Ludzie tańca

Dagmara Dryl

  • tancerka
  • pedagog
Zdjęcie: Dagmara Dryl

Fot. Justyna Mielniczuk.

Wersja do druku

Udostępnij

Dagmara Dryl – solistka Polskiego Baletu Narodowego. Ukończyła Ogólnokształcącą Szkołę Baletowa im. Romana Turczynowicza w Warszawie. W 1999 zdobyła III Nagrodę w kategorii seniorów XI Ogólnopolskiego Konkursu Tańca w Gdańsku. W 2000 i 2004 roku była stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jest także studiów Pedagogiki baletowej na Uniwersytecie Muzycznym im. Fryderyka Chopina (2008).

Od razu po szkole baletowej została zaangażowana do zespołu baletowego Teatru Wielkiego – Opery Narodowej (od 2009 Polski Balet Narodowy), początkowo jako tancerka zespołu. W 2006 roku otrzymała stanowisko koryfejki, a w 2007 – solistki. Jest wykonawczynią szeregu głównych partii w baletach klasycznych jak: Nikita i Cień 2. i 3. w Bajaderze, Klara i Królowa Kwiatów w Dziadku do orzechów, Florina i Wróżka Brylantów w Śpiącej królewnie, Przyjaciółka księcia w Jeziorze łabędzim, Wróżka Wiosny i Wróżka Jesieni w Kopciuszku. Znakomicie prezentuje się także w choreografiach demi-klasycznych i współczesnych, przede wszystkim jako: Izolda w Tristanie Krzysztofa Pastora, Kitty w Annie Kareninie Alexeia Ratmansky’ego, Młoda kobieta w Święcie wiosny Maurice’a Bejarta, Serafin współczesny w Sześciu skrzydłach aniołów Jacka Przybyłowicza. Z powodzeniem tańczyła też partie solowe w: wieczorze baletowym Jiříego Kyliána, Alpha Kryonia XE i III Symfonii Pieśni Żałosnych Przybyłowicza, w Kurcie Weillu i In Light and Shadow Pastora, Pocałunkach Wesołowskiego, Butterflies in the Stomach Bondary, Donnie Tyskiego.

Od 2008 roku pracuje także w Ogólnokształcącej Szkole Baletowej im. Romana Turczynowicza jako nauczyciel tańca klasycznego

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close