drzewiecki

9 kwietnia 2024 roku godz. 17.00
„Postacie 50-lecia Polskiego Teatru Tańca – wieczory autorskie Sławomira Pietrasa”: Krzysztof Pastor
miejsce: ul. Taczaka 8 w Poznaniu

23 kwietnia 2024 roku
PREMIERA Polskiego Teatru Tańca i BodyTalk, Sen nocy letniej na kanwie dramatu Williama Szekspira
miejsce: Duże Studio, ul. Taczaka 8 w Poznaniu,

25-29 kwietnia 2024
IV Międzynarodowy Festiwal Teatru Tańca „Granice natury — granice kultury”
miejsce: Duże Studio i Małe Studio, ul. Taczaka 8 w Poznaniu

29 kwietnia 2024
Narodowe tańczenie z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca na finał IV Międzynarodowego Festiwalu Teatru Tańca „Granice Natury — Granice Kultury”,
miejsce: ul. Taczaka 8 w Poznaniu,

 

Maj 2024 roku

1 maja 2024 roku
Cykl wystaw – odsłona dziewiąta: Goście Polskiego Teatru Tańca

11 maja 2024 roku godz. 17.00
„Postacie 50-lecia Polskiego Teatru Tańca – wieczory autorskie Sławomira Pietrasa”: Ewa Wycichowska
miejsce: ul. Taczaka 8 w Poznaniu, wstęp wolny

Czerwiec 2024


1 czerwca 2024

Cykl wystaw – odsłona dziesiąta: Nagrody Polskiego Teatru Tańca

15 czerwca 2024 roku godz. 17.00

„Postacie 50-lecia Polskiego Teatru Tańca – wieczory autorskie Sławomira Pietrasa”: Iwona Pasińska
miejsce: ul. Taczaka 8 w Poznaniu, wstęp wolny

 

22 czerwca 2024 roku godz. 20.00
PREMIERA Polskiego Teatru Tańca,
Spektakl w reżyserii Emila Wesołowskiego pt. Śmierć czy wyzwolenie (byłego pierwszego solisty Polskiego Teatru Tańca oraz szefa baletu i solisty Teatru Wielkiego — Opery Narodowej w Warszawie) z udziałem artystów – tancerzy Polskiego Teatru Tańca z czasów Conrada Drzewieckiego.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close