Ludzie tańca

Adam Kozal

  • tancerz
Zdjęcie: Adam Kozal

Fot. Justyna Mielniczuk.

Wersja do druku

Udostępnij

Adam Kozal – solista Polskiego Baletu Narodowego. Absolwent Państwowej Szkoły Baletowej im. Olgi Sławskiej-Lipczyńskiej w Poznaniu. W 1995 roku zdobył III nagrodę w kategorii seniorów na Ogólnopolskim Konkursie Tańca w Gdańsku, w 1997 roku na tym samym konkursie – I nagrodę. W latach 1997-1998 tańczył w balecie Teatru Wielkiego – Opery Narodowej. Następnie związał się z Baletem Hamburskim (1998-2000) i Fińskim Baletem Narodowym w Helsinkach (2000-2006, solista). Od 2006 roku do 2009 pracował w Królewskim Balecie Flandryjskim w Antwerpii na stanowisku demi-solisty.

W 2009 roku powrócił do Warszawy i dołączył do zespołu Polskiego Baletu Narodowego jako solista. Na narodowej scenie wykonał m.in. liczne partie w baletach Krzysztofa Pastora: Król Marek w Tristanie Wie lange noch?, Berlin w światłach i Muszla z Margate w Kurcie Weillu, Druga Aria w In Light and Shadow, Złowrogi w I przejdą deszcze…. Tańczy także role w baletach klasycznych: Radża w Bajaderze, Taniec hiszpański w Dziadku do orzechów, Kot w Butach i Książę Chéri w Śpiącej królewnie, Mistrz Tańca i Przyjaciel Księcia w Kopciuszku, Stiwa w Annie Kareninie Alexei Ratmansky’ego, Parys w Romeo i Julii Emila Wesołowskiego, Faun, Dziadek do orzechów i Solista Walca Kwiatów w Dziadku do orzechów oraz partie współczesne: Młodzieniec w Święcie wiosny Niżyńskiego, Przywódca w Święcie wiosny Bejarta, Pan P. w Personie Roberta Bondary i partie solowe w choreografiach: The Green Eda Wubbe, The Garden’s Gates Bondary, Pocałunki Wesołowskiego, W malinowym chruśniaku, Temat strachu i Lab V Anny Hop.

powiązane

Zespoły

Organizacje

Festiwale

Wydarzenia

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close