Wersja do druku

Udostępnij

W najbliższą sobotę, 21 września o godz. 19.00, w Teatrze im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu odbędzie się wieczór spektakli tańca pt. Wczorajsze jutra. Podczas wieczoru na kaliskiej scenie pokazane zostaną trzy spektakle: Zdarzenia w choreografii Jacka Owczarka, Przed jutrem Marleny Bełdzikowskiej oraz Nitka z choreografią Anny Wytych-Wierzgacz. Myślą przewodnią projektu Wczorajsze jutra jest spotkanie – teatru i tańca, artystów związanych ze sztuką tańca z teatrami dramatycznymi i ich widownią. Kolejne (w ramach tego projektu) odbędzie się już w następną sobotę – 28 września o godz. 19.00 – w Teatrze im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy. Podczas wieczoru na legnickiej scenie, oprócz spektakli Przed jutrem oraz Zdarzenia, widzowie zobaczą kompozycję_trzecią rzeczywistość z choreografią i reżyserią Anny Piotrowskiej. 

 

O spektaklach: 

 

Zdarzenia Pracownia Fizyczna, Sza/Za i goście  

 

Charakter tego cieszącego się niezmiennie żywym odbiorem spektaklu dobrze oddaje określenie playfulness – rozigranie, które Victor W. Turner wprowadził do antropologii teatru. Spektakl miał już wiele odsłon (grany był wielokrotnie od początku 2011 roku), a jego siłą jest uniwersalność i aktualność.

 

Wykorzystując improwizację, Jacek Owczarek, Pracownia Fizyczna i muzycy Patryk Zakrocki i Paweł Szamburski ( SzaZa) stworzyli Zdarzenia porywające, których głównym tematem jest spotkanie, a największą siłą otwartość na nieoczekiwane (z materiału prasowego Międzynarodowego Festiwalu Improwizacji Tańca Sic! w CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie). 

 

idea, reżyseria i prowadzenie spektaklu: Jacek Owczarek 
muzyka improwizowana na żywo:
Paweł Szamburski, Patryk Zakrocki – SzaZa 
taniec:
Aleksandra Łaba, Paweł Grala, Ilona Gumowska, Krzysztof Skolimowski, Iwona Olszowska 
produkcja:
Pracownia Fizyczna, we współpracy z Akademią Muzyczną im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi

czas trwania spektaklu: ok. 50 min

 

Przed jutrem  Marlena Bełdzikowska

 

Zanim pójdę, obejrzę się raz jeszcze,

raz jeszcze spojrzę na to co było.
I zachowam w sercu.

Wspomnienia to jedna z najcenniejszych rzeczy, jakie człowiek posiada. To one pozwalają nam zachować pamięć o tym, co było […] mogą nas zatrzymać, ale mogą też dać siłę. To od nas zależy, czy utkniemy w miejscu, pogrążeni w smutku, czy też weźmiemy z nich to, co najlepsze i najpiękniejsze i wyruszymy w dalszą drogę. 

 

reżyseria i choreografia: Marlena Bełdzikowska
muzyka:
Bartosz Straburzyński
światła:
Monika Sidor 

wykonanie: Anna Dykas, Monika Pluta, Kinga Rabka, Anna Kukulska, Żaneta Mrozik, Daniel Michna 

czas trwania: ok. 25 min

 

Nitka Anna Wytych-Wierzgacz

 

Przedstawienie w swojej surowości nawiązuje do koncepcji „teatru ubogiego” – pozostają tylko aktor i widz. Idea spektaklu jest wynikiem analizy doświadczeń pracy z ciałem poruszającym się w przestrzeni scenicznej oraz wyłonionych w procesie twórczym zadań dla tancerza. Zakłada skupienie na jakościach „ciała tańczącego”, jego kształtach, napięciach, dynamice ruchu i odczuciach (les sensations) wynikających z owego skupienia. Nitka to próba sprawdzenia, czy z tej analizy powstaną obrazy i opowieści poruszające widza.

 

choreografia, dramaturgia, kostiumy: Anna Wytych-Wierzgacz

wykonanie: Michalina Bodusz, Agata Kurzawa, Katarzyna Kurzawa, Magdalena Olek, Anita Stempin, Magdalena Witwicka, Anna Wytych-Wierzgacz

muzyka: montaż warstwy dźwiękowej: Łukasz Glapka (z wykorzystaniem utworów: Aeolian harp (Under the world) Woven hand Blush Music, Grażyna Bacewicz Oberek, Olivier Messiaen Préludes pour piano, SZUMiKURZ – w głąb lasu Jakub Figiel & Łukasz Glapka, Wanda Żukowska Tylko mnie poproś do tańca).

czas trwania spektaklu: 40 min

  

kompozycja_trzecia rzeczywistość

 

Kontrast jest konieczny, by istniały rzeczy i powstać mogła trzecia rzeczywistość (Hans Bellmer)

 

Tematem spektaklu jest ciało-instalacja, w stanach gęstości i zawieszeń, a postacią, która zainspirowała artystkę – ekscentryczny samotnik, malarz i rzeźbiarz zafascynowany surrealizmem – Hans Bellmer.

 

koncepcja, reżyseria, choreografia: Anna Piotrowska

kreacja i wykonanie: Joanna Chitruszko, Anna Piotrowska

muzyka na żywo: Aleksandra Piotrowska

pokaz work in progress: 

Festiwal Kalejdoskop, 27 kwietnia 2018, Teatr Szkolny im. Jana Wilkowskiego (Wydział Sztuki Lalkarskiej AT)

premiera: 24 września 2018, Centrum Sztuki Tańca w Warszawie, w ramach tryptyku: fascynat odśrodkowy_dwatrzycztery.

produkcja: Fundacja Rozwoju Tańca

koprodukcja: Centrum Sztuki Tańca w Warszawie

partnerzy: Dom Kultury Kadr / Fundacja Rozwoju Teatru ‘NOWA FALA’ / Fundacja Artystyczna PERFORM

 

Projekt współfinansowany przez m.st. Warszawa

 

Szczegółowe informacje o spektaklach i twórcach spektakli prezentowanych podczas wieczorów znajdują się w naszym kalnedarium wydarzeń:

 

Kalisz/Scena dla tańca 2019: Wczorajsze jutra – wieczór spektakli tańca: Zdarzenia – chor. Jacek Owczarek, Przed jutrem – reż. Marlena Bełdzikowska oraz Nitka – chor. Anna Wytych-Wierzgacz, 21 września, godz. 19.00.

 

Bilety na wieczór spektakli tańca 21 września, o godz. 19.00 w Teatrze im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu: w cenie 20 zł (normalne) i 15 zł (ulgowe), do nabycia w kasie Teatru i online

  

Legnica/Scena dla tańca 2019: Wczorajsze jutra – wieczór spektakli tańca: kompozycja_trzecia rzeczywistość – reż. Anna Piotrowska, Przed jutrem – reż. Marlena Bełdzikowska, Zdarzenia – chor. Jacek Owczarek, 28 września, godz. 19.00.

  

Bilety na wieczór spektakli tańca 28 września, o godz. 19.00 w Teatrze im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy: w cenie 35 zł / 25 zł do nabycia online 

  

Spektakle tańca Wczorajsze jutra współorganizowane są przez Instytut Muzyki i Tańca w ramach programu Scena dla tańca 2019

 

Wczorajsze Jutra_Scena dla tańca 2019_logotypy (miniaturka)

 

Wieczorom Wczorajsze jutra towarzyszą warsztaty prowadzone przez artystów zaangażowanych w projekt.

 

Szczegółowe informacje o warsztatach:  

 

Kalisz: 22 września „Ruch w teatrze / Obecność w ciele” – warsztaty tańca współczesnego; prowadzenie: Krzysztof Skolimowski, Iwona Olszowska, Ilona Gumowska, Paweł Grala

 

Legnica: 29 września „Ruch w teatrze / Ciało w ruchu” – warsztaty tańca współczesnego; prowadzenie: Iwona Olszowska, Anna Piotrowska, Dawid Lorenc, Jacek Owczarek

 

 

*** 

W ramach programu Scena dla tańca, będącego programem własnym Instytutu Muzyki i Tańca, wsparcie otrzymują projekty, dzięki którym spektakle taneczne mogą być regularnie prezentowane na scenach teatralnych i w instytucjach (jak centra sztuki czy galerie) w całej Polsce. Program umożliwia także regularne gościnne prezentacje spektakli tańca na scenach tanecznych w całym kraju.

 

Scena dla tańca 2019 (miniaturka)

 

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close