Centrum Łowicka w Warszawie zaprasza na Scenę Tańca Improwizowanego [Sic!]: Saute. Jej druga odsłona zostanie zaprezentowana 21 lipca o godz. 20.00. Na scenie wystąpią Ilona Trybuła, Aleksandra Bożek-Muszyńska i Paweł Grala.

Wersja do druku

Udostępnij

O wydarzeniu:

Po kilkuletniej przerwie na warszawską scenę powraca marka [sic!].

Jest to emanacja międzynarodowego festiwalu improwizacji tańca, który od swojej pierwszej edycji w 2007 roku przedstawiał i wprowadzał mało znane wówczas w Polsce metody tworzenia, prezentacji i edukacji przez improwizację. Teraz sytuacja się zmieniła i śmiało możemy powiedzieć, że ta dziedzina sztuki istnieje i się rozwija. Potrzebujemy więc stałych i regularnych prezentacji! I jest nią właśnie Scena Tańca Improwizowanego [sic!] w odsłonie „saute”.

– mówią organizatorzy.

„A co, jeśli to co masz, jest właśnie tym czego potrzebujesz?” – pyta Deborah Hay.

„Saute” to proces odkryty, dość surowy i bez dodatków. Sens i forma saute.
Mamy ciało, mamy myśl, wyobraźnię, podłogę. Mamy cały świat zewnętrzny i wewnętrzny, konteksty i powody, żeby tworzyć. I korzystamy z zasobów „królowej” twórczości – improwizacji, która dużo wymaga i jeszcze więcej oferuje. To proces, który nigdy się nie kończy, możliwości twórcze ma niewyczerpane i z zasady to 100% życia w życiu.

Wydarzenie ma formę cyklicznych wieczorów, w których uczestniczyć będą różne osoby związane z polską sceną improwizowaną.

W drugiej, lipcowej odsłonie na scenie pojawi się troje artystów, takich jak:
Ilona Trybuła – tancerka, choreografka, improwizatorka, prekursorka i propagatorka improwizacji w Polsce, inicjatorka i wieloletnia kuratorka Festiwalu Sic!,  Aleksandra Bożek-Muszyńska – performerka, improwizatorka i choreografka oraz Paweł Grala – tancerz.

***

O artystach:

Ilona Trybuła – tancerka, improwizatorka, choreografka, wykładowczyni akademicka. Absolwentka Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej w Gdańsku i Akademii Muzycznej w Warszawie. Pracowała na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina, w Szkole Aktorskiej Machulskich, Wydziale Teatru Tańca w Bytomiu AST Kraków. Obecnie pracuje w Zakładzie Tańca Akademii Muzycznej w Katowicach, gdzie prowadzi zajęcia treningu fizycznego, świadomości ciała oraz improwizacji. Autorka ok. 30 spektakli improwizowanych, współpracuje regularnie z muzykami polskiej sceny improwizowanej.
Twórczyni projektów Studio Ciało i Laboratorium Improwizacji, w ramach których organizowane były regularne warsztaty i laboratoria improwizacji, prowadzone przez nauczycieli polskich i zagranicznych. Twórczyni i dyrektorka artystyczna Międzynarodowego Festiwalu Improwizacji Tańca [SIC!], twórczyni Kolektywu Melba (improwizujących tancerzy i muzyków).
Kuratorka rocznego projektu w CSW Zamku Ujazdowskim Sic! four seasons.
Trzykrotna stypendystka MKiDN, odznaczona medalem KEN.

Improwizacja jest osią działań, na polu badań, edukacji, twórczości, prezentacji, animacji, upowszechniania. To dla artystki proces tworzenia i budowania form, choreografii ruchu, tańca i sensu w spektaklu, precyzyjnie i przenikliwie w ciągle otwartej możliwości na nowe działania i wydarzenia. Interesuje ją i fascynuje zagadnienie filozofii, która wydarza się w codzienności i manifestuje w prostocie. Improwizacja daje możliwość uchwycenia „decydującego momentu”, który trwa tylko chwilę, ale jest właśnie tym kluczowym.

Jedną z ostatnich prac artystki jest projekt badawczy zrealizowany ze studentami Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu, którego rezultatem był spektakl Uważnie się przyglądam.
Ilona Trybuła jest autorką artykułu naukowego w wydawnictwie Akademii Muzycznej w Katowicach pt. Zawsze na nowo.

Cykl Partytury uważności:

  • Piękno jak powietrze;
  • Wszystko co jest, wydarza się teraz;
  • Partytury codzienności

Ilona Trybuła:

Wejście w improwizację jest fascynujące, nie zawsze proste.
Nie chodzi tylko o to, żeby improwizować, ale o to, co dzięki niej można zrobić, stworzyć.
Lubię jak za nią stoi temat, wtedy można się z nim spotkać na unikalnym poziomie doświadczenia.
Jeden ruch otwiera świat i powoduje lawinę zdarzeń. Precyzyjnie i przejrzyście i tak jak ma być.

Aleksandra Bożek-Muszyńska – improwizatorka, performerka, choreografka, instruktorka tańca współczesnego, trenerka biznesu i filolożka. Jej prace były prezentowane m.in. w Berlinie, Budapeszcie, Filadelfii, Nowym Jorku, Warszawie i Wiedniu. Stypendystka Alternatywnej Akademii Tańca 2015–2017 realizowanej przez Art Stations Foundation by Grażyna Kulczyk, Intensive Course w School For New Dance Development w Amsterdamie oraz beneficjentka programu Global Practice Sharing w Movement Research w Nowym Jorku. Absolwentka kursu Choreografii Eksperymentalnej II organizowanego przez warszawskie Centrum w Ruchu. W 2022 roku ukończyła kilkumiesięczny kurs BODY-MIND CENTERING® organizowany przez Somatische Akademie w Berlinie. W 2017 roku wraz z Hanną Bylką-Kanecką założyła kolektyw Holobiont, którego celem są interdyscyplinarne projekty wielopokoleniowe. W swoich pracach bada granice między prostotą i naiwnością, prezentacją i facylitacją oraz znajdowaniem schematów i łamaniem ich. Aspekt wizualny oraz swoiste poczucie humoru są charakterystyczne dla jej prac. Jej ciało reaguje bardzo dobrze, kiedy może robić to, co lubi.

Aleksandra Bożek-Muszyńska:

W improwizacji pozwalam sobie na potok myśli, bazgraninę ruchów, łapanie fali i porzucanie jej (i to w dowolnym momencie – czasem kiedy jest w najwyższym punkcie, a czasem kiedy dopiero nabiera tempa). Nie musi być linearnie, może być w różnych kierunkach.

www.olabomu.com
www.holobiont.pl

Paweł Grala – choreograf, tancerz, pedagog tańca, improwizator. Absolwent Akademii Muzycznej w Łodzi. Od 2009–2016 roku tancerz zespołu Pracownia Fizyczna Jacka Owczarka. Pracował z choreografami i reżyserami z Polski i z zagranicy, m.in.: Sławkiem Krawczyńskim / Anną Godowską, Leszkiem Bzdylem / Katarzyną Chmielewską, Davidem Zambrano, Rosanną Gamson, Robertem Haydenem, Rayem Chungiem,  Rafałem Dziemidokiem, Kayą Kołodziejczyk, Joanną Leśnierowską, Iloną Trybułą, Alicją Morawską-Rubczak oraz Kolektywem Holobiont.
Rozpoczął własną praktykę reżysera i choreografa, współtworząc spektakle Ćmy, 9.81, Matryca – laureat konkursu The Best OFF oraz Polskiej Platformy Tańca 2019, Bez powtórzeń, Dual Fusion, Tkanka łączna, Gradient – Teatr Polska 2021, Odwilż – Stypendium Prezydent Miasta Łodzi, Cudów nie będzie – OFF Polska/Instytut Teatralny, performances Próba obecności na widoku oraz Człowiek.Cisza – Akademicki Ośrodek Inicjatyw Artystycznych i Logografowie. W ruchu, wieńczący rezydencję w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu. Uczestnik Summer Course Improvisation w Amsterdamie pod kierunkiem Katie Duck oraz Alternatywnej Akademii Tańca w Poznaniu/Art Station Foundation. W centrum jego zainteresowań leży zagadnienie improwizacji oraz swobodny przepływ w procesie twórczym. W celu zgłębiania wiedzy i doświadczeń zainicjował powstanie kolektywu oraz klubokawiarni KIPISZ – Przestrzeń improwizacji osobistej.

Tańczy na scenie od 2007 roku, widział wiele, ale działanie na scenie ciągle go zaskakuje i peszy. Zadaje dużo pytań, rzadko znajdując odpowiedź. Niestrudzony piewca i organizator działań artystycznych skupionych na improwizacji w obecności widza.

Paweł Grala:
Improwizacja w moim odczuciu jest nieustającym procesem dekonstrukcji i reinterpretacji ruchu. Nieustanny rozpad odkrywa wieloznaczność i niemożność osiągnięcia jednoznacznego sensu. Humor miesza się z melancholią, a przewrotność staje się filozofią.
Pragnienie: trochę bardziej nieśpiesznie. Lekko, dla zwyczajności ciała. Wobec widza, podzielę się „czasem na nic”. Z pełną zgodą wypełnimy go wspólną obecnością. Tak bym chciał…

***

Wstęp płatny

Więcej informacji: link

powiązane

Ludzie

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close