Autor: Jakub Kłeczek

23.09.2021 Jakub Kłeczek

Poza ludzkie poprzez to, co ludzkie

Performans Synesthesis Joanny Sarneckiej i Jakub Hadera jest jednym z niewielu przedsięwzięć mierzących się z połączeniem butoh i tańca eksperymentującego ze sztuką nowych mediów (digital dance). Oba obszary twórczości wywodzą się z drugiej połowy zeszłego wieku i posiadają znaczący dorobek, choć ich drogi nie przecinały się zbyt często. Współczesny, postmedialny kontekst, w którym hybrydyczne praktyki kulturowe stają się dla sztuki (i życia) czymś codziennym, zwyczajnym czy „naturalnym”, wytworzył przestrzeń do łączenia niegdyś (być może) nieprzystających do siebie sfer działalności artystycznej.

27.09.2019 Jakub Kłeczek

Alternatywne anatomie i gimnastyka świadomości – o performansie Anne Juren na SBNT na Malcie 2019

Fantasmical Anatomy Lessons/ The Body, desire for symmetry w koncepcji Anne Juren jest rodzajem wydarzenia łączącego różne formy wyrazu – spektaklu tanecznego, wykładu performatywnego, sesji „terapeutycznej” i instalacji dźwiękowej. Polscy widzowie mieli okazję wziąć udział w performansie Juren podczas tegorocznego przeglądu Stary Browar Nowy Taniec na Malcie, który odbył się w ramach Malta Festival. Uczestnicy oglądają, słuchają i doświadczają Fantasmical Anatomy Lessons… leżąc na piankowych materacach. Juren zaprasza każdego z odbiorców do przyjęcia wygodnej pozycji, w której będzie czuć się komfortowo. Następnie zachęca do zamknięcia oczu i wsłuchania się w jej głos. Spokojna intonacja i atmosfera, tworzona przez tancerkę, może...

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close