Na zakończenie 15. edycji Gdańskiego Festiwalu Tańca zaprezentowany zostanie spektakl Katarzyny Chmielewskiej, Magdaleny Reiter i Jakuba Truszkowskiego Drganie jednej struny. Spektakl będzie można zobaczyć 17 grudnia 2023 o godzinie 19.00. Po wydarzeniu organizatorzy zapraszają na rozmowę z artystami, którą poprowadzi Anna Jazgarska.

Wersja do druku

Udostępnij

O spektaklu

Twórcy spektaklu Drganie jednej struny na język tańca przekładają wątki zawarte w powieści Solaris Stanisława Lema. Za punkt wyjścia przyjmują jeden z wiodących aspektów twórczości Lema – próbę podjęcia kontaktu z Innym. W odizolowanej przestrzeni obserwujemy okruchy procesów, usiłowania syntezy i zrozumienia tego, co dla nas obce i niezrozumiałe, próby postrzegania świata z odmiennej perspektywy. Akcja spektaklu przenosi nas w przestrzeń, w której rzeczywistość fizyczna i wirtualna nieustannie się przenikają, a granice pomiędzy obydwoma światami przestają być dostrzegalne. Drganie jednej struny nie jest jednak bezpośrednią interpretacją twórczości literackiej Lema, ale utworzonym z fragmentów znaczeń spektaklem, który na język ciała przekłada zagadnienia zawarte w powieści.

Wiemy – ale tylko wiemy, nie pojmując – że równocześnie nad i pod nami, w strzelistych otchłaniach, poza granicami wzroku i wyobraźni zachodzą̨ krocie i miliony równoczesnych przekształceń, powiązanych ze sobą̨ jak nuty matematycznym kontrapunktem.
(Stanisław Lem, Solaris)

Realizatorzy

Choreografia i taniec: Katarzyna Chmielewska, Magdalena Reiter, Jakub Truszkowski
Wideo, scenografia, reżyseria światła: Atej Tutta
Muzyka: Radosław Duda
Dramaturgia: Rok Bozovičar
Kostiumy: Jelena Proković
Producenci: Magdalena Reiter, Tina Dobnik (Słowenia), Michał Jankowski (Polska)
Produkcja: Zavod Mirabelka (SI), Teatr Dada von Bzdülöw (PL)
Koprodukcja: Ambasada RP w Lublanie

Sprzedaż oraz rezerwację biletów prowadzi kasa Klubu Żak. Można je nabyć również na: tickets.klubzak.com.pl

Więcej: www.gdanskifestiwaltanca.pl, facebook.com/GdanskiFestiwalTanca

Katarzyna Chmielewska, Magdalena Reiter, Jakub Truszkowski - "Drganie jednej struny", fot. Marta Ankiersztejn

Katarzyna Chmielewska, Magdalena Reiter, Jakub Truszkowski - "Drganie jednej struny", fot. Marta Ankiersztejn

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close