Wersja do druku

Udostępnij

Nagrodę główną XXIV Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego „Kontakt”, który zakończył się 25 maja w Toruniu, otrzymał zespół les ballets C de la B z Gandawy (Belgia) za spektakl Requiem dla L. w reżyserii Alaina Platela i opracowaniu muzycznym Fabrizia Cassola. Zespół z Gandawy otrzymał za ten spektakl jeszcze dwa wyróżnienia – dziennikarzy akredytowanych na festiwalu oraz za najlepszą oprawę dźwiękową spektaklu. Przedstawienia oceniało jury w składzie: prozaik i dramatopisarz Marius Ivaskevicius (Litwa), krytyk teatralny Thomas Irmer (Niemcy) i teatrolog Dariusz Kosiński (Polska). W konkursie rywalizowało 10 spektakli konkursowych z Belgii, Litwy, Łotwy, Niemiec, Polski, Rosji i Szwajcarii.

 

O spektaklu Requiem dla L.:

https://festiwal.teatr.torun.pl/spektakle/lista-spektakli/requiem-dla-l/

http://www.taniecpolska.pl/wydarzenia/show/14136

 

Przeczytaj tekst Julii Hoczyk o spektaklu:

Wspólnotowy rytuał przejścia

 

Przedstawienia festiwalu były grane w na scenie gospodarza „Kontaktu” – Teatru im. Wilama Horzycy, w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki i w hali sportowej Arena Toruń. Wieczorami odbywały się dyskusje z udziałem reżyserów i zespołów aktorskich, które prowadzili polscy krytycy i teatrolodzy.

 

Wśród imprez towarzyszących znalazły się m.in.: wystawy fotografii teatralnej, pokazy spektakli telewizyjnych, wystawy projektów scenograficznych. Odbyły się też warsztaty pedagogiczno-teatralne, warsztaty teatru fizycznego, a w przestrzeni miasta prezentowano instalacje plastyczne i fotoinstalacje.

 

Międzynarodowy festiwal Teatralny „Kontakt” jest organizowany do 1991 roku. Początkowo odbywał się co roku, a od 2010 roku – co dwa lata.

 

Werdykt jury:

https://festiwal.teatr.torun.pl/24-mft-kontakt-2018-werdykt-jury/

 

 

Za: PAP, onet.pl

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close