Poznań: Polski Teatr Tańca – Wieczory autorskie Sławomira Pietrasa. „Postacie 50-lecia PTT” – Conrad Drzewiecki

Zdjęcie: Poznań: Polski Teatr Tańca – Wieczory autorskie Sławomira Pietrasa. „Postacie 50-lecia PTT” – Conrad Drzewiecki

Wieczory autorskie Sławomira Pietrasa. „Postacie 50-lecia PTT”. Plakat: materiały promocyjne Polskiego Teatru Tańca

9 września o godz. 17.00 w Małym Studio Polskiego Teatru Tańca startuje cykl wieczorów autorskich ze Sławomirem Pietrasem Postacie 50-lecia PTT. Spotkania będą odbywać się przez cały sezon jubileuszowy, w soboty o godz. 17.00 w siedzibie Polskiego Teatru Tańca w Poznaniu. Gośćmi comiesięcznych spotkań będą artyści zespołu i inne indywidualności, które zapisały się historii Polskiego Teatru Tańca. Wstęp wolny.

Wersja do druku

Udostępnij

Znany luminarz kultury, współzałożyciel Polskiego Teatru Tańca, w latach 1973 – 79 zastępca dyrektora PTT – Conrada Drzewieckiego, znakomity administrator Polskiego Teatru Tańca i menadżer jego dorobku opowie o ludziach / artystach, ale nie tylko – bez których najstarszy teatr tańca w Polsce nie stałby się ikoną nowatorskich tendencji w sztuce polskiego tańca i teatru.

Będzie to nieoceniona okazja, aby posłuchać wspomnień i refleksji osoby, która zna z autopsji i doskonale pamięta pierwsze – a nawet i wcześniejsze – chwile nowo utworzonej 12 września 1973 roku placówki kultury, która narodziła się w skomplikowanych, a jednocześnie fascynujących, okolicznościach politycznych i środowiskowych. Instytucji, która powstała, by urzeczywistniać autorską wizję Conrada Drzewieckiego, wybitnego tancerza i choreografa, pragnącego tworzyć formy tańca odbiegające od konwencjonalnych wzorców baletowych, pracować z wybitnymi tancerzami – zespołem solistów i docierać do jak największej grupy widzów w Polsce i za granicą z przekazem, że taniec może być w spektaklu samowystarczalnym, choć niekoniecznie jedynym, nośnikiem znaczeń.

Opowieści Sławomira Pietrasa, doskonale znającego gości, których zaprosił do rozmowy, będą z pewnością okraszone osobistymi wspomnieniami, pełne anegdot i historii „zza kulis”, iskrzące się humorem i lekkością. Przez pryzmat felietonowego stylu Sławomira Pietrasa, prawdziwego mistrza rytmu języka i doboru słowa, poznamy barwne, czasem sekretne i nieopowiedziane wcześniej, żywe historie, składające się na legendę Polskiego Teatru Tańca. Przyjrzymy się bliżej fenomenom osobowości, które pozostawiły w dziejach teatru swój niezatarty ślad, w postaci ról, choreografii i kreacji na różnych poziomach teatralnego życia, przyjrzymy się dalszemu rozwojowi ich karier, a także wpływowi, jaki Polski Teatr Tańca wywarł na ich dalsze zawodowe losy.

Dwa pierwsze wieczory poświęcone będą Conradowi Drzewieckiemu oraz Teresie Kujawie, wybitnej tancerce, choreografce i pedagożce tańca charakterystycznego. W listopadzie w Polskim Teatrze Tańca zagości Emil Wesołowski, pierwszy solista w zespole Polskiego Teatru Tańca w czasach Conrada Drzewieckiego, wieloletni szef i solista baletu Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie. U progu grudnia PTT powita Pawła Chynowskiego, kierownika ds. programowo-organizacyjnych Polskiego Baletu Narodowego, który w 1974 roku w Polskim Teatrze Tańca założył i prowadził pierwszy w kraju magazyn baletowy „Taniec”. Kolejnym gościem Sławomira Pietrasa będzie Piotr Voelkel, pierwszy kierownik techniczny Polskiego Teatru Tańca, dziś znany przedsiębiorca, twórca i założyciel grupy kapitałowej VOX. Kolejne rozmowy przeprowadzone zostaną z wybitnymi tancerzami, Romą Juszkat, od 1973 roku pierwszą solistką Polskiego Teatru Tańca – Baletu Poznańskiego oraz Przemysławem Śliwą, wybitnym tancerzem, który przeszedł do historii m.in. jako wykonawca partii Don Juana w spektaklu Epitafium dla Don Juana (1974) w choreografii Conrada Drzewieckiego. W kwietniu PTT odwiedzi Krzysztof Pastor, tancerz i choreograf o międzynarodowej renomie, obecnie dyrektor Polskiego Baletu Narodowego, który w 1975 roku zaangażował się do zespołu PTT i pracując z Conradem Drzewieckim przez cztery lata, zdobył pozycję jednej z czołowych młodych indywidualności artystycznych zespołu. Na zakończenie cyklu odbędzie się spotkanie z Ewą Wycichowską, dyrektor Polskiego Teatru Tańca przez 27 sezonów oraz – w czerwcu – z Iwoną Pasińską, obecną szefową PTT. 

Wstęp wolny.

Po spotkaniu na stronie internetowej Polskiego Teatru Tańca dostępne będą podcasty z nagraniami poszczególnych spotkań. Gorąco jednak zapraszamy do obecności na żywo, rozmowy i interakcji w przestrzeni Małego Studio Polskiego Teatru Tańca.

Wieczory autorskie Sławomira Pietrasa. „Postacie 50-lecia PTT”. Plakat: materiały promocyjne Polskiego Teatru Tańca

Wieczory autorskie Sławomira Pietrasa. „Postacie 50-lecia PTT” – harmonogram spotkań

9 września 2023
Conrad Drzewiecki

7 października 2023
Teresa Kujawa

18 listopada 2023
Emil Wesołowski

2 grudnia 2023
Paweł Chynowski

13 stycznia 2024
Piotr Voelkel

2 lutego 2024
Roma Juszkat

9 marca 2024
Przemysław Śliwa

6 kwietnia 2024
Krzysztof Pastor

11 maja 2024
Ewa Wycichowska

15 czerwca 2024
Iwona Pasińska

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 17:00

Poznań: Polskie Teatr Tańca, ul. Taczaka 8, Małe Studio

inne wydarzenia

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close