Wersja do druku

Udostępnij

W ramach XXIV Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego KONTAKT w Toruniu Teatr im. Wilama Horzycy zaprasza na kilka wydarzeń związanych z tańcem. Na otwarcie festiwalu 19 maja o godz. 16.00 odbędzie się wyjątkowe wydarzenie, które Natalia Iwaniec przygotowała razem z aktorami toruńskiego teatru: spektakl Wielkie niebo. Od Wschodu do Zachodu. Każda próba z aktorami codziennie rano rozpoczynała się od godzinnej lekcji GaGa – języka ruchu, którego twórcą jest Ohad Naharin. 21 maja artystka poprowadzi również dwie lekcje GaGa/People.  

 

23 maja odbędzie się prezentacja spektaklu Marusia w wykonaniu Dialogue Dance z Kostromy (Rosja). Ten solowy występ narodził się jako żart: co się stanie, jeśli głównym i jedynym wykonawcą nie będzie zawodowy tancerz, ale ktoś, kto zawsze był za kulisami? Co by się stało, gdyby Marusia Sokolnikowa, kierownik ds. PR-u Centrum Sztuki STANTSIA, pokazała całą prawdę o tańcu współczesnym?  

 

Natomiast 24 i 25 maja zaprasza na pokaz spektaklu Requiem dla  L. w wykonaniu zespołu Alaina Platela les ballets C de la B z Gandawy. Reżyser muzyczny spektaklu, kompozytor Fabrizio Cassol łączy różne kultury muzyczne wokół wybranego tematu. Czternastu muzyków z całego świata spotyka się wokół największego, choć nieukończonego dzieła Mozarta. W ich rekonstrukcji Requiem łączą swój własny styl muzyczny z takimi gatunkami jak jazz, opera i popularna muzyka afrykańska. Na poziomie teatralnym, reżyser Alain Platel wraz z zespołem szukają wizualnych i fizycznych środków wyrazu dla tworzenia obrazów i skojarzeń przywoływanych przez Requiem: od mszy żałobnej, po masowy grób, do którego zostało wrzucone ciało Mozarta. O spektaklu po berlińskiej premierze pisaliśmy na naszym portalu . Ponadto w programie intensywny warsztat z teatru fizycznego z Iwanem Jestiegniejewem.

 

O spektaklach:

 

Teatr im. Wilama Horzycy (Toruń/ Polska): Wielkie niebo. Od Wschodu do Zachodu – chor. Natalia Iwaniec

Teatr im. Wilama Horzycy, Duża Scena, Plac Teatralny 1, godz. 16.00

 

Najstarsze jezioro na świecie – Bajkał, kryje wiele tajemnic. Legend o jego powstaniu jest jeszcze więcej. Spektakl jest inspirowany historiami związanymi z tym wyjątkowym miejscem.

 

Spektakl Wielkie niebo zabiera nas w podróż, niczym koleją transsyberyjską, w głąb relacji międzyludzkich zarysowując krajobrazy ciała i duszy.

 

Choreografia: Natalia Iwaniec

Kostiumy: Marta Kodeniec

Czas trwania: 30 minut bez przerwy

 

Dialogue Dance (Kostroma/Rosja) Marusia – reż. Aleksander Andrijaszkin

Teatr im. Wilama Horzycy, mała scena, Plac Teatralny 1, godz.20.00

 

Ten solowy występ narodził się jako żart (…). Żart przerodził się w dyskusję i laboratorium, po których nastąpiły próby na serio…                      

Rezultatem jest performans, w którym „szara pracownica biurowa” wchodzi na scenę i opowiada o swojej pracy poprzez słowa i ruch. Odgrywa sytuacje życiowe, dzieli się doświadczeniem i zadaje pytania, które daleko wykraczają poza taniec. Gdybyśmy musieli cały sens tego występu umieścić w jednym zdaniu, brzmiałoby mniej więcej tak: „Dlaczego ciągle robimy to, co robimy?” Nie chodzi tu o nudę życia biurowego, czy też o obsesyjną introspekcję. Jest to krok, który każdy z nas musi kiedyś zrobić. Przynajmniej raz.

 

Reżyseria: Aleksander Andrijaszkin

Czas trwania: 1h 10 bez przerwy

 

Spektakl tłumaczony symultanicznie na jężyk polski i angielski.

 

 

les ballets C de la B (Gandawa/Belgia) Requiem pour L.

CKK Jordanki, Al. Solidarność 1-3, godz. 18.00

 

W ramach XXIV Międzynarodowego Festiwalu KONTAKT w Toruniu zaprasza na pokaz spektaklu Requiem pour L. w wykonaniu zespołu Alaina Platela les ballets C de la B w Gandawy. Reżyser muzyczny spektaklu., kompozytor Fabrizio Cassol łączy różne kultury muzyczne wokół wybranego tematu. Czternastu muzyków z całego świata spotyka się wokół największego, choć nieukończonego dzieła Mozarta. W ich rekonstrukcji Requiem łączą swój własny styl muzyczny z takimi gatunkami jak jazz, opera i popularna muzyka afrykańska. Na poziomie teatralnym, reżyser Alain Platel wraz z zespołem szukają wizualnych i fizycznych środków wyrazu dla tworzenia obrazów i skojarzeń przywoływanych przez Requiem: od mszy żałobnej, po masowy grób, do którego zostało wrzucone ciało Mozarta. Cassol i Platel świetnie odnajdują się w tym mieszaniu się kultur tworzącym nowy wszechświat. Wcześniej współpracowali m.in. przy Vespers/Nieszporach Maryjnych Monteverdiego (vsprs). Spektakl otrzymał I nagrodę na Kontakcie w 2007 roku.

 

les ballets C de la B (Gandawa/Belgia) oraz Festival de Marseille, Berliner Festspiele Fabrizio Cassol, Alain Platel

Reżyseria: Fabrizio Cassol, Alain Platel

Czas trwania: 1h 40 z 1 przerwą

 

Przeczytaj tekst Julii Hoczyk o spektaklu: Wspólnotowy rytuał przejścia

 

O warsztatach:

 

Otwarte lekcje GaGa/ People z Natalią Iwaniec

Warsztat z teatru fizycznego dla tancerzy. Prowadzenie: Iwan Jestiegniejew

 

***

 

Strona festiwalu: https://festiwal.teatr.torun.pl/

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close