Ludzie tańca

Ana Kipshidze

  • tancerka
Zdjęcie: Ana Kipshidze

Fot. Justyna Mielniczuk.

Wersja do druku

Udostępnij

Ana Kipshidze – solistka Polskiego Baletu Narodowego. Urodziła się w Tbilisi w Gruzji. W 2000 roku ukończyła Państwowa Szkoła Baletowa im. Wachtanga Czabukianiego w Tbilisi. Tam także przez rok tańczyła jako koryfejka Balet Państwowego Teatru Opery i Baletu. W latach 2001-2002 była solistką Balet Teatru Wielkiego w Poznaniu, w kolejnych latach była solistką, a potem pierwszą solistką w Tibilisi. Następnie występowała jako solistka w Gdańsku w balecie Państwowej Opery Bałtyckiej (2005-2008).

Od 2008 roku jest tancerką Polskiego Baletu Narodowego, najpierw na stanowisku koryfejki, a od 2014 – solistki. Na scenie Teatru Wielkiego w Warszawie wykonała liczne role repertuaru klasycznego i współczesnego, m.in.: Pas d’action i Gamzatti w Bajaderze, Królowa Kwiatów w Dziadku do orzechów, Dama w Chopinie, artyście romantycznym, Dobra Wróżka Bzu w Śpiącej królewnie, Wróżka Lata i Wróżka Chrzestna w Kopciuszku, Inna w I przejdą deszcze..., Serafin Klasyczny w Sześciu skrzydłach aniołów, Trzy Driady, grand pas i Tancerka Uliczna w Don Kichocie, Pani Capuleti w Romeo i Julii, a także liczne partie w choreografiach powstałych w ramach warsztatów choreograficznych tancerzy PBN „Kreacje”.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close