Od dzisiaj, 18 listopada, trwa finał Ogólnopolskiego Festiwalu Tańca im. Michała Kosińskiego. Koncert konkursowy odbywa się w Sokołowskim Ośrodku Kultury. Na sobotę, 19 listopada, w tym samym miejscu zaplanowane są konferencja naukowa i koncert finałowy, który będzie również transmitowany on-line.

Wersja do druku

Udostępnij

Przypominamy o tym, że cztery najlepsze zespoły zakwalifikowane do koncertu konkursowego walczą o nagrodę Grand Prix Polskiej Sekcji CIOFF®. Są to Zespół Pieśni i Tańca „Lublin” im. Wandy Kaniorowej, Zespół Pieśni i Tańca „Podlasie” AWF Biała Podlaska, Zespół Pieśni i Tańca „Wałbrzych” i Zespół Tańca Polskiego „Wronki”. Prezentują one polskie tradycje taneczne, ze szczególną dbałością o styl i charakter tańca, technikę taneczną oraz wartość choreograficzną. 

Jury – w składzie Aldona Krupa-Gawron, Katarzyna Migała i Leszek Rembowski – oceniają nie tylko reprezentatywność repertuaru pod względem wartości etnograficznych, artystycznych oraz historycznych, ale także biorą pod uwagę walory sceniczne prezentacji. Skupiają się na zasadach kompozycji, technice tanecznej i wykonawczej tancerzy, a także na ogólnym stylu i charakterze prezentowanych choreografii. 

***

O zespołach zakwalifikowanych do koncertu konkursowego:

Zespół Pieśni i Tańca „Lublin” im. Wandy Kaniorowej został założony w 1948 roku przez Wandę Kaniorową – wybitną pedagożkę, reżyserkę i choreografkę. Zespół jest ambasadorem kulturalnym Polski i Lubelszczyzny na świecie. W trakcie 234 podróży artystycznych prezentował polski folklor niemal na wszystkich kontynentach, zdobywając uznanie publiczności m.in.: w Algierii, Ekwadorze, Paragwaju, Japonii, Kanadzie, Meksyku, Syrii, Brazylii, Mongolii, Finlandii, Turcji, Francji, Tunezji, Kolumbii, Hiszpanii, Puerto Rico. Zespół „Lublin” miał zaszczyt występować na specjalne zaproszenia Ambasad Polskich w Buenos Aires oraz Pekinie.
Jego bardzo bogaty repertuar obejmuje tańce, pieśni i melodie z prawie wszystkich regionów Polski – większości opracowanych artystycznie przez własnych choreografów i muzyków. W trakcie swojej 74-letniej działalności zaprezentował 7 410 koncertów. Zespół Pieśni i Tańca „Lublin” jest też laureatem ogromnej ilości festiwali folklorystycznych w kraju i za granicą. Otrzymał liczne odznaczenia i nagrody m.in.: Złoty i Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, Nagrodę im. Oskara
Kolberga, nagrody od Ministra Kultury, Ministra Spraw Zagranicznych i Prezydenta Miasta Lublin oraz wiele innych. Zespół „Lublin” jest członkiem Polskiej Sekcji CIOFF® oraz organizatorem Międzynarodowych Spotkań Folklorystycznych im. Ignacego Wachowiaka w Lublinie odbywających się pod auspicjami CIOFF®. Od ponad 10 lat realizuje warsztaty artystycznych dla choreografów i instruktorów tańca ludowego. Aktualnie w zespole tańczy i śpiewa ponad 500 osób uszeregowanych w 15 grupach wiekowych.
„Kaniorowcy” to wielopokoleniowy zespół, w którym dotychczas występowało ponad 35 tys. osób, realizujących swoje pasje – w tańcu i śpiewie, prezentacji piękna polskiego folkloru publiczności na całym świecie.

Zespół Pieśni i Tańca „Podlasie”, działający na Akademii Wychowania Fizycznego, filii w Białej Podlaskiej, jest ambasadorem kultury polskiej w kraju i za granicą. Od 1970 roku uczestniczy w prestiżowych i międzynarodowych festiwalach folklorystycznych. Jego działalność oparta jest głównie na popularyzacji tańca. Wykształcił wielu instruktorów i animatorów kultury, a rangę tej wieloletniej pracy podkreślają nieustannie studenci i absolwenci, którzy są związani z rozwojem i promocją rodzimej kultury.
Zespół systematycznie koncertuje, zyskując uznanie w kraju i za granicą, swoje pomysły w ostatnich latach prezentował na scenach i festiwalach CIOFF w Ameryce Południowej (Argentyna 2017, Brazylia 2017 i Paragwaj 2017), Azji Południowo-Wschodniej (Indonezja 2o18) na Bliskim Wschodzie (Zjednoczone Emiraty Arabskie 2020, Oman 2020), a także w Europie (Grecja 2015, Holandia 2016, Białoruś 2017, Turcja 2019, 2022; Portugalia 2022).
„Podlasie” realizuje cykliczne projekty edukacyjne w regionie, do których zaliczyć można: „Spotkania z Folklorem”, „Poranki edukacyjne”, „Zapusty na Podlasiu”, a także Festiwal Tradycyjnych Tańców i Zabaw Podlaskich „Korobeczka”.
Zespół prezentuje repertuar taneczny różnych regionów Polski, jednocześnie poszukuje nowych odsłon folkloru, łącząc go między innymi z muzyką jazzową. Z zespołem w tym zakresie współpracuje Bialskie Jazz Trio. Połączenie tych dwóch elementów na kanwie rodzimego regionu jest doceniane przez publiczność podczas wielu wydarzeń i koncertów.
Podczas pandemii Zespół Pieśni i Tańca „Podlasie” wydał swój najnowszy album studyjny Zagrajże Muzyko zrealizowany w studiu Polskiego Radia S4, dostępny w większości serwisów muzycznych m.in.: Spotify, TIDAL, Apple Music itp.

Zespół Pieśni i Tańca „Wałbrzych” jest folklorystyczną wizytówką Wałbrzycha. Powstał w 1955 roku. W zespole tańczy i śpiewa blisko 150 osób. Działa w Wałbrzyskim Ośrodku Kultury. Jest częścią samorządowej instytucji kultury prowadzonej przez Miasto Wałbrzych.
Od 1992 roku zespół uczestniczy w Stowarzyszeniu – Polska Sekcja Międzynarodowych Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej (CIOFF). Grupy Zespołu Pieśni i Tańca „Wałbrzych” brały udział w światowych festiwalach folkloru. W roku 1996 prezentowały się w Watykanie, na spotkaniu z papieżem Janem Pawłem II.
Zespół Pieśni i Tańca „Wałbrzych” został nagrodzony przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Ministra Edukacji Narodowej i Sportu, Prezydent Wałbrzycha nadał zespołowi tytuł „Zasłużony dla Miasta Wałbrzycha”. „Wałbrzych” otrzymał prestiżowe wyróżnienie – „Dolnośląski Klucz Sukcesu” – dla najlepszej instytucji kultury lub inicjatywy kulturalnej za 2008 rok.
Od roku 2015 zespół zaangażowany jest w międzykulturowy projekt artystyczno-edukacyjny Brave Kids. Współpracuje z Filharmonią Sudecką i Dolnośląską. Jest współorganizatorem Wałbrzyskiego Festiwalu Tradycji Górniczych, wspiera Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy, koncertuje na rzecz wałbrzyskiego hospicjum i jest uczestnikiem wielu innych, ważnych wydarzeń.

Zespół Tańca Polskiego „Wronki” to grupa edukacyjno-artystyczna, kulturalna wizytówka Miasta i Gminy i Wronki. Jej członkowie i członkinie, pełni pasji do muzyki, tańca i kultury tradycyjnej, tworzą spektakle i wydarzenia artystyczne dające możliwość kontaktu z różnymi formami sztuki. Swoimi prezentacjami zachwycają publiczność w kraju i zagranicą. Bawią, wzruszają i uczą, zarażając widzów niespotykaną energią.
Jednym z głównych celów działalności zespołu jest kultywowanie polskich tradycji tanecznych i muzycznych oraz edukacja artystyczna młodego pokolenia.
W ramach realizacji autorskich programów zajęć prowadzone są zajęcia rytmiczno-wokalne oraz taneczne. Podczas regularnych zajęć, dzieci, młodzież i dorośli mają okazję poznać tajniki techniki tańca ludowego, charakterystycznego, towarzyskiego, klasycznego oraz technikę śpiewu. Ponadto podczas organizowanych przez zespół zgrupowań i warsztatów tanecznych poznają inne techniki tańca, techniki aktorskie oraz zdobywają szereg innych umiejętności artystycznych. Zajęcia w zespole prowadzone są przez wykwalifikowaną kadrę, którą tworzą nauczyciele tańca, choreografowie, muzycy, rytmicy oraz nauczyciele śpiewu.
W swoim repertuarze Zespół Tańca Polskiego „Wronki” ma opracowania sceniczne polskich tańców narodowych oraz tańców różnych regionów Polski. W repertuarze nie brakuje również propozycji na pograniczu różnych dziedzin sztuki – spektakle dla dzieci, koncerty z muzyką wokalno-instrumentalną inspirowaną polskim folklorem, czy widowiska łączące taniec i teatr.
Swoje działania zespół, będący około 100-osobową grupą dzieci, młodzieży i dorosłych, prezentuje w trakcie całego roku, biorąc udział w licznych koncertach na terenie kraju, a także poza jego granicami.
Ponadto zespół cyklicznie organizuje spektakle edukacyjne dla dzieci i młodzieży, przedstawiające zwyczaje związane z różnymi porami roku. Od 2014 roku włącza się w ogólnopolską akcję charytatywną „Kapele Serc”. Jest także współorganizatorem Ogólnopolskiego Turnieju Tańców Polskich o „Wielkopolski Bat”, przygotowuje koncerty i widowiska z okazji wydarzeń takich jak Narodowe Święto Niepodległości czy Noc Świętojańska. Do wszystkich podejmowanych przez siebie inicjatyw, Zespół podchodzi z niezwykłą starannością i pracowitością, wiedząc, iż współczesna scena i widz oczekują od artystów profesjonalizmu i doskonałości.
Od 2013 roku zespół jest aktywnym członkiem Polskiej Sekcji Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej CIOFF®. Jego program artystyczny regularnie poddawany jest weryfikacji Rady Ekspertów tej organizacji, która ocenia poziom merytoryczny i artystyczny Zespołu. Ponadto pary reprezentujące zespół regularnie uczestniczą w Ogólnopolskich Turniejach Tańców Polskich, odbywających się pod auspicjami Komisji ds. Tańców Polskich Polskiej Sekcji CIOFF®. Wiele z nich posiada najwyższe klasy taneczne i znajduje się w czołówce tanecznej w kraju zdobywając m.in. tytuły Mistrzów Polski w Tańcach Polskich.

***

Poza koncertem konkursowym laureaci zaprezentują się także w sokołowskich szkołach. 19 listopada w Sokołowskim Ośrodku Kultury odbędą się konferencja naukowa (godz. 11.30) i koncert finałowy (godz. 17.00). Konferencja będzie poświęcona tańcowi, folklorowi i jego scenicznym przeobrażeniom.

Program konferencji:

godz. 11.30–13.30, Galeria Sokołowskiego Ośrodka Kultury

  1. Korelacja techniki tańca współczesnego z techniką tańca ludowego – Katarzyna Migała;
  2. Oberek w formie scenicznej. Rekonstrukcja i transformacja – Leszek Rembowski;
  3. Tworzenie repertuaru zespołu na bazie polskich tańców narodowych – Jan Łosakiewicz

Koncert finałowy będzie na żywo transmitowany on-line: link.

***

Ogólnopolski Festiwal Tańca im. Michała Kosińskiego ma na celu stworzenie platformy do prezentacji dorobku tanecznego polskich zespołów tanecznych opracowujących lub stylizujących folklor. Organizatorzy są przekonani, że formuła festiwalu, zakładająca połączenie sztuki i nauki z edukacją, odpowiada misji jego patrona Michała Kosińskiego – założyciela światowej organizacji CIOFF®, pod której patronatem odbywa się ponad 330 międzynarodowych festiwali na całym świecie, zrzeszającej zespoły folklorystyczne z 140 tysiącami wykonawców i ponad 10 milionami widzów. 

Partnerem projektu jest Sokołowski Ośrodek Kultury. 

Więcej informacji: link
Profil Polskiej Sekcji CIOFF® na Facebooku: link
Profil Komisji ds. Edukacji PS CIOFF na Facebooku: link

Projekt jest dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – Państwowego Funduszu Celowego, w ramach programu „Taniec”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

powiązane

Ludzie

Wydarzenia

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close