Autor: Izabela Szymańska

28.09.2012 Izabela Szymańska

MŁODA POLSKA CHOREOGRAFIA: Iza Szostak

Była najlepszą uczennicą w szkole baletowej, ale porzuciła balet. Dostała się na staż do zespołu Jana Fabre’a, ale zrezygnowała ze współpracy. Szostak podejmuje nieoczywiste decyzje. […] Naukę w szkole baletowej porównuje do sportu. „Biegniesz najszybciej jak potrafisz, jesteś pierwsza, więc trenujesz dalej. Miałam dużo ambicji, ale to nie była pasja. Wykształcono we mnie perfekcjonizm, pracowitość, cechy, które się przydają. Jednak z tańcem zaprzyjaźniłam się dopiero później”.

12.11.2011 Izabela Szymańska

Taniec się odkrywa – recenzja książki Anny Królicy

Anna Królica podjęła się dużego wyzwania – napisania książki o tańcu w Polsce. Choć na pierwszy rzut oka zadanie to może nie wydawać się najeżone trudnościami, ale gdy się mu bliżej przyjrzeć widać, jak wiele pułapek czyha na autora/autorkę podobnego przedsięwzięcia. Próby napisania historii polskiego tańca nie da się porównaniem z historyczną analizą jakiejkolwiek innej dziedziny sztuki, ponieważ  ta dyscyplina ma w naszym kraju wyjątkowo mało obserwatorów; i źródeł. Anna Królica jest jedną z zaledwie kilku osób, które regularnie piszą recenzje spektakli i artkuły krytyczne, przez kilka lat prowadziła portal nowytaniec.pl, jak również wykłada na Uniwersytecie Jagiellońskim, gdzie przygotowuje doktorat...

21.07.2011 Izabela Szymańska

Ruchmistrz(yni)

Weronika Pelczyńska studiowała w SEAD w Austrii. – Za granicą miałam przyjemność przyjrzeć się pracy z aktorem. Ruch postaci towarzyszy im od początku kreacji. Gdyby nasi aktorzy mieli taką świadomość ciała, nie byłoby tu dla mnie pracy.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close